Bitcoin: Co to je? Jednoduchý průvodce pro začátečníky

Bitcoin (BTC) je zdaleka nejznámějším digitálním aktivem s největším objemem obchodu.

Bitcoin je měna i technologie. Bitcoin je v jádru peer-to-peer elektronické peníze s jedním výslovným cílem. Cílem je nahradit zprostředkování a důvěru svěřenou centralizovaným finančním institucím. Jeho cílem je nahradit tradiční fiat měnu a inovativní vrstvu vypořádání pro zpracování transakcí bez nutnosti použití třetí strany.

Chcete-li se dozvědět více o bitcoinech a o tom, jak začít s kryptoměnami, podívejte se na naši příručku pro začátečníky.

Průvodce pro začátečníky v oblasti bitcoinů a kryptoměn

Bitcoin je decentralizovaný

Než byl vynalezen bitcoin, jediný způsob, jak používat peníze digitálně, byl prostřednictvím zprostředkovatele, jako je banka nebo PayPal. I tehdy byly použité peníze stále vládou vydávanou a kontrolovanou měnou. Bitcoin to však všechno změnil vytvořením decentralizované formy měny, s níž mohli jednotlivci přímo obchodovat bez potřeby prostředníka. Místo důvěřování centralizované bance při zpracování transakcí bychom důvěřovali Protokolu, který je řízen různými jednotlivci po celém světě.

Každá bitcoinová transakce je ověřena a potvrzena celou bitcoinovou sítí. Neexistuje jediný bod selhání, takže je prakticky nemožné systém vypnout, manipulovat s ním nebo jej ovládat.

Hlavní rysy bitcoinu

 • Decentralizovaná kontrola: Neexistuje žádný orgán, který by ovládal bitcoiny. Všechny transakce jsou viditelné ve veřejné knize zvané blockchain.
 • Bitcoin je úložiště hodnoty: Bitcoiny můžete použít k nákupu zboží a služeb.
 • Bezpečnostní: Bitcoin nebyl nikdy hacknut.
 • Otevřený zdroj: zdrojový kód bitcoinu je veřejně dostupný a členové komunity jej mohou aktualizovat.
 • Veřejnost: Všechny transakce jsou viditelné na bitcoinovém blockchainu.
 • Pseudonymní: K provádění bitcoinových transakcí můžete použít pseudonymní identitu. Není skutečně anonymní, protože adresy transakcí jsou viditelné ve veřejném řetězci.
 • Omezená nabídka: Bitcoin má omezenou a předvídatelnou nabídku.

Jak fungují bitcoinové transakce? Jak vyděláváte bitcoiny?

Síť bitcoinů je v zásadě a decentralizovaná veřejná kniha, která spoléhá na kombinovanou výpočetní sílu své komunity. Bitcoin funguje následovně:

 • Bitcoinové transakce jsou nepotvrzené, dokud nebudou aktualizovány v knize transakcí bitcoinů. Tomu se říká blockchain. Tohle je decentralizovaná veřejná kniha, tj. každý jej může aktualizovat a tuto knihu nekontroluje nikdo jiný.
 • Lidé mohou pomoci aktualizovat tuto knihu pomocí specializovaných počítačů. Počítače budou generovat náhodná čísla. Cílem je vygenerovat správnou odpověď na matematický problém generovaný systémem.
 • Počítač, který odhaduje řešení, se rozhodne, které z nevyřízených bitcoinových transakcí budou seskupeny do a blok.
 • Blok a odpověď na matematický problém zní odesláno do bitcoinové sítě. Toto je síť počítačů.
 • Síť bitcoinů ověří, zda je odpověď správná. Pokud ano, aktualizují své kopie knihy transakcí bitcoinů o blok, který jste vytvořili. Proces se poté opakuje. Odtud názevBlockchain“.
 • Počítač, který uhodl správné číslo, obdrží ocenění bitcoinů a transakční poplatky za transakce v bloku.

Tento proces se nazývá hornictví. Je to proto, že vy těžit (Vydělávejte) bitcoiny pomocí pomoci aktualizovat knihu transakcí bitcoinů.

Bitcoinová těžební farmaBitcoinová těžební farma

Kde jsou uloženy bitcoiny?

Majitelé bitcoinů ukládají své mince pomocí peněženky. Ve skutečnosti nedržíte své bitcoiny, spíše držíte a soukromý klíč který vám umožní přístup k vaší bitcoinové adrese, tj. vaší veřejný klíč.

Kliknutím sem získáte další informace o soukromých a veřejných klíčích.

Peněženky mohou mít několik hlavních forem:

 • Hardwarové peněženky: Fyzická offline zařízení, která ukládají vaše soukromé klíče. Kliknutím sem zobrazíte naše recenze peněženek a výukové programy.
 • Mobilní peněženky: Jedná se o aplikace pro mobilní telefony, např. peněženku Enjin. Kliknutím sem zobrazíte recenzi peněženky Enjin.
 • Online peněženky: Běží na cloudovém serveru, takže k nim lze přistupovat z více počítačů. Nejběžnější online peněženky jsou burzy kryptoměn. Podívejte se na naši recenzi nejlepších burz.
 • Papírové peněženky: Výtisk, který obsahuje vaše veřejné a soukromé klíče. Ačkoli je to nejzákladnější, je to nejbezpečnější způsob, jak udržet vaše kryptoměny v bezpečí.
 • Desktopové peněženky: Stahují se a instalují do vašeho počítače.  

Kdo je Satoshi Nakamoto

Jedná se o vynález „Satoshi Nakamoto“ v roce 2008 jako decentralizované virtuální měny, která běží na technologii blockchain. Stále neznáme pravou identitu Satoshi Nakamota, i když existují lidé, kteří o něm tvrdí.

Jaká je budoucnost bitcoinů?

Bitcoin je stále více přijímán pro platby po celém světě. V tuto chvíli mnoho obchodů a obchodníků přijímá platby v bitcoinech. Seznam obchodníků se každým dnem zvyšuje.

Bitcoin je dokonce použitelný u některých kreditních a debetních karet.

Bitcoin však není tak snadno škálovatelný jako většina ostatních následujících coinů. Budoucnost, kdy bitcoin nahradí tradiční měnu, je tedy vysoce nepravděpodobná.

Bitcoin však zůstane vynikajícím úložištěm hodnoty (SOV). Důvodem je jeho neměnnost a pravidelné zhodnocování cen. To znamená, že otázka regulačních politik po celém světě může být skutečnou překážkou dlouhodobého úspěchu bitcoinů.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me