Hashgraph VS Blockchain 2021: [Kompletní průvodce technologickým srovnáním]

Neustálá debata, kterou jsme v krypto světě viděli, byla Hashgraph vs Blockchain, ale abychom se do tohoto srovnání skutečně ponořili, musíme pochopit, co jsou Blockchain i Hashgraph.

Blockchain je revoluční technologie, která je nastavena tak, aby narušila prakticky jakékoli odvětví, které zahrnuje důvěru. To bylo propagováno jeho prvním úspěšným případem použití, bitcoinem, a výrazně rozšířilo své schopnosti, když získalo podporu skriptovacího jazyka vydáním Etherea.

To znamená začátek exploze různých případů použití technologie Blockchain z finančního sektoru, logistiky, identity a dokonce i správy. Navzdory svým inovativním nabídkám a mnoha výhodám se mu nepodařilo získat mainstreamové přijetí hlavně kvůli jeho technologickému omezení rozsahu.

Mnoho z blockchainů, které dnes máme, není dostatečně škálovatelné, aby se přizpůsobilo naprostému množství transakcí potřebných pro masové přijetí. Je to proto, že dosažení škálovatelnosti v decentralizovaném prostředí je velmi náročné úsilí.

Vývojáři bitcoinů hledali způsoby, jak toho dosáhnout již více než deset let, ale nedokázali to. Totéž lze říci o ethereu, které sdílí stejný mechanismus konsensu. Možná omezující technologií je samotný Blockchain a vývojáři by měli hledat alternativu blockchainu, technologii „bez bloků“, jako je Hashgraph.

Kvůli popularitě bitcoinů a volnému používání termínu BLOCKCHAIN ​​jsme přidružili Blockchain ke všem technologiím distribuované účetní knihy (DLT). Ve skutečnosti existují další typy DLT, které lze popsat jako blockchain blockchainy z jednoduchého důvodu, že nepoužívají bloky.

Jedním z takových DLT je hashgraph, což je DLT typu Directed Acyclic Graph (DAG). Podle zastánců hashgraph je to lepší než Blockchain nejen z hlediska škálovatelnosti, ale také z hlediska nákladů. Hashgraph vs Blockchain, který je lepší? Pojďme to zjistit.

Hashgraph vs Blockchain

Co je Hashgraph?

Hashgraph byl popsán jako životaschopná alternativa blockchainu; nemá stejné omezení škálovatelnosti jako Blockchain a má lepší účinnost nákladů na energii. Jeho hlavní výhoda pochází ze samotné podstaty jeho DLT designu.

Místo použití bloků fungují Hashgraphs na základě uzlů a hashů. Uzly provádějí transakce navzájem, zatímco hash slouží jako důkaz těchto transakcí. K dosažení konsensu využívá asynchronní byzantskou toleranci chyb (aBFT) nebo „drby o protokolu drby“ a virtuální hlasování.

Co je Blockchain?

Blockchain na druhé straně používá řetězec bloků k zaznamenávání transakcí ve své síti. Tyto bloky se vytvářejí, když je dosaženo konsensu pomocí různých typů mechanismů konsensu v různých blockchainech.

Vynikajícím příkladem blockchainové sítě je Ethereum, které v současné době používá konsensuální protokol Proof-of-Work (PoW). To zahrnuje kryptografickou těžbu pomocí řady složitých matematických výpočtů, které určují, kdo bude mít možnost napsat další blok a dostat za to odměnu.

Přímé srovnání Hashgraph vs Blockchain

HashgraphBlockchain
Hashgraph Blockchain
Škálovatelnost: Beats Blockchain téměř ve všech aspektech Škálovatelnost: Chybí funkce, které Hashgraph má
Decentralizace a bezpečnost: Chybí zkouška času a schválená bezpečnostní opatření. Decentralizace a bezpečnost: Byl online několik let a jeho bezpečnost byla testována dříve.
Kryptoměna: Skvělé funkce a vlastnosti Kryptoměna: Skvělé funkce a vlastnosti
Vývojové nástroje: Spousta aplikací neustále vychází Vývojové nástroje: Spousta aplikací neustále vychází
Decentralizované žádosti a partnerství: Do světa kryptoměn dost nový a postrádající decentralizované aplikace jako Blockchain Decentralizované žádosti a partnerství: Mnoho decentralizovaných aplikací připravených k použití.
Zjistit více Zjistit více

Rozebrat to

Identifikovali jsme 8 kategorií pro srovnání dvou technologií distribuované účetní knihy. Jedná se o škálovatelnost, decentralizaci, zabezpečení, kryptoměnu, inteligentní smlouvy, vývojové nástroje, dApps a partnerství.

Následující odstavce vysvětlí každou kategorii a porovná dvě DLT. Na konci každé sekce vybereme, které z těchto dvou výher. Můžeme také považovat sekci za remízu, pokud v dané kategorii není jasný vítěz.

Škálovatelnost

Pokud jde o škálovatelnost, není pochyb o tom, že Hashgraph bije blockchain ruce dolů. Transakce blockchainu se zaznamenávají chronologicky, což znamená, že nelze spustit žádné nové transakce, zatímco předchozí transakce nebyly dokončeny nebo potvrzeny.

To slouží jako hlavní překážkový design pro blockchainy. Hashgraphs na druhé straně podporuje paralelní transakce. To znamená, že lze zpracovat více transakcí současně. Hashgraph tvrdí, že dokáže zpracovat 250 000+ transakcí za sekundu (TPS) paralelním zpracováním.

Blockchainy, jako je Ethereum, jsou schopné dělat jen asi 25 TPS, přičemž některé blockchainy novější generace tlačí 4 000 TPS jako EOS. I když existuje několik blockchainových projektů tvrdě pracujících na nalezení řešení pro horizontální škálování (paralelní zpracování), žádný nedosáhl 250K TPS.

Ethereum brzy zahájí další iteraci své sítě přezdívanou jako Ethereum 2.0, o níž se říká, že je schopna dosáhnout 25 000 TPS. EOS také vydává aktualizovaný protokol s názvem EOS 2.0, který tvrdí, že je 4x-16x rychlejší než jeho aktuální verze. I přes tato vylepšení však stále bledne ve srovnání s tím, co nabízí Hashgraph.

Vítěz: Hashgraph

Škálovatelnost moudrý Hashgraph toto kolo vyhrává, protože nabízí škálovatelnější platformu ve srovnání s Blockchains, který ještě musí vyvinout řešení, která mohou nabídnout stejnou úroveň výkonu.

Decentralizace a bezpečnost

Decentralizace a zabezpečení jsou snad nejdůležitějšími vlastnostmi jakékoli technologie distribuované účetní knihy. Z hlediska těchto dvou charakteristik Blockchain nic nepřekoná. Kvintesenční Blockchain, navzdory své omezené funkčnosti, je bitcoinový Blockchain, který využívá mechanismus konsensu PoW.

Je široce považován za standard pro decentralizaci a bezpečnost. Během svého životního cyklu nebyl nikdy kompromitován ani nefunkční. Nejhorší, co se mu zatím stalo, je přetížení sítě, které vedlo ke zpožděním transakcí a poplatkům za nafouklé transakce.

Hashgraphs, na druhé straně, má svůj decentralizační mechanismus, o kterém jsme dříve hovořili ve formě aBFT s virtuálním hlasováním. Jedná se o relativně nové bezpečnostní a konsenzuální mechanismy, které dosud neprošly zkouškou času, na rozdíl od Blockchainu. Při pohledu na jiný kritický úhel není Hashgraphs open-source.

Jedná se o patentovanou technologii, kterou vlastní společnost Swirlds Corporation, společnost vytvořenou Leemonem Bairdem, tvůrcem Hashgraph. Na základě toho můžeme říci, že Hashgraph má v tomto ohledu nižší stupeň decentralizace a neprokázal dostatečný důkaz, že vydrží zkoušku času.

Vítěz: Blockchain

Během své dekády dlouhé existence se Blockchain osvědčil jako efektivní technologie, která je bezpečná a decentralizovaná, což je hlavní hodnotový návrh této technologie. Společnost Hashgraph se zatím musí prokázat a její patentovaná technologie zpochybňuje významný vliv majitelů patentů na tuto technologii. Zabezpečení je přímo svázáno s decentralizací a protože Blockchain je decentralizovanější, vymyká se Hashgraph.

hashgraph vs blockchain

Kryptoměna a chytré smlouvy

Platforma Hedera Hashgraph využívá kryptoměnu Hashgraph nazvanou Hbar. Slouží jako primární obslužný token technologie distribuované účetní knihy. Hbar je rychlý a nabízí nízké síťové poplatky, což je ideální pro mikroplatby, zejména v různých online modelech mikro monetizace. Hbar se také používá k odměňování operátorů uzlů v jeho síti.

Blockchain, na druhé straně, také nabízí své obslužné tokeny, které využívají různé blockchainy v tomto odvětví. Je na různých vývojářích projektu, aby určili různé případy použití svého nativního tokenu, který se může pohybovat od výměnného média, volebního práva nebo tokenu správy.

Kromě toho obě DLT nabízejí inteligentní smlouvy, které rozšiřují funkčnost každé ze dvou DLT. I když ne všechny blockchainy nabízejí inteligentní smlouvy, mnoho novějších blockchainů jsou platformy, které mají implementaci inteligentních kontraktů. Většina inteligentních smluv je neměnná, což znamená, že u nich nelze provádět žádné změny.

Jediným způsobem, jak zavést revize nebo aktualizace, je vytvořit zcela novou verzi. Hahsgraph však představuje volitelný mechanismus umožňující „závazné rozhodčí řízení“. což znamená, že lze v případě potřeby zavést změny do jeho inteligentní smlouvy, pokud s tím souhlasí více stran.

Vítěz: Draw

Pokud jde o možnosti kryptoměn a inteligentních kontraktů, věříme, že jde o remízu, protože hashgraph i Blockchain nabízejí stejnou funkčnost a funkce. Hashgraph nabízí „závazné rozhodčí řízení“ za účelem upgradu, revize nebo zrušení inteligentních smluv, což je nová funkce; existují blockchainové projekty, které vyvíjejí podobné funkce.

Vývojové nástroje

Aby vývojářům pomohla stavět na DLT, vydala Hedera Hashgraph sadu pro vývoj softwaru Java (SDK) s otevřeným zdrojovým kódem, která nabízí tři služby nabízené na její platformě, mezi něž patří kryptoměna, ukládání souborů a inteligentní smlouvy. Sada Hashgraph SDK obsahuje příklady tří nabízených služeb, které lze snadno upravit tak, aby byla aplikace snadno spuštěna.

Kromě toho poskytuje efektivní zavedení rozhraní Hashgraph API a všech potřebných nástrojů pro generování soukromých a veřejných párů klíčů a pro digitální podepisování transakcí. To je na vrcholu jeho schopnosti spouštět inteligentní smlouvy napsané na Solidity, což umožňuje hladkou migraci Eth dapps.

Zahrnutí Hashgraph do podpory Solidity je potvrzením a uznáním, že většina relevantních a vysoce decentralizovaných aplikací (dapps) je umístěna v platformě smart contract Ethereum, což je DLT založená na blockchainu.

Zatímco Hashgraph může mít podstatnou výhodu škálovatelnosti oproti DLT založeným na blockchainu, v průmyslu existuje mnoho projektů, které zkoumají horizontální škálování (paralelní zpracování) prostřednictvím různých technik dělení. Blockchain může také použít mechanismus konsensu Proof-of-Stake k odstranění nákladného a zdánlivě nehospodárného algoritmu Proof-of-Work.

Vítěz: Draw

Vývojáři jsou krví každé technologie distribuované účetní knihy. Jsou to ty, které produkují různé decentralizované aplikace (dapps). Jak již bylo řečeno, Hashgraph i Blockchain nabízejí svým vývojářům potřebné nástroje, které jim umožní vytvářet a vyvíjet včasné a užitečné aplikace.

Decentralizovaná aplikace a partnerství

Hedera Hashgraph je relativně nový DLT a je pochopitelné, že tam není mnoho aplikací hashgraph. To je možná důvod, proč Hashgraph přidal podporu Solidity, aby vývojářům blockchainu umožnil hladkou migraci na jeho platformu.

V současné době je na Hashgraphu spuštěno velmi málo decentralizovaných aplikací a dosud neproběhl žádný vysoce postavený blockchainový projekt, který by migroval na jeho platformu. Můžeme tedy bezpečně říci, že pokud jde o dappy, Blockchain je stále králem.

Potenciál aplikací Hasgraph však nelze ignorovat, zvláště když se k řídícímu ramenu Hedera Hashgraph připojuje tolik významných společností. Je relativně bezpečné říci, že některé nebo mnoho z těchto společností využije technologii Hashgraph k nasazení svých DLT, ať už veřejných nebo soukromých.

Hodnotovým návrhem Blockchainu je ale opět nabídka alternativních produktů a služeb, které nejsou kontrolovány ani ovlivňovány společnostmi, nabízí spravedlivější a inkluzivnější model zpeněžení a také transparentnější a odolnější vůči cenzuře..

Partnerství společnosti Hashgraph s vysoce postavenými společnostmi lze považovat za meč s dvojitým ostřím, protože ho lze také považovat za jednu z nevýhod společnosti Hashgraph. Většina společností, které se připojily k řídícímu orgánu Hashgraph, se stávají členy ne proto, že by jejich hodnoty nebo poslání rezonovaly ideály decentralizace.

Místo toho využijte technologii pro lepší provozní efektivitu nebo snížení nákladů nebo na marketingovém triku, abyste svým investorům, uživatelům a příznivcům ukázali, že jsou v čele nově vznikajících technologií.

Na druhou stranu, aby bylo možné dosáhnout masové adopce a přejít do hlavního proudu, budou společnosti DLT potřebovat pomoc zavedených a vlivných institucí, aby se dostaly k masám. To znamená, že budou muset spolupracovat se společnostmi, které plánují narušit nebo nakonec nahradit. Vidíme, jak se to děje s bitcoiny, kde se stále více protíná s tradičními financemi, aby se propagovaly.

Vítěz: Split-Draw

Blockchainy mají decentralizovanější aplikace, a proto jsou v tomto ohledu jasným vítězem. Spravedlivě k Hashgraph, jeho cesta právě začala a na její platformě se může časem spustit více skoků, ale Blockchain prozatím toto kolo bere. Pokud jde o partnerství, věříme, že jde o remízu, podobně jako Hashgraph, některé blockchainy mají také mnoho vysoce postavených partnerství, které se dívají na Ethereum Enterprise Alliance.

Konečné přepočítání

Hashgraph:

Tento DLT vyhrál pouze v jedné kategorii z osmi kategorií, které jsme použili v této recenzi. To bylo v kategorii škálovatelnosti. Prohrál s Blockchainem ve třech kategoriích při kreslení zbývajících kategorií.

Blockchain:

Toto DLT vyhrává ve 3 kategoriích, decentralizace, zabezpečení a dApps nebo decentralizované aplikace. Blockchain a Hashgraph čerpají z kryptoměny, inteligentních kontraktů, vývojových nástrojů a partnerství.

Klady a zápory Hashgraph

Hashgraph Pros

 • Škálovatelné
 • Partneři v těžké váze
 • Kompletní vývojové nástroje
 • Podporuje pevnost

Hashgrpah Cons

 • Centralizované
 • Proprietární technologie

Zjistit více

Výhody a nevýhody blockchainu

Blockchain Pros

 • Zajistit
 • Decentralizované
 • Otevřený zdroj
 • Doporučená platforma pro dApps

Blockchain Cons

 • Problémy se škálovatelností
 • Nedostatečná regulační jasnost

Zjistit více

Hashgraph VS Blockchain: Konečný verdikt

Když to shrneme, můžeme vidět, že Blockchain vychází na vrcholu. Jedinou kategorií, kterou Hashgraph vyhrál, je škálovatelnost. I když se jedná o základní aspekt jakékoli technologie Distributed Ledger, jsou stejně důležité i další aspekty, kterým Blockchain dominuje.

Hashgraph je stále velmi nový a pouze čas ukáže, zda bude schopen porazit Blockchain v dalších aspektech našeho srovnání. Co myslíš? Sdělte nám to prosím v sekci komentářů v tomto článku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me