Požadavky na hlášení FBAR pro kryptoměnu

Vztahuje se zpráva zahraničních bankovních a finančních účtů (FBAR) na kryptoměnu? Toto je populární otázka v komunitě krypto daní, na kterou nikdo nemá jednoznačnou odpověď. Tento článek rozebírá FBAR a to, jak se vztahuje na kryptoměnu.

*** AKTUALIZACE k 18. 7. 2019 ***

"V reakci na žádost o radu od skupiny účetních nedávno síť Treasury Financial Crimes Enforcement Network rozhodla, že účty kryptoměny držené burzami umístěnými mimo zemi nemusí být zveřejňovány.

To znamená, že nemusíte přiznat svá aktiva Binance ve zprávě Zahraniční banka a finanční účty, alias FBAR. Zpráva, která se podává ve formuláři s názvem Fincen 114, je vyžadována, když finanční aktiva daňového poplatníka (hotovost a cenné papíry) držená v zahraničních institucích překročí 10 000 $."

Více informací o této aktualizaci FBAR najdete v tomto článku o Forbesu tady.

FBAR, kdy to platí?

Podle pokynů FBAR k podání vydaných Síť pro prosazování finančních trestných činů (FinCEN), Osoba ze Spojených států, která má finanční podíl nebo podpisovou autoritu nad zahraničními finančními účty, musí podat FBAR, pokud celková hodnota zahraničních finančních účtů kdykoli během kalendářního roku přesáhne 10 000 USD. Finanční účet zahrnuje mimo jiné cenné papíry, zprostředkování, úspory, poptávku, kontrolu, vklad, termínovaný vklad nebo jiný účet vedený u finanční instituce (nebo jiné osoby vykonávající služby finanční instituce). Finanční účet zahrnuje také komoditní futures nebo opční účet, pojistnou smlouvu s peněžní hodnotou, anuitní smlouvu s peněžní hodnotou a podíly v podílovém fondu nebo podobném sdruženém fondu.

V jediném oficiálním pokynu ohledně kryptoměny, Oznámení IRS 2014-21, Internal Revenue Service (IRS) určila, že virtuální měna je považována za vlastnost, nikoli měnu daňové účely. Jak můžete vidět z výše uvedené definice finančního účtu, majetek není na seznamu. Někteří lidé proto tvrdí, že kryptoměna nespadá pod požadavek registrace FBAR. IRS ani FinCEN dosud nevydaly oficiální pokyny k objasnění, zda se FBAR vztahuje na kryptoměnu. Pokud prozkoumáte problém na internetu, uvidíte protichůdné závěry, někteří lidé věří, že kryptoměna nepodléhá FBAR, zatímco někteří si myslí opak.

Co říkají odborníci v oboru?

V červnu 2014 analytik IRS pro divizi pro malé a střední podniky ve svém webcastu uvedl, že pro účely FBAR nelze bitcoiny hlásit „… v tuto chvíli ne.“ Analytik IRS rovněž uvedl, že „FinCEN uvedl, že virtuální měna nebude vykazována na FBAR, přinejmenším pro tuto registrační sezónu.“ Pro budoucí daňové roky však nebyly poskytnuty žádné pokyny. Americký institut certifikovaných veřejných účetních (AICPA) vydal dne 16. června 2016 dopis IRS, v němž IRS požádal o další pokyny ohledně požadavků na vykazování FBAR týkajících se kryptoměny. IRS však zatím neposkytla žádnou odpověď.

Někteří daňoví právníci tvrdili, že jelikož judikatura zjistila, že zahraniční účty online hazardních her spadají pod registrační požadavky FBAR, zahraniční burzy kryptoměny také. 9. srpna 2018 vydal ředitel FinCEN Kenneth Blanco a mluvený projev týkající se přístupu agentury ke kryptoměně. Projev poskytl několik užitečných vysvětlení a postřehů, ale také ponechal několik důležitých otázek nezodpovězených. Ředitel Blanco ve svém projevu zopakoval, že ICO jsou převaděče peněz, na které se vztahují předpisy FinCEN týkající se boje proti praní peněz (AML). Projev režiséra Blanca také naznačuje, že určité výměny peer-to-peer jsou vysílače peněz. Řeč však stále zanechává značnou dvojznačnost.

Jistota je jistota

Navzdory nejistotě ohledně požadavků na podávání zahraničních zpráv mnoho odborníků v oblasti kryptoměn navrhuje chybovat na straně opatrnosti. Jejich názor je, že hlášení nikdy neuškodí a podávání zpráv není příliš riskantní, protože v nejhorším případě může neohlášení vést k pokutě 100 000 USD a vězení.

Ve své praxi v oblasti krypto daní doporučuji svým klientům, aby podali FBAR, pokud vlastní jakýkoli kryptoburzovní účet umístěný mimo USA a hodnota účtu je kdykoli během daňového roku více než 10 000 USD v USD. Přestože společnost FinCEN nevydala pokyny, které by uváděly, že kryptoměnu je třeba hlásit v rámci FBAR, agentura také nevydala žádné prohlášení, že nebude v budoucnu implikováno za porušení FBAR, pokud nyní na svém FBAR nehlásíte kryptoměnu . Jinými slovy, FinCEN se může v budoucnu ohlédnout a penalizovat vás, a neexistuje způsob, jak byste se mohli vrátit a změnit svůj záznam neohlášení hned teď. S přihlášením FBAR není spojena žádná daň ani poplatek za podání, je téměř nemožné přemýšlet. Naopak, nepodání přihlášky představuje vysoké riziko a dostane vás do světa nejistoty.

Sharon Yip – Crypto Tax Advisors, LLC

Sharon Yip je CPA s 20letými daňovými zkušenostmi ve veřejném účetnictví i ve společnostech. Je zakladatelkou a majitelkou společnosti Crypto Tax Advisors, LLC, daňová praxe se specializací na zdanění kryptoměn. Firma se zaměřuje na poskytování služeb klientům zabývajícím se komplikovanými kryptografickými transakcemi nebo kryptoměnou na plný úvazek. Sharon poskytuje komplexní a personalizované obchodní a daňové služby. Mezi její klienty patří obchodníci s kryptoměnami, těžaři a vlastníci firem v krypto prostoru.

Automatizujte své hlášení o kapitálových ziscích kryptoměny pomocí CryptoTrader.Tax.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me