Jak postupovat při udržování daní – vytváření formulářů pro kryptoměnu

Uphold se stal jednou z předních platforem a burz kryptoměn na současném trhu. Díky obchodování bez provize a pozoruhodnému novému rozhraní, které vám umožní obchodovat s jakýmkoli podporovaným aktivem do 10 sekund, přilákal Uphold na svou platformu stovky tisíc investorů do kryptoměny..

Jednou z potíží, která existuje pro všechny burzy kryptoměn, včetně Uphold, je daňové hlášení. Vzhledem k přenositelnosti kryptoměny burzy kryptoměn, jako je Uphold, nemají schopnost automaticky poskytovat uživatelům dokumenty o kapitálových ziscích a ztrátách potřebných pro hlášení krypto daně. Tato příručka vysvětluje, proč tomu tak je, a vysvětluje, jak můžete stále úspěšně dodržovat své daně z přidané hodnoty a vytvářet potřebné krypto daňové zprávy

Daně z kryptoměny 101 – jak to funguje?

Ve většině zemí se s kryptoměnami zachází jako s majetek pro daňové účely, ne jako měna. Stejně jako u jiných forem majetku – akcie, dluhopisy, nemovitosti – vzniká požadavek na daňové hlášení, když svou kryptoměnu prodáváte, obchodujete s ní nebo s ní jinak nakládáte za více či méně, než za jakou jste ji získali. 

Výsledkem je, že obchodování s kryptoměnami vypadá podobně jako obchodování s akciemi pro daňové účely.

Například pokud jste v květnu 2018 zakoupili 0,2 bitcoinu za 2 000 $ a poté jej o dva měsíce prodali za 3 000 $, měli byste kapitálový zisk 1 000 $. Tento zisk nahlásíte ve svém daňovém přiznání a podle toho, do jaké daňové skupiny spadáte, zaplatíte určité procento daně ze zisku. Sazby kolísají na základě vašeho daňového pásma a podle toho, zda šlo o krátkodobý vs. dlouhodobý zisk. To platí pro všechny kryptoměny.

Pravidla se samozřejmě mírně liší podle jurisdikce, proto nezapomeňte pochopit specifika, která platí ve vaší zemi. V našem příspěvku na blogu pojednáváme o základech krypto daní, Nejlepší průvodce daněmi z kryptoměn.

Zachovat daně – porozumění výzvě

První výzvou ve světě vykazování krypto daní je skutečnost, že mnoho obchodů na burzách kryptoměn, jako je Uphold, je kótováno v jiných kryptoměnách. Vzhledem k tomu, že musíte v době svých obchodů počítat se spravedlivou tržní hodnotou ve vaší místní měně FIAT, je obtížné vykázat.

Druhý problém – a mnohem větší – pochází ze základní podstaty kryptoměny. Protože jste schopni posílat kryptoměny jako bitcoin do a ze sítě Uphold, například posílání bitcoinů z vnější peněženky do vaší peněženky Uphold, Uphold nemá žádný způsob, jak zjistit, za jakou cenu (nákladovou základnu) jste kryptoměnu získali. Základ nákladů je základní údaj, který potřebujete při výpočtu svých krypto daní. Z tohoto důvodu se společnost Uphold spolu se všemi dalšími významnými burzami potýká s poskytováním běžně přijímaných daňových hlášení jako 1099-B svým uživatelům.

O tomto zásadním problému jsme hovořili podrobněji v našem blogovém příspěvku o výzvy týkající se hlášení daní z kryptoměn pro burzy.

Kryptoburzy nemohou automaticky poskytovat zprávy o kapitálových ziscích a ztrátách

Z důvodu výše popsané přenositelnosti kryptoměn nemají burzy jako Uphold schopnost poskytovat přesné daňové zprávy s podrobnostmi o vašich kapitálových ziscích a ztrátách. O tomto hlavolamu pojednáváme dále v našem příspěvku na blogu: Problém daně z kryptoměny. To platí pro všechny hlavní burzy, jako jsou Binance, Coinbase, Kraken a další. 

Někteří uživatelé Obdržet obdrží Formulář 1099-K na konci roku (pokud jste měli více než 200 transakcí a více než 20 000 $ v souhrnných transakcích). Protože tento dokument podrobně neuvádí nákladovou základnu, není užitečný pro vykazování kapitálových zisků a ztrát. Můžete se dozvědět více o tom, jak 1099-K funguje a co byste s ním měli dělat tady

Jak tedy dostanu své nezbytné daňové zprávy?

Abyste mohli správně sestavit potřebné formuláře pro kryptoměnu, musíte shromáždit všechny své údaje o kryptoměně, které tvoří vaše nákupy, prodeje, obchody, kapky vzduchu, vidličky, vytěžené mince, burzy a swapy napříč všechny burzy a platformy, které používáte.

Můžete to udělat ručně tak, že exportujete všechny své soubory historie obchodu ze svých burz a provedete transakci kapitálových zisků a ztrát pro každý obchod. Tento článek nápovědy popisuje, jak získat vaše Potvrďte soubor historie obchodu. Jakmile máte svou obchodní historii, měla by být každá daňová událost zaznamenána na formuláři 8949 a váš čistý zisk by měl být převeden do vašeho plánu 1040 D. Projdeme procesem manuálního hlášení v našem článku: jak nahlásit kryptoměnu na daních.

Software pro krypto daně

Alternativně můžete použít daňový software specifický pro kryptoměny CryptoTrader.Tax automatizovat celý proces hlášení daní. 

Pokud používáte software pro krypto daně, jednoduše naimportujete veškerou historii transakcí ze všech svých burz na platformu. To lze provést přetažením souboru historie obchodu z burzy nebo přímým připojením účtu Uphold. Software automaticky roztřídí a vyčistí vaše historická data transakcí a vytvoří požadované daňové formuláře kliknutím na tlačítko. 

Udržet daně

Předejte tyto vygenerované daňové zprávy svému daňovému profesionálovi, uložte je sami nebo je nahrajte do svého oblíbeného softwaru pro registraci daní TurboTax pro kryptoměnu nebo TaxAct pomocí partnerství CryptoTrader.Tax.

Můžete se dozvědět více o tom, jak CryptoTrader.Tax automatizuje proces hlášení krypto daně právě tady!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me