Úvod do kryptoměny: Co to je a jak se používá?

Kryptoměna v posledním roce vzala svět bouří. Většina lidí si byla docela jistá, zda byl úspěšný, když poprvé začal, sakra většina je stále skeptická k jeho stabilitě a zajímá se, jak dlouho to bude. Ale navzdory všemu skepticismu, který ji obklopuje, kryptoměna tu zůstane.

co je kryptoměnaKryptoměny se staly globálním fenoménem. Jsou to zdaleka nejvíce mluvené téma na finančních diskusních show a stránkách sociálních médií. Navzdory všemu vysílacímu času a zaměření, kterému bylo věnováno, tomu však velmi málo lidí zcela rozumí.

V tomto článku si podrobně projdeme, co je kryptoměna.

Jaký je dopad kryptoměny?

Možnost transakce bez nutnosti procházet bankou je v první řadě velmi snadná a efektivní. Vzhledem k tomu, že banka je v podstatě jen prostředníkem, jehož úkolem je zajistit, aby transakce proběhla hladce a aby čísla na každém konci byla správná. Bylo by mnohem efektivnější, kdybychom to mohli udělat, aniž by se na to někdo podíval také vyžaduje plat, díky čemuž získáváme transakční poplatky.

S kryptoměnou neexistuje žádný prostředník, existují těžaři (v podstatě počítače určené k řešení matematických problémů a jakmile jsou vyřešeny, transakce je schválena), tyto počítače může provozovat kdokoli na planetě (viz náš článek o nejlepších Těžaři bitcoinů zde). Jedním z dalších dopadů, které kryptoměna má, je to, že můžete snadno posílat peníze komukoli na světě bez poplatků za směnu, což z něj dělá velmi zajímavou měnu pro ty, kteří chtějí posílat peníze do zahraničí.

Vzhledem k tomu, že kryptoměna je decentralizovaná, je zcela anonymní. I když je to z bezpečnostních důvodů dobré, vedlo to k tomu, že bitcoiny a další kryptoměny byly použity při nákupu nelegálních produktů. To mělo za následek špatnou pověst bitcoinu, ale v posledních několika měsících si lidé uvědomili, že to ve skutečnosti není jen měna pro zločince, ve skutečnosti existuje spousta dalších případů použití kryptoměny.

Historie kryptoměn

Pro mnohé to může být šok, ale vznik kryptoměn byl výsledkem úplně jiného produktu. Vynálezce Satoshi Nakamoto, jehož identita nebyla identifikována, neměl v úmyslu vytvořit něco s takovým revolučním účinkem. Ve skutečnosti jeho záměrem nebylo přijít s novou formou měny.

historie kryptoměny

Co se tedy tento Nakamoto snažil vymyslet? Když v roce 2008 oznamoval svůj nový nápad, bitcoin, Nakamoto hovořil o tom, že vyvinul formu systému elektronických peněz typu peer-to-peer. Součástí tohoto nového vynálezu byl geniální způsob decentralizace digitálního hotovostního systému. V 90. letech se mnozí pokoušeli vytvořit decentralizovaný hotovostní systém, ale nešťastně selhali.

Když viděl a studoval selhání těch, kteří se pokusili hacknout systém před ním, rozhodl se vybudovat hotovostní systém bez ústředního orgánu (tj. Centrální banky). Choval by se a choval se spíše jako síť typu peer to peer, která umožňuje sdílení souborů v základní počítačové síti.

Právě tato základní myšlenka zrodila kryptoměnu. Legrační, kryptoměna byla chybějící kousek skládačky k realizaci digitální hotovosti. Spravedlivé varování, důvod, proč byla kryptoměna chybějícím kouskem, je trochu komplikovaný. Je však důležité to pochopit, pokud si přejete pevně pochopit myšlenku celé digitální měny.

Proč to byla chybějící hádanka

Nejdříve nejdříve, aby se digitální měna stala realitou, musí existovat forma platební sítě doplněná transakcemi, zůstatky a účty. Aby byl systém stabilní, musí nyní síť udělat jednu hlavní věc; zajistit, aby nedocházelo k dvojímu utrácení. V zásadě by člověk neměl být schopen sníst svůj dort a pořád si ho dát. Jak je toho dosaženo? Aktuální měnový model tento problém řeší tím, že má centrální server (centrální banku), který vede všechny záznamy týkající se zůstatků.

Ale tady je ta věc; decentralizovaná síť nemůže mít centrální banku, protože pak ve skutečnosti není decentralizovaná. Místo toho vyžaduje, aby každý účastník v síti měl svoji vlastní váhu, aby nedocházelo k dvojímu utrácení. Každý rovnocenný partner by měl zkontrolovat platnost všech transakcí a zabránit dvojímu utrácení.

Pokud pečlivě sledujete, nyní máte na mysli otázku, jak tak velká síť zajišťuje shodu v takových záležitostech nahrávání? Není tam hodně chaosu?

Je samozřejmé, že v síti peer to peer je nezbytná shoda. Pokud se síť nedohodne na malém zůstatku, celý systém spadne. Systém nevyžaduje nic jiného než úplnou shodu – neexistují v tom dva způsoby.

V centralizovaném systému jsou všechny procesy a transakce předávány ústředním orgánem, který kontroluje a potvrzuje autentičnost aktuálních zůstatků. V decentralizovaném systému nemůže existovat ústřední orgán, protože od té doby mají moc celého systému, což znamená, že není decentralizovaný.

Schopnost autentizovat procesy v decentralizovaném systému byla nejdéle považována za nemožnou. Dokud Satoshi neprokázal, že se všichni mýlí. Kryptoměna je stavebním kamenem decentralizovaného systému.

Kryptoměna je tedy komplikovaný systém?

Spíš ne. Když si nevšímáme všech komplikací, které do definice přinášejí techničtí a finanční guru, je kryptoměna v podstatě digitální měna. Můžete jej také definovat jako omezený počet digitálních záznamů provedených do databáze, na které nikdo nemůže provést změnu, aniž by splnil konkrétní sadu podmínek.

je krypto komplikované

Zvažme hotovost, kterou již máte na svém běžném bankovním účtu. Pokud o tom přemýšlíte, nejde o nic jiného než o jednoduché zápisy do databáze, které lze změnit pouze při splnění určitých konkrétních a přísných podmínek. Můžete přidat nebo odebrat fyzické peníze z banky.

Chcete-li provést tyto položky v databázi, musíte buď vlastnit fyzické peníze (pro vklady), nebo mít ekvivalentní číslo v databázi (pro výběr). Laicky řečeno, peníze jsou spousta ověřených záznamů v nějaké formě databáze transakcí, zůstatků a účtů.

Jak kryptoměna funguje?

Nyní, když chápeme, co je kryptoměna, pojďme se podívat na to, jak kryptoměna funguje.

Proces začíná, když peer v síti požaduje transakci. Transakce, která je požadována, je poté automaticky vysílána každému rovnocennému uživateli v síti.

Zatímco je požadavek vysílán každému rovnocennému uživateli v síti, přijme jej pouze jeden rovnocenný partner a dokončí další krok ověření. Nyní během tohoto procesu ověřování mohou zahrnovat smlouvy, kryptoměny, záznamy nebo jakékoli jiné informace.

Po dokončení procesu ověření je dalším krokem kombinace ověřeného požadavku s dalšími transakcemi v systému. To trvá zhruba 10 minut ve srovnání s bankou, která bude k dokončení transakce vyžadovat 1 nebo až 5 pracovních dnů. Tato kombinace vytvoří nový datový blok, který bude zaznamenán do veřejné knihy.

Nový blok je později přidán do existujícího blockchainu a nastaven jako trvalý. V tomto okamžiku je proces kryptoměny považován za dokončený.

V okamžiku, kdy je podána žádost o transakci, je to téměř okamžitě známo každému rovnocennému uživateli v síti. Trvá však chvíli, než se proces ověří a potvrdí. Měl bych zdůraznit, že proces potvrzení je páteří kryptoměn.

Pokud transakce zůstane nepotvrzená, může dojít k padělání. Jakmile je však potvrzeno, je trvalé a již v něm nelze provádět žádné další změny. Proces v tomto bodě se stává nevratným a je přidán do neměnné historie záznamů, které jsou označovány jako blockchainy.

Rychlá otázka, kdo dělá potvrzení? Horníci jsou jedinými osobami, které mají povolení transakce potvrdit. Je to role, kterou hrají v síti peer-to-peer. Přijímají transakce, testují je na legitimitu a šíří je po celé síti. Jakmile těžař potvrdí jakoukoli transakci, musí každý peer v síti přidat transakci do databáze, protože se stala součástí blockchainu.

Za důležitou roli, kterou hrají v síti kryptoměn, dostávají horníci nějakou formu odměny. Většinou je odměna ve formě bitcoinů (více o tom později).

Hlubší pohled na to, co dělají horníci

Existuje kvalifikace být horníkem? Ne, to je jako ptát se, zda existují osobní kvalifikace pro zahájení podnikání na volné noze. Jediné, co člověk potřebuje, je pochopit, jak těžba funguje, mít vášeň a zacházet s ní jako s podnikáním jako s každým jiným. To znamená, že člověk musí investovat do potřebných těžebních zdrojů, aby se stal těžařem, a přitom ziskovým.

Nyní, vzhledem k tomu, že síť kryptoměn je decentralizovaná, což znamená, že nemá jediný orgán, který volá výstřely a deleguje zmíněný požadavek na transakci, vyvinul Nakamoto mechanismus, který zabrání každému jednotlivci ve zneužívání této svobody. Bylo by to chaotické a systém by padl, kdyby jeden jednotlivec mohl spojit vrstevníky, kteří by pak mohli šířit padělané legálně vypadající kryptoměny.

Takže tady je to, co Nakamoto udělal. Přišel s pravidlem, že každý horník by musel investovat do daného množství práce pomocí svých počítačů, pokud se má účastnit procesu těžby. Každý horník byl pověřen odpovědností za nalezení hashe. Hash je jednoduše produkt matematického problému, který musí počítač vyřešit. Tím se spojí každý nový blok s jeho původní rodinou bloků. Celý tento fenomén se označuje jako Proof-of-Work.

Jak již bylo zmíněno dříve, těžařům jsou poskytovány určité pobídky ve formě bitcoinů pro kritickou roli, kterou v systému hrají. Bitcoin lze koneckonců vytvářet pouze tehdy, když horníci vyřeší matematické problémy.

Je důležité si uvědomit, že složitost těchto problémů se časem zvyšuje. Proto musí zpracovatelský výkon, který musí těžař investovat, také s časem stoupat, protože každý problém vyžaduje konkrétní čas na vyřešení.

Vlastnosti kryptoměny

Je to nevratné

Po ověření každého požadavku na transakci se stane trvalým a nevratným. Nikdo v něm nemůže provádět změny. Sakra, satoshi, ten za tím vším nemůže provést změny. Jakmile jsou peníze odeslány, nelze je vrátit. Takže v případě, že pošlete prostředky podvodníkovi nebo vám hacker ukradl měny z počítače, jsou pryč. Celý měnový systém nemá bezpečnostní síť.

Proto je důležité ukládat vaše kryptoměny do peněženek. Zde je průvodce nejlepšími peněženkami pro bitcoiny a zde je průvodce nejlepší peněženkou pro Ethereum.

Je pseudonymní

Účty a transakce nejsou spojeny se skutečnými lidmi. V jistém smyslu jsou, ale neexistuje způsob, jak skutečně sledovat, kdo za transakcí stojí. Když obdržíte bitcoiny, přicházejí v tom, co lidé označují jako adresy. Jedná se pouze o náhodné řetězce o délce asi 30 znaků. Ano, pomocí nich můžete analyzovat tok transakce, ale nejsou dostatečné k tomu, aby vám poskytly skutečnou identitu.

Globální a rychlé

Transakce procházejí procesem ověření v síti velmi rychle. Potvrzení ve skutečnosti trvá jen pár minut. To samozřejmě závisí na výpočetním výkonu počítače, který úlohu provádí.

A vzhledem k tomu, že síť je tvořena počítači rozmístěnými po celém světě, jsou transakce lhostejné k umístění. Čas jako takový nezávisí na tom, zda posíláte hotovost sousedovi nebo jednotlivci na druhé straně světa.

Je to bezpečné

Finanční prostředky v systému jsou uzamčeny v takzvaném kryptografickém systému veřejného klíče. Měnu může odeslat pouze vlastník daného veřejného klíče. Síla kryptografie spojená s její velkou velikostí znemožňuje hacknutí systému. Burzy a peněženky, ve kterých jsou tyto veřejné klíče uloženy, však mohou být hacknuty. Proto je nutné investovat do zabezpečené peněženky pro vaše kryptoměny.

Nevyžaduje žádné povolení

K obchodování s kryptoměnami nepotřebujete povolení nikoho. Vše, co potřebujete, je, abyste měli peněženku s kryptoměnou, abyste měli adresu, ze které budete kryptoměny posílat. Po zakoupení bitcoinů a jejich vložení do peněženky můžete odesílat a přijímat kryptoměny.

Druhy kryptoměn

Nyní, než jste se vůbec dozvěděli o kryptoměně, jste určitě slyšeli o bitcoinech. Dnes jsou bitcoiny nejoblíbenější kryptoměnou. A to natolik, že je téměř synonymem slova kryptoměna.

Ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení existuje několik různých typů kryptoměn. Bitcoin je právě tak nejpopulárnější. Níže je uveden podrobný pohled na některé z nejpopulárnějších kryptoměn.

Bitcoin

Toto byla úplně první kryptoměna. Od svého vzniku rostla popularita a sláva. V celém světě kryptoměny slouží bitcoiny téměř jako zlatý standard. Mnoho lidí ji používá jako globální platební metodu a používá se dokonce i v počítačové kriminalitě na platformách, jako je ransomware a darknetový trh, právě to zpočátku vyděsilo veřejné oko od investování do bitcoinů, ale nyní přešlo od měny pro zločinci, aby byli akceptovanou platební metodou v několika obchodech s elektronickým obchodem, a mnoho dalších přijde během několika let.

Bitcoin existuje již více než sedm let. Během této doby se jeho hodnota změnila z 0 $ na působivých 19 600 $. Transakce je prováděna přibližně 200 000krát denně.

Ethereum

Ethereum vytvořil Vitalik Buterin, jeden z géniů v prostoru kryptoměny. Tato konkrétní kryptoměna se v průběhu let vyšplhala na třetí místo po bitcoinech a zvlnění. Je to stejné jako u bitcoinů, ale pouze s malým rozdílem. Jeho blockchain není navržen tak, aby ověřoval pouze zůstatky a účty. Používá se také k ověření států. Stručně řečeno to znamená, že tato kryptoměna může zpracovávat nejen transakce, ale také některé složité programy, aplikace a smlouvy.

Tato schopnost poskytuje Ethereum další flexibilitu při používání blockchainů. Tato flexibilita, jako každé jiné pohodlí, však stojí za cenu. Když DAO (přečtěte si více o DAO zde) byl hacknut, vývojáři Etherum se rozhodli provést to, co označovali jako hard fork, aniž by došlo ke shodě. To vedlo k vývoji Ethereum Classic.

Když už o tom mluvíme, je důležité zdůraznit, že Ethereum obsahuje několik klonů. Patří mezi ně Augur a DigixDAO. Když o tom tak přemýšlíte, Ethereum je spíš jako sbírka kryptoměn než jako jediná kryptoměna sama o sobě.

Vlnění

První věc, kterou profesionál řekne o Ripple, je, že to není skutečná kryptoměna. I když to není tak úplně pravda, vrhá to trochu světla na to, jak lidé vnímají Zvlnění. Ze všech typů kryptoměn je Ripple zdaleka nejvíce nenáviděný.

Proč tomu tak je? Měna je většinou věnována tomu, aby fungovala spíše jako IOU než jako kryptoměna. XRP, nativní kryptoměna Ripple, funguje jako médium pro ukládání hodnoty nebo výměnu hodnoty. Byl navržen tak, aby pomohl chránit síť kryptoměny před spamováním.

Ripple Labs přišel s tokenem XRP a nese odpovědnost za jejich distribuci, jak se jim zlíbí. Takže ano, jsou předem vytěženy, a z tohoto důvodu nejsou považovány za skutečnou kryptoměnu.

Ale i když se zdá, že se lidé na tento typ kryptoměny dívají dolů, zdá se, že banky mají Ripple v lásce, a je to tedy druhá nejcennější kryptoměna k tomuto datu.

Litecoin

Litecoin byl druhou kryptoměnou, která byla vyvinuta po bitcoinu. Po dlouhou dobu to bylo považováno za stříbrnou kryptoměnu, protože bitcoin byl digitální zlato. Byl navržen tak, aby byl o něco rychlejší než bitcoin a obsahuje nový těžební algoritmus. Přišlo také s více žetony.

Po jeho vytvoření to byla zatím nejlepší věc. Jeho vytvoření usnadnilo vytváření dalších kryptoměn včetně Feathercoin a Dogecoin.

Vzhledem k tomu, že Litecoin dnes přesně nenašel místo a použití, ztratil ve světě kryptoměn své druhé místo. Stále se však vyvíjí, obchoduje a hodlá. Většina z nich to dělá v naději, že se bude dále rozvíjet, aby porazila bitcoiny v závodě o nejlepší kryptoměnu.

Monero

Toto je prominentní kryptoměna s algoritmus CryptoNight. Algoritmus CryptoNight byl vyvinut, aby poskytoval funkce ochrany osobních údajů, které bitcoiny neposkytovaly. S bitcoiny, i když člověk nemusí znát přesnou osobu za bitcoinovou transakcí, zanechává stopu po jeho ověření a dokumentaci. Algoritmus CryptoNight však tento problém vyřešil pomocí kruhových podpisů.

Algoritmus CryptoNight byl poprvé vyzkoušen na Bytecoinu. To bylo těženo předem a komunita kryptoměn odmítla jeho použití. Monero byl vůbec prvním „klonem“ bytecoinů, který nebyl předem vytěžen a který si získal velké povědomí a popularitu. Po Moneru následovaly další klony, ale žádný z nich neměl takový úspěch, jaký si Monero užil.

Popularita společnosti Monero prošla střechou v roce 2016, kdy byla přijata jako forma platby v transakci na temných trzích. Cena od té doby neustále roste, i když její využití je stále skromné.

Altcoiny

Zatím jsme se kromě bitcoinů podívali pouze na čtyři kryptoměny. To však není přinejmenším reprezentace počtu typů kryptoměn, které existují. V současné době existuje 1400 kryptoměn, které jsou všechny navrženy tak, aby poskytovaly funkci, kterou bitcoin neposkytuje.

Co je to altcoin? Altcoin je jednoduše bitcoinová alternativa. Doslova popisuje všechny kryptoměny kromě bitcoinů.

Tvrdí fanoušci bitcoinů trvají na tom, že altcoiny jsou zbytečné a že nemají šanci uspět. Neexistuje žádný způsob, jak by mohli konkurovat infrastruktuře, která se bitcoinům líbí. I když to do jisté míry může být pravda, altcoiny nelze odmítnout, protože hrají důležitou roli při stabilizaci celého systému kryptoměny. Jednou z funkcí, na které se bitcoin pyšní, je decentralizace. Altcoiny pomáhají další decentralizaci kryptoměny a dodávají jí větší stabilitu.

Většina kryptoměn se vyrábí pro konkrétní typ trhu, podnikání nebo použití.

K čemu lze kryptoměnu použít?

Kryptoměny lze použít pro různé věci. Níže uvádíme několik příkladů, jak ochutnat nový svět, který se otevírá.

Nákup zboží

Před nějakou dobou bylo získání obchodníka, který by přijal kryptoměnu, téměř nemožné. Dnes se však situace změnila a stále více obchodníků, restaurací a barů přijímá tuto novou platební metodu.

Investování

Od počátku bitcoinů vzrostla hodnota z 0 na více než 19 600 $ a stále roste. Zatímco všechny kryptoměny časem rostou na hodnotě, činí to různými rychlostmi a v závislosti na jejich popularitě.

Pokud uvažujete o investování do bitcoinů, měli byste vědět, že se jedná o vysoce rizikovou investici. Jejich hodnota na rozdíl od jiných aktiv šíleně kolísá. A vzhledem k tomu, že jsou decentralizovaní a neregulovaní jakoukoli institucí nebo jednotlivcem, riskují také zákaz v určitých částech světa.

Hornictví

Jak již bylo řečeno, jde o páteř kryptoměny. Těžbu lze přirovnat k obchodování. Jedná se o investici, která pomáhá udržovat svět kryptoměn v chodu.

Chcete se dozvědět více o kryptoměně?

Níže najdete naše nejnovější příspěvky o kryptoměně. Můžete také jít do naše zprávy o kryptoměně sekce, pokud si chcete přečíst nejnovější informace na trhu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me