Jak zacházet s těžbou kryptoměny a podílem na vašich daních

S kryptoměnou získanou z těžby nebo sázkových odměn je zacházeno pro daňové účely dvěma způsoby. Do hry vstupují také další faktory v závislosti na tom, zda se s vaší těžařskou činností zachází jako s podnikatelským subjektem nebo jako s koníčkem. Tento článek popisuje každou z těchto dvou zdanitelných událostí a vysvětluje důsledky vykazování transakcí těžby kryptoměny a bitcoinů na vaše daně.

1. Kryptoměna získaná z těžby nebo sázení se považuje za příjem

První daňovou událostí, kterou si musíte uvědomit, je příjem z těžby. Když těžíte mince, máte příjem v den, kdy jsou mince "vytvořeno" ve vašem účtu při směnné hodnotě daného dne.

Pokud jste například úspěšně vytěžili 0,25 ETH dne 15. června 2018, pak máte příjem bez ohledu na to, zda hodnota USD 0,25 ETH byla 15. června 2018. Tento příjem je třeba nahlásit. Totéž platí pro kryptoměnu získávanou z odměn.

Pokud nesledujete spravedlivou tržní hodnotu v USD pro všechna konkrétní data, kdy jste obdrželi těžené kryptoměny, můžete jednoduše nahrát své těžební transakce do software pro krypto daně automaticky přijímat zprávy obsahující tyto údaje.

2. Obchodování nebo prodej těženého kryptoměny

Protože s krypto je zacházeno jako majetek pro daňové účely, podléhá pravidlům kapitálových zisků a ztrát stejně jako akcie, dluhopisy a nemovitosti.

Proto když prodáváte, obchodujete nebo jinak zlikvidujete kryptoměnu, kterou jste těžili, realizujete kapitálový zisk nebo ztrátu aktiva, které je třeba vykazovat formulář 8949.

Podrobný článek o tom, jak IRS pro daňové účely obecně zachází s kryptoměnou, najdete v našem článku krypto daně zde.

Příklad

Úspěšně jste vytěžili 1 bitcoin 1. března 2018. V té době měl tento bitcoin hodnotu 7 000 $. O měsíc později tyto vytěžené bitcoiny vyděláte prodejem za americké dolary za 7 500 $.

V tomto příkladu byste ve svém daňovém přiznání za rok 2018 vykázali příjem 7 000 $. Rovněž byste vykázali kapitálový zisk 500 $ – protože vaše aktivum ocenilo hodnotu předtím, než jste ho prodali.

Řekněme také, že spadáte pod hranici 24% daně z příjmu.

V tomto případě byste dlužili 1 680 $ na daních z příjmu (7 000 * 0,24).

Protože váš kapitálový zisk byl krátkodobý (drženo méně než jeden rok), váš kapitálový zisk by byl také zdaněn vaší mezní sazbou daně, která je v tomto případě 24%. Dlužili byste tedy také 120 $ na daních z kapitálových výnosů (500 * 0,24).

Celkově byste z této těžařské činnosti dlužili daně ve výši 1 800 $ (1 680 + 120).

Co když moje kryptoměna poklesla na hodnotě, než jsem ji prodal?

Řekněme, že ve výše uvedeném příkladu vaše bitcoiny klesly na 6 000 $, než jste je prodali. V tomto případě vám vznikne kapitálová ztráta, nikoli kapitálový zisk. Tato ztráta bude odečtena z vašeho zdanitelného příjmu (až do prahové hodnoty) a ve skutečnosti vám ušetří peníze na daňovém účtu. Napsali jsme kompletní článek vysvětlující, jak zacházet kryptové ztráty pro daňové účely zde.

Budova těžby bitcoinů

Těžba bitcoinů jako koníček vs těžba jako podnikání

Pokud těžíte kryptoměnu jako hobby, zahrnete hodnotu vydělaných mincí jako "jiný příjem" na řádku 21 z Formulář 1040 Příloha 1. Vaše schopnost odečíst jakékoli výdaje spojené s těžbou je omezená – výdaje jsou rozepsané odpočty podléhající pravidlu 2%.

Na druhou stranu, pokud provozujete svou těžební operaci jako podnikatelský subjekt, ohlásíte příjem Plán C.. V tomto scénáři můžete plně odečíst své výdaje spojené s podnikáním (pokud je můžete prokázat). Čistý zisk z podnikání podléhá dani z příjmu.

Nejste si jisti, zda by váš provoz měl být považován za obchod nebo hobby? Následující článek vysvětluje IRS tady.

Výdaje – Business vs. Hobby

Pokud jde o výdaje, pokud je vaše těžařská činnost nastavena jako plánovaný podnik C, můžete si odečíst výdaje za zakoupené počítačové vybavení (jako odpisy, s výhradou všech pravidel) a vaše další výdaje (hlavně elektřina, domácí kancelář). Musíte však být schopni prokázat tyto výdaje, například samostatným elektroměrem nebo alespoň připojením počítačového vybavení k přenosnému elektroměru, abyste mohli zjistit, kolik z vašeho účtu za elektřinu bylo použito ve vašem podnikání.

Pokud vaše výdaje nejsou příliš vysoké, pravděpodobně to nevyrovná daň ze samostatné výdělečné činnosti platíte podle plánu C, takže pravděpodobně budete platit nižší daň, pokud nahlásíte příjem jako hobby příjem a zapomenete na výdaje.  

Pokud je vaše situace složitá, mohlo by být pro vás výhodné hovořit s kvalifikovaným krypto daňový profesionál rozebrat své možnosti.

CryptoTrader.Tax pro těžbu bitcoinů a kryptoměn

Software pro krypto daně

Nakládání s daty, která přicházejí s těžbou a obchodováním s kryptoměnou, se může rychle stát časově náročným úkolem. CryptoTrader.Tax je daňový software, který používají tisíce těžařů kryptoměny k efektivnímu sladění kryptoměny získané z těžby a sázení na hodnoty USD v době transakce. Kompletní přehled příjmů je exportovatelný všemi uživateli, který podrobně popisuje příjmy spojené s kryptoaktivitou. Kromě toho aplikace automaticky vytvoří váš formulář 8949 pro vaše transakce kapitálových zisků a ztrát.

Podívejte se, z čeho se skládá celá daňová zpráva tady.

Můžete si vzít tento vygenerovaný přehled a dát je svému daňovému profesionálovi do souboru nebo je jednoduše nahrát do podobného softwaru pro registraci daní Kryptoměna TurboTax nebo TaxAct.

Podrobný návod, jak převést těžbu kryptoměny nebo stakes transakce do CryptoTrader.Tax, podívejte se na video níže.

* Tento příspěvek slouží pouze pro informační účely a neměl by být vykládán jako daňové nebo investiční poradenství. O tom, jak byste měli zacházet se zdaněním digitálních měn, se prosím poraďte se svým daňovým odborníkem, CPA nebo daňovým právníkem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me