Proč je tolik kryptoměn? [Historie krypto]

Kryptoměny a jejich základní technologie Blockchain je všeobecně známý jako jedna z nejinovativnějších technologií 21. století. Tato technologie vycházela z nejasného a vysoce kritizovaného pozadí a bezděčně se stala silou, se kterou je dnes třeba počítat. Mnoho lidí považuje kryptoměnu za řešení problému devalvace – což je hlavní problém, kterému konvenční fiat měny denně čelí. Myšlenka mít jedinou globálně přijatelnou decentralizovanou měnu oslovila mnoho lidí. Současná situace věcí v krypto prostoru však není daleko od tohoto očekávání. Kryptoměny v dnešním světě překonaly celkové fiatové měny dostupné na přibližně 36 kryptoměch na 1 fiat.

Otázkou pak zůstává, že; Proč je tolik kryptoměn? 

Před diskusí o této zásadní otázce nejprve zjistíme historii kryptoměn.

Proč je tolik kryptoměn

Historie kryptoměn

Mnoho lidí připisuje první kryptoměnu, kterou kdy vyrobili, anonymnímu zakladateli bitcoinu Satoshi Nakamotovi, když poprvé vydal bílou knihu o bitcoinech v roce 2008. Teoretický aspekt kryptoměn však pochází z počátku 80. let. Raději jim říkám „Éra před bitcoinem“. Teoretický aspekt kryptoměn byl poprvé navržen jako řešení toho, čemu se říkalo nevýhody tradičních nekrytých peněz. Teorie byly navrženy pomocí matematických i počítačových principů.

První praktickou realizaci kryptoměny provedl americký kryptograf David Chaum. Vyvinul algoritmus, který v současné době slouží jako základ webového šifrování, jak ho známe dnes. Algoritmus umožnil bezpečné a nezměnitelné ukládání informací. V té době byly peníze převedené tímto způsobem známé jako „zaslepené peníze“.

Éra před bitcoinem

Na konci 80. let se Chaum s pomocí několika příznivců přestěhoval do Nizozemska, kde založil společnost DigiCash. Na rozdíl od současného kryptoměny však DigiCash nebyl decentralizovaný. Jednoduše řečeno, stále to bylo docela podobné centrálním bankám. Vzhledem k tomu, že jde o zásadní problém a plačící faul holandské centrální banky, zavřel DigiCash v 90. letech obchod.

Kromě DigiCash vzniklo přibližně ve stejnou dobu několik dalších virtuálních měn.

Wei Dai zveřejnil bílou knihu o b-penězích. Dokument obsahoval několik funkcí prosazovaných současnými krypty, jako je decentralizace a anonymita. Bohužel, b-money se na trh nikdy nedostaly.

Nick Szabo, spolupracovník společnosti Chaum, také navrhl a nasadil kryptoměnu známou jako Bit Gold. Kryptoměna také využívala technologii blockchain jako svoji základní technologii. Kryptoměna se na chvíli těšila adopci, ale v současné době se již nepoužívá. Mezi další patří ruské WebMoney a e-gold ve Spojených státech. 

Navzdory několika pokusům o vytvoření kryptoměny v „době před bitcoinem“ je bitcoin v současné době považován za vůbec první moderní kryptoměnu. Je to proto, že kombinuje několik důležitých funkcí, jako je decentralizace, anonymita, nedostatek, nezměnitelné vedení záznamů atd. Mnoho myšlenkových směrů to považuje za jedinou skutečnou kryptoměnu a mnoho lidí ji dabuje jako „King Crypto“. 

Proč je tolik kryptoměn

Bitcoin

Bitcoin, jak bylo uvedeno výše, byl poprvé popsán v bílé knize publikované v roce 2008 Satoshi Nakamotem. Kryptoměna byla poprvé spuštěna v roce 2009, přičemž několik dalších alternativ, jako je Litecoin, následovalo v roce 2010. V roce 2012 upoutal bitcoin pozornost několika institucionálně založených klientů, jako jsou WordPress, Microsoft, Expedia a tucet dalších. V roce 2017 se bitcoiny staly ještě populárnějšími, když se jejich cena vyšplhala na téměř 20 000 dolarů.

Vlády na celém světě v současné době uplatňují obrovský vliv na lidské zdroje, což má za následek problémy, jako je devalvace, mezi několika dalšími. Mnoho nadšenců kryptoměny považuje kryptoprostor za klíč k přenosu moci z vlády zpět na průměrného člověka. 

Proč existuje více než jedna kryptoměna?

Vzhledem k tomu, že bitcoin je stále nejuznávanější kryptoměnou, která je dnes k dispozici, proč existuje tolik kryptoměn a mnoho dalších se objevuje každý den? Potřebujeme více kryptoměn? Nemůže bitcoin adekvátně uspokojit finanční potřeby globální populace atd.? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovíme v tomto článku.

Za prvé, proč je tolik kryptoměn? Nebo jednoduše řečeno Proč existuje více než jedna kryptoměna? Za prvé, kryptoměny po celém světě jsou navrženy tak, aby poskytovaly řešení konkrétních problémů v konkrétních výklencích. Bitcoin byl například navržen tak, aby napomáhal hladkým, rychlým a snadným transakcím typu peer-to-peer (P2P). Kryptoměna také slouží jako hlavní úložiště hodnoty a forma investice.

Ethereum je na druhé straně navrženo tak, aby usnadňovalo vytváření a nasazování inteligentních smluv. Mnoho kryptoměn jako Dash a Electroneum se zaměřuje na pomoc nebankovním subjektům. Některé další kryptoměny, jako je Enjin Coin, pomáhají napájet konkrétní virtuální ekosystém, zatímco cílem společnosti Elastos je napájet nový internet. Další hlavní důvod, který poskytuje odpověď na otázku; Proč existuje tolik kryptoměn, že kryptoměny jsou postaveny na technologii blockchain. 

V současné době se denně vymýšlí více případů použití blockchainu. Od zdravotnictví po hlasování, finance, logistiku, těžbu, dodavatelský řetězec atd. S každým novým případem použití se vytvoří nový blockchain a následně nové kryptoměny. Žádný blockchain nedokáže plně zachytit všechny potenciály vložené do této inovativní technologie. Proto je potřeba, aby se několik blockchainů a jejich kryptoměn zaměřilo na niku částic.

Kolik je tam kryptoměn?

Podle CoinMarketCap (CMC), ke dni 19. srpna 2020 existuje přesně 6 510 kryptoměn. To je docela obrovské číslo, když se k tomuto seznamu denně připojují nová krypta. Níže je uveden seznam 10 nejlepších kryptoměn podle tržní kapitalizace, která je dnes k dispozici.

  • Bitcoin (BTC) – 218,85 miliardy USD
  • Ethereum (ETH) – 46,56 miliard dolarů
  • Ripple (XRP) – 13,07 miliard dolarů
  • Tether (USDT) – 10,01 miliardy $
  • Chainlink (LINK) – 5,61 miliardy dolarů
  • Bitcoinová hotovost (BCH) – 5,41 miliardy USD
  • Litecoin (LTC) – 4,08 miliardy USD
  • Bitcoin SV (BSV) – 3,83 miliardy USD
  • Cardano (ADA) – 3,4 miliardy dolarů
  • Binance Coin (BNB) – 3,3 miliardy $

Výhody a nevýhody

Výhody 

  • Rychlejší čas transakce- Úplným vyloučením potřeby prostředníků lze nyní transakce provádět v reálném čase pomocí kryptoměny. To je také možné díky technologii blockchain.
  • Nižší transakční náklady – Převod prostředků pomocí kryptoměny pomáhá drasticky snížit náklady ve srovnání s konvenčními přeshraničními fiat převody.
  • Soukromí – Kromě výše uvedených výhod kryptoměny poskytují uživatelům možnost provádět důvěrné transakce. 

Mezi další důležité výhody patří: Uživatelé jsou jedinými správci jejich finančních prostředků. Krypto transakce jsou také neměnné, bezpečné, decentralizované, odolné proti inflaci atd.

Nevýhody

I když mají kryptoměny spoustu výhod, stále trpí několika vrozenými problémy.

  • Problémy se škálovatelností
  • Kybernetická bezpečnost a rizika krádeže
  • Volatilita
  • Nepřátelské regulační podmínky

Další velká kryptoměna

Kryptoměnový prostor je v současné době nasycen spoustou potenciálně úspěšných kryptoměn. Označení jedné jako další velké kryptoměny tedy není něco, co by se mělo dělat s lehkostí. Bitcoin v současné době stojí jako nejlepší dostupná kryptoměna, přičemž všechny ostatní kryptoměny se obecně označují jako alternativní mince „altcoiny“.

Krypto s potenciálem stát se další velkou kryptoměnou musí mít zavedeno několik důležitých funkcí. Je smutné, že většina dnes dostupných kryptoměn nesplňuje jedno nebo více z těchto kritérií.

1. Škálovatelnost

Hlavním problémem, kterému čelí většina krypto a blockchainových platforem, je škálovatelnost. Další velká kryptoměna by se měla chlubit téměř nekonečnou škálovatelností. To znamená efektivní provedení několika milionů transakcí za pouhou sekundu. 

2. Decentralizace

Aby byla zajištěna decentralizace, hlasovací síla by měla být rozdělena na méně než 10 000 až 100 000 voličů. K dosažení tohoto cíle nemůže krypto využívat konsensuální mechanismus Proof-of-Work (PoW). Je to proto, že PoW vyžaduje centralizaci fondu. Rovněž nesmí využívat Proof-of-Stake (PoS) nebo delegovaný konsensní mechanismus Proof-of-stake (dPoS).

3. Vysoká rychlost transakce

Mluvím o tom, že transakce budou potvrzeny do 3 sekund.  

4. Bez povolení a bez důvěry 

Další velká kryptoměna bude důvěryhodná a bez povolení. To znamená, že na blockchainu neexistuje žádná forma centralizace nebo kontroly třetí stranou.  

Kromě toho potenciálně úspěšná kryptoměna bude kromě několika dalších funkcí vyžadovat také nízkou energii, malé nebo žádné poplatky vůbec.

Prozatím se zdá, že Ethereum je na správné cestě. Cardano (ADA) má také velký potenciál stát se další velkou kryptoměnou, zejména díky očekávanému upgradu Shelley.

Závěrem

I když má kamenný začátek, kryptoměny po celém světě (bitcoiny a altcoiny) tu zůstanou. I když myšlenka mít jedinou univerzální kryptoměnu byla vyjádřena několikrát, možnost, že se to někdy stane, je docela malá. Představte si, že by pouze jedna banka zajišťovala finanční potřeby všech lidí na Zemi, nebo jedna obslužná služba taxislužby (Uber), která dělá totéž globálně. To je téměř nemožný výkon. Chcete-li poskytovat špičkové služby, je vhodné, aby poskytovatelé služeb vyhledali a obsluhovali konkrétní místo.

V blízké budoucnosti také očekáváme více kryptoměn. Důvodem je, že jak se bude formovat, navrhovat a promyšleno více případů použití, bude vyvinut více blockchainů a více kryptoměn. Odpověď na otázku, proč je tolik kryptoměn? Zatímco bitcoin zůstává prvním krypto kryptoměnou, těšíme se na dobu, kdy v krypto prostoru bude dominovat altcoin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me