Hyperledger vs Ethereum: Která platforma blockchain je lepší?

Pokud se pokoušíte porovnat Hyperledger vs Ethereum, je důležité pochopit rozdíly. Blockchain nebo vhodněji nazývané Technologie distribuované účetní knihy (DLT) upoutal pozornost mnoha, včetně multimiliardových společností, které neustále hledají další tech jednorožec to by se mohlo ukázat jako jejich další dojná kráva. Viděli jsme to dříve během prvních dnů internetu, kdy byla každá internetová společnost prasklá doleva a doprava, zatímco jen málo přežilo, ty, které se staly multimiliardovými podniky, které považovaly za takové, jako většina FAANG společnosti

Bezpochyby, Ethereum zůstává preferovanou platformou inteligentních smluv v celém odvětví. Kromě toho, že výhoda prvního tahače, přilákalo špičkové projekty postavené na vrcholu své platformy poskytující Síť Ethereum je jedinečná výhoda nejrozmanitější, nejkomplexnější a nejrelevantnější sbírky decentralizované aplikace (DApps) k dnešnímu dni. Navzdory současným a přetrvávajícím výzvám v oblasti škálovatelnosti Ethereum se vývojáři blockchainu na této platformě i nadále staví as příchodem Ethereum 2.0, tento trend bude pravděpodobně pokračovat. 

hyperledger vs ethereum

Hyperledger vs Ethereum

Se vším úspěchem Ethereum, dalo by se očekávat, že mnoho významných společností by začalo stavět své DApps na etherea, ale realita, většina společností nemá, ale raději používá jiný typ technologie distribuované účetní knihy, která je soukromější a která je v podstatě centralizovanější a nazývá se Hyperledger. Může to být poprvé, co jste o tomto blockchainu slyšeli, protože není uveden na vašich obvykle blockchainových datových stránkách, jako je Coinmarketcap, Messari nebo Coingecko z důvodů, které se dozvíte později v tomto článku. V tomto článku provedeme srovnání Hyperledger vs Ethereum, abyste se mohli rozhodnout, který z nich je pro vás lepší.

Který je tedy lepší? To je přesně otázka, na kterou se pokusíme odpovědět v tomto článku, když budeme diskutovat o různých aspektech těchto dvou odlišných technologií distribuované účetní knihy. Vybrali jsme 10 různých charakteristik, o kterých si myslíme, že nejlépe odliší dvě DLT a také vám poskytnou lepší pochopení každé technologie

Typ blockchainu

Začněme porovnáním samotné podstaty blockchainu Hyperledger a Ethereum. Když mluvíte o blockchainech, vždy budete slyšet témata o decentralizace, průhlednost, bezpečnostní, odpor vůči cenzuře a nedůvěra k jakémukoli zprostředkujícímu nebo centralizovanému orgánu. To by mohlo být true pro veřejný blockchain ale ne pro soukromý blockchain. Vzhledem k výše uvedenému je největším rozdílem mezi Hyperledger a Ethereum skutečnost, že první je soukromý blockchain a druhý veřejný blockchain.

Veřejný blockchain nebo blockchain bez oprávnění je typ blockchainu, který nevyžaduje povolení žádného centralizovaného subjektu ani žádného zprostředkovatele. Jedná se o typ blockchainu, který úzce dodržuje výše uvedené vlastnosti, zejména decentralizaci. Decentralizace je možná nejdůležitější charakteristikou DLT. Právě díky nim jsou tak jedineční a revoluční, bez nich zjistíme, že je těžké odlišit technologii blockchain od běžné databáze

Hyperledger vs Ethereum

A soukromý blockchain který se také běžně označuje jako blockchain s povolením, nemusí nutně dodržovat obecně přijímané vlastnosti typu blockchainu, který byl popularizován bitcoinem a jinými kryptoměnami. Tento typ blockchainu má selektivní decentralizace nebo stupně decentralizace. Lze je přirovnat k běžné databázi, kde některé jeho části byly decentralizovány. Mnoho společností dává přednost tomuto typu blockchainu, protože jim poskytuje větší kontrolu, lepší škálovatelnost a schopnost držet části svých blockchainových dat mimo zvědavé oči svých konkurentů.

Konsensuální protokol

Hyperledger vs Ethereum

Další charakteristikou, která odlišuje Hyperledger a Ethereum, jsou jejich konsensuální protokoly. Ethereum používá stejný mechanismus konsensu bitcoinů, Důkaz práce (PoW). Díky tomu je jedním z nejbezpečnějších a decentralizovaných blockchainů v celém odvětví. I když to má své výhody PoW si všiml velkého množství energie, kterou používá, a její neschopnosti škálovat, aby vyhověla masovému přijetí. To je jeden z hlavních důvodů, proč se mnoho společností zdráhá použít Ethereum k vývoji DApps.

Na druhou stranu, Hyperledger nemá ani jeden mechanismus konsensu na místě. Vývojáři mohou vytvořit svůj mechanismus konsensu. To je možné prostřednictvím modulární architektura Hyperledger. Díky flexibilitě, kterou nabízí, je ideální platformou pro stavění různých průmyslových odvětví, na která mohou mít různé požadavky, pokud jde o škálovatelnost, zabezpečení a funkce.. Pokud však vývojáři nemají zájem na vývoji mechanismu konsensu, mohou je použít BFT konsensuální protokol, o kterém se říká, že je výchozím mechanismem pro Hyperledger.

Využití kryptoměny

Ether (ETH) je nedílnou součástí etherea, protože slouží jako hlavní měna sítě a funguje jako „Plyn„Platit za transakce na svém blockchainu. Na rozdíl od Etherea, Hyperledger nemá zavedenou žádnou kryptoměnu a nebyli bychom překvapeni, pokud to brzy nebude mít; teprve poté, co kryptoměny dosáhnou určité úrovně vyspělosti, pokud jde o předpisy a standardy dodržování předpisů. Lepším případem použití pro Hyperledger by byl tokenizace cenných papírů namísto.

Využití kryptoměny

Tokenizační cenné papíry budou dobře sedět mnoha společnostem a co je důležitější regulačním agenturám, jako je Americká komise pro cenné papíry. To odnáší spoustu dohadů a debat zda je kryptoměna a bezpečnostní nebo ne protože se jako takový prohlašuje od samého začátku. Tím se omezí možné záběry se SEC což může později deklarovat kryptoměnu jako bezpečnost jako některé projekty, které prováděly ICO v roce 2017. Dokud žádný zákon nevyjímá kryptoměny z toho, že jsou cennými papíry, vždy existuje riziko, že by mohly být identifikovány jako cenný papír americkým SEC. 

Aplikace a typy transakcí

Je zcela jasné, že Hyperledger a Ethereum mají při využívání technologie distribuované účetní knihy různé přístupy. Vyplývá to ze skutečnosti, že každá z těchto technologií obstarává různé typy uživatelů. Ethereum je svým rozsahem celkem obecné a poskytuje širokou škálu účelů. nicméně, Ethereum je považováno za ideální řešení B2C aplikace než Hyperledger protože první nevyžadují povolení k účasti na transakcích. Naopak to druhé je zaměřeno na B2B aplikace protože účastníci by pravděpodobně vyžadovali povolení k zabezpečení citlivých obchodních informací nebo transakcí.

Pochopitelně, Transakce v Hyperledgeru budou pravděpodobně soukromé, což jde naproti Ethereum, kde mají všichni účastníci přístup k hlavní knize transakcí.  Účast Hyperledger konsensu bude proto pro účastníky omezena, pokud bude vůbec implementována. I když se Ethereum může jevit jako lepší volba pro transparentnější a inkluzivnější blockchain, je třeba si uvědomit, že většina podniků má v nejlepším zájmu, aby jejich data a data jeho uživatelů zůstala v soukromí, zvláště v prostředí, kde se špatní herci stávají stále více vysoce sofistikovanými

Vývojářské nástroje

Ethereum bylo připsáno jako první platforma založená na blockchainu, která nabízí Turing dokončen programovací jazyk smart contract. Použitý programovací jazyk je Solidní programovací jazyk. Je to jen široce používané a známé v blockchain komunitě, ale relativně širší komunita vývojářů softwaru. Vývojáři, kteří jsou nové v oboru pravděpodobně potřebovat další čas nebo výcvik seznámit se s Pevnost. Na světlejší straně, Solidity se rychle stává standardním programováním pro vývoj blockchainu tolik projektů kromě Ethereum nyní jazyk podporuje. 

Hyperledger vs Ethereum

V souladu s modulárním designem společnosti Hyperleder a cílem standardizace vývoje distribuované účetní knihy, podporuje populární programovací jazyky jako Jít, Jáva, a Node.js. Přitom by vývojáři, kteří pracovali na jiných softwarových projektech mít známé prostředí pro práci. To jim umožní soustředit se na navrhování a vytváření decentralizovaných aplikací spíše než trávit čas učením se na Solidity nebo vytváření standardních knihoven není k dispozici v programovacím jazyce Ethereum. 

Partnerství

Hyperledger i Ethereum se mohou pochlubit některými z nejpůsobivějších partnerství v celém technologickém odvětví distribuované účetní knihy. Mnoho z těchto průmyslových partnerů je členy konsorcia Ethereum a Hyperledger, jako je Microsoft, Accenture a, J. Morgan, můžeme tedy dojít k závěru, že z hlediska obchodních partnerství jsou si téměř rovnocenní. Samozřejmě, úroveň partnerství závisí na tom, čeho plánují dosáhnout na uvedené platformě. Vezměme si například JP Morgan, který místo použití Hyperledger nebo Ethereum blockchain použili Kvorum (Soukromý blockchain založený na Ethereu) k experimentování s technologií distribuované účetní knihy. 

Působivý a rostoucí seznam partnerů pro oba poskytovatele technologie distribuované účetní knihy ukazuje obrovský potenciál technologie DLT nebo blockchain.  To také ukazuje rostoucí povědomí o nově vznikající technologii, o které mnozí věří, že bude její nedílnou součástí realizace Web 3.0 a umožňující technologie průmyslová revoluce 4.0. Zatímco dva mají zřetelný blockchain mají zřetelné vlastní, věříme, že oba budou hrát významnou roli v tomto technologickém vývoji.

Společenství

Není těžké si všimnout, že většina členů komunity v Hyperledgeru jsou známé a zavedené organizace a instituce. To není překvapující, protože se zaměřuje hlavně na podnikové blockchainové aplikace. Ethereum má na druhé straně své podnikové konsorcium se založením Enterprise Ethereum Alliance v roce 2017. Mnoho ze zakládajících členů této organizace je již členem konsorcia Hyperledger. Protože je to víceúčelový, obecný blockchain pro všechny typy decentralizované aplikace, existuje celá další komunita, kterou Ethereum zajišťuje.

Hyperledger vs Ethereum

Jedná se o různé blockchainové startupy, které svou decentralizovanou aplikaci postavily na Ethereu. Mnoho z nich se narodilo a financovalo během boomu ICO v roce 2017 nebo je podpořily soukromé společnosti ConsenSys, který byl založen jedním ze zakladatelů společnosti Ethereum. Zajímavé je, že ConsenSys je jedním ze zakládajících členů Hyperledger. To dokazuje, že genofond Hyperleder a Ethereum je propojenější než tomu, čemu bychom možná chtěli věřit. Zdá se však, že Ethereum má daleko větší rozsah trhu než Hyperledger

Soulad a předpisy

Vzhledem k tomu, že většina projektů založených na Hyperledger pravděpodobně nebude využívat kryptoměny, je velmi nepravděpodobné, že by se mohly potýkat s regulačními orgány.. Totéž nelze říci s Projekty Ethereum s některými již byly považovány za US SEC tak jako neregistrované cenné papíry. Jak jsme již řekli dříve, stále neexistuje žádný zákon, který by definitivně kategorizoval kryptoměny jako ne cenné papíry. Zatímco příznivci a zastánci kryptoměny prosazují legislativu vstřícnou ke kryptoměně, do zákonů nebylo přijato nic významného.

Můžeme tedy říci, že pokud porovnáme dva blockchainy, Hyperledger by prozatím byla bezpečnější volba z hlediska dodržování předpisů a předpisů, jediným důvodem je, že se obvykle s kryptoměnami nezabývají. Podle toho, jak se na to díváte, může být pro Hyperledger výhodou, ale zároveň může být jeho největší slabinou. Vše záleží na tom, jak se na to podíváte a jak vývojáři tuto technologii využijí.

Hyperledger vs Ethereum: Závěr

Ethereum by vyhodilo Hyperledgera z vody za to, že má soukromý blockchain, který pro mnoho blockchainů nejčistší vůbec nedává smysl. Musíme však pochopte, že s vývojem technologie distribuované účetní knihy se vyvíjejí i její případy použití a entity, které by je mohly chtít použít. Proto jsme dospěli k závěru, že lepší blockchain záleží na odvětví a typu decentralizované aplikace, na které budou použity. Jak jsme již řekli dříve v tomto článku, podniky by nechtěly blockchain, který je zcela transparentní z důvodů, které jsme již řekli výše, a potřebovali by něco, co by se zvětšilo. 

Na druhou stranu, ethereum, ať se mu to líbí nebo ne, nemůže škálovat tak, aby vyhovovalo velkému počtu transakcí, když narazí na běžné využití. Bylo vyvinuto úsilí, aby byla škálovatelnější, ale to se teprve uvidí. V jeho současné podobě je těžké si představit, že podniky chtějí dodávat škálovatelná blockchainová řešení nasazující své DApps na Ethereum. Překvapivě mnoho start-upů stále nasazuje na Ethereum i přes jeho problém se škálovatelností, který, jak věříme, je jen na popularitě Ethereum. 

Co o tobě? Který je podle vás lepší, Hyperledger nebo Ethereum? Zašlete své odpovědi a reakce do sekce komentářů v tomto článku. Vždy nás zajímá slyšet názory našich čtenářů a zapojit se do konstruktivní a smysluplné diskuse. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me