Čínská národní digitální měna – přehled DCEP / CBDC

Co je to DCEP?

Čínská národní digitální měna DCEP (Digital Curgence Electronic Payment, DC / EP) bude postaveno na technologii Blockchain a Cryptographic. Tato revoluční kryptoměna by se mohla stát první digitální měnou centrální banky (CBDC) na světě, protože ji vydává státní banka Čínská lidová banka (PBoC). Cílem a cíli měny je zvýšit oběh RMB a mezinárodní dosah – s případnou nadějí, že RMB bude globální měnou, jako je americký dolar. Čína nedávno zahájila iniciativu k prosazení přijetí Blockchainu s cílem porazit konkurenty, jako je Facebook Libra – měna, o které generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg tvrdí, že se stane další velkou inovací FinTech. Čína výslovně uvedla, že Facebook Libra představuje hrozbu pro svrchovanost Číny a trvá na tom, že digitální měny by měly vydávat pouze vlády a centrální banky. DCEP není uveden na burzách kryptoměn a nebude sloužit ke spekulaci hodnoty.

Aktualizace: 22. června to bylo oznámil že Čína již dokončila back-end infrastrukturu DCEP.

Chcete-li se dozvědět více o bitcoinech, kryptoměnách a obecně o tom, jak začít. Podívejte se na můj kurz vytvořený ve spolupráci s Jeffem Kirdeikisem z Uptrenndu- Bitcademy: Learn, Invest & Obchodujte s bitcoiny – za méně než hodinu

DCEP je jediná legální digitální měna v Číně

DCEP je měna vytvořena a schválena čínskou vládou. Nejedná se o stabilní minci třetí strany, jako je token kryptoměny Tether „CNHT“, který je také navázán na RMB v poměru 1: 1. DCEP je jediná legální digitální měna v Číně (kryptoměny jako např Bitcoiny nejsou zákonným platidlem v Číně).

Huang Qifan (Předseda Čínského mezinárodního ekonomického výměnného centra) uvedl, že na DCEP pracují již pět až šest let a je si plně jistý, že jej lze zavést jako finanční systém země. Aktuálně se zavádí a měna vydává Čínská lidová banka.

DCEP může dosáhnout sběru dat v reálném čase souvisejících s vytvářením peněz, vedením účetnictví atd., Což poskytuje užitečné reference pro poskytování peněz a provádění měnové politiky

Huang QiFan na fóru China Finance 40

Proč Čína přichází s digitální měnou?

Význam DCEP je, že je navržen jako náhrada za Rezervní peníze (M0) systém, snižování nákladů a tření bankovních převodů. to je navrhl že DCEP zmírní rizika offline transakcí papírových peněz, jako je anonymní padělání, praní špinavých peněz a nelegální financování. Důvodem je, že regulační orgány mohou lépe sledovat transakce v digitální měně, což podle některých výrazně zlepší finanční a měnový dohled. DCEP může také snížit náklady spojené s údržbou a recyklací bankovek a mincí.

V zásadě je DCEP připraven stát se digitální verzí RMB.

Vydání DCEP dále přispívá k podpoře internacionalizace RMB a změně současného přeshraničního platebního systému. Důvodem je, že před spuštěním přeshraničního mezibankovního platebního systému RMB (CIPS) počátkem října 2015 bylo přeshraniční clearing a vypořádání RMB prováděno hlavně prostřednictvím CHIPS (Clearing House Interbank Payments System) nebo SWIFT (Society for Worldwide Interbank Finanční telekomunikace). Někteří se však domnívají, že systémy CHIPS i SWIFT mají fatální nedostatky. Za prvé, CHIPS je americká společnost. Zatímco zejména SWIFT je považován za důvod ke znepokojení Číňanů, protože vzhledem k jeho postavení v mezinárodním bankovním systému je téměř nezbytné používat SWIFT pro mezibankovní převody mezi zeměmi. Kdokoli tedy ovládá datové centrum SWIFT, bude mít přístup k informacím o téměř všech přeshraničních převodech, které někteří v Číně předpokládají, jsou USA. Je to proto, že zatímco společnost SWIFT tvrdí, že je neutrální mezinárodní organizací, 12 z 25 ředitelů pochází buď z USA, nebo z jejích spojenců. Také jeho bylo zjištěno, že transakční údaje byly dodány do USA. Proto se předpokládá, že Čínu brzdí USA prostřednictvím systému SWIFT, a proto při internacionalizaci RMB – Čína vyžaduje svůj vlastní celosvětový bankovní systém – tj. DCEP.

Proto Číňané považují za požadavek vytvoření nové sítě pro zúčtování měny.

Podle čínských médií je DCEP považován za „3. vlna“Zaměřené na USA.

Historie a vývoj DCEP

Vývoj DCEP byl zahájen v roce 2014 se založením výzkumného ústavu věnovaného digitálním měnám a zkoumajícím, jak vylepšit systém čínských jüanů technologií blockchain. V letech 2014 až 2018 se však vývojový proces zpomalil, pravděpodobně proto, že decentralizovaná povaha bitcoinu nebo blockchainu je neslučitelná s povahou renminbi jako legální národní měny. Koncem roku 2019 se však věci rychle zrychlily, což lze přímo připsat tomu, že se Facebook připravuje na spuštění Váh, zejména proto, že čínští partneři z Libra Association a měny, kterými měl být Váh podporován, vědomě odmítly. Čínská centrální banka proto pocítila prudkou konkurenci a cítila obrovský tlak na urychlené urychlení globální konkurence směrem k digitální měně.

Bývalý místopředseda Národní rady PBoC pro fond sociálního zabezpečení oznámil dne 22. června 2020, že Čína již dokončila back-end infrastrukturu DCEP. Pilotního testování DCEP se nakonec zúčastní další čínská města, zahraniční firmy a místa konání zimních olympijských her v roce 2022 pořádaných Čínou (viz níže)..

DCEP není pro spekulace

Čína výslovně objasnila, že jejich národní digitální měna není určena ke spekulacím. Mu Changchun, ředitel institutu digitální měny Čínské lidové banky, učinil z „digitální formy jüanu“. Je to centralizovaná, suverénně vydaná měna a bude žádné spekulace o jeho hodnotě. To je zklamáním online komunity v Číně, kde někteří uživatelé sítě komentovali „Takže v tom nebude žádná zábava“ na Sina.com

Měna není určena ke spekulacím. Liší se od bitcoinů nebo stabilních tokenů

Mu Changchun, institut pro výzkum měny PBoC

Rovněž není možné těžit DCEP nebo podíl v síti DCEP.

Nasazení a distribuce

Podle časopisu Caijing pilotní instituce pro DCEP budou 4 hlavní státní banky, tj. China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China a Industrial and Commercial Bank of China. Toto počáteční nasazení bude sloužit jako oficiální test produkce pro měnový systém, kde bude ověřena síť a zabezpečení. Ve druhé fázi bude DCEP distribuován velkým fintech společnostem, jako jsou Tencent a Alibaba WeChat Pay a AliPay resp.

DCEP bude fungovat na dvoustupňovém systému

Vydávání a distribuce DCEP bude založeno na dvoustupňovém systému.

První úrovní by byly transakce mezi PBoC a zprostředkovateli. Těmito zprostředkovateli by byly finanční instituce (např. 4 hlavní státní banky, tj. China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China and the Industrial and Commercial Bank of China) a nefinanční instituce jako Alibaba, Tencent a UnionPay . Tady by PBoC problém DCEP zprostředkovatelům.

Druhá úroveň by byla mezi výše uvedenými zprostředkovateli a účastníky maloobchodního trhu, jako jsou společnosti (např. Maloobchodní prodejny), a jednotlivci, jako jste vy a já. V této úrovni budou zprostředkovatelé, kteří obdrželi DCEP, distribuovat účastníkům maloobchodu, aby obíhal trhem, např. prostřednictvím lidí nakupujících věci v obchodech atd.

Hlavním rozdílem ve vydávání a distribuci DCEP ve srovnání s tradiční hotovostí je však skutečnost, že DCEP by byl převáděn spíše prostřednictvím elektronických peněženek než bankovních účtů.

Dvoustupňový systém DCEPDCEP by fungoval na dvoustupňovém systému (kredit obrázku: https://www.rieti.go.jp/en/china/19122701.html)

Čína dokončila backendovou infrastrukturu pro DCEP

Čína již dokončila back-end infrastrukturu DCEP, stejně jako nastavení parametrů, výzkum a vývoj jejích funkcí, společné testování ladění atd., I když je stále zapotřebí průběžné testování. Podle uživatelů sítě, kteří získali snímky obrazovky z uzavřené beta verze, bude peněženka DCEP podporovat několik hlavních funkcí včetně: výměny digitálních aktiv, správy peněženek, schopnosti vyhledávat minulé transakce. Mezi další funkce patří platba prostřednictvím QR kódu, platby a mobilní platby.

obrazObrázky peněženky DCEP a integrace do aplikace Alipay a Bank of China (zdroj: Twitter Matthew Graham)

Ostatní obrázky, které kolují online, se zdají být z peněženky Bank of China DCEP. Jak je vidět z obrázku, peněženka umožní odesílání, přijímání a převod měny atd., Stejně jako jednoduché a přehledné rozhraní zobrazující historii transakcí uživatele.

Peněženka BOC DCEPPeněženka BOC DCEP

Jak bude testován DCEP?

17. srpna 2020 čínská národní televize CCTV 2 potvrdila, že DCEP nejprve projde pilotním testováním, které nazývá „metoda 4 + 1“. To znamená, že nejprve budou uzavřeny pilotní testy v Shenzhenu, Čcheng-tu, Su-čou, Xiong’anu a na některých místech, kde se budou konat zimní olympijské hry 2022.

Zprávy CCTV také potvrdily, že někteří vládní pracovníci v Su-čou dostávali část svých mezd prostřednictvím DCEP.

Analytici se domnívají, že dříve, než bude pilotní program rozšířen ve velkém měřítku, budou měnové úřady muset vyřešit klíčové problémy, jako jsou technické záležitosti a záležitosti podpory trhu, aby si lidé zvykli více používat digitální měny.

Nakonec budou testy rozšířeny do 28 měst a provincií včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu a hongkongské oblasti Macau v oblasti Velkého zálivu. Expanze znamená, že pokrytí pilotním testováním může zahrnovat potenciální uživatelskou základnu přibližně 400 milionů lidí – 29% čínské populace.

Zahraniční firmy jako McDonalds, Starbucks také otestují DCEP

Spolu s některými místními hotely, bezobslužnými supermarkety, poštovními schránkami, pekárnami, knihkupectvími a tělocvičnami byly jako společnosti, které se zúčastní testování DCEP, vyhlášeny zahraniční firmy jako Starbucks, McDonald’s a Subway. Oznámení bylo učiněno 22. dubna 2020 na akci pořádané Národní komisí pro rozvoj a reformy a testování se zúčastní celkem 19 společností.

Bezobslužný supermarket Jingdong bude jedním z prvních míst k testování DCEP

Čínská CCTV potvrdila, že v Xiong’anu McDonalds a 19 dalších společností již zahájilo testování DCEP.

Obchodníci musí přijmout DCEP

Ústřední vláda nařídila, aby všichni obchodníci, kteří přijímali digitální platby (jako Apple Pay, AliPay a WeChat), platili musí přijmout DCEP. Díky tomu bude DCEP v Číně akceptován v celé zemi a každý obchodník bude povinen se účastnit nebo čelit potenciální ztrátě své obchodní licence. Díky tomu bude DCEP nejpřijatelnější digitální měnou na světě.

Huawei Pay pro podporu DCEP

Na tiskové konferenci dne 30. října 2020 společnost Huawei se svým úzké vztahy s čínskou vládou oznámila, že Huawei Mate40 je první smartphone, který umožní hardwarovou peněženku pro DCEP. Huawei také potvrdil na platformě sociálních médií Weibo že bude mít schopnost iniciovat transakce i v offline situacích. Konkurenční společnost Tencent rovněž uvedla, že bude podporovat DCEP na platformě Huawei Platící platforma WeChat.

Testování DCEP na široké veřejnosti

10 mil. RMB v DCEP bude věnováno vybraným obyvatelům Shenzhenu

Shenzhen poskytne místním obyvatelům 10 mil. RMB (1,47 mil. USD) v DCEP prostřednictvím loterie 11. října 2020. Shenzhenská čtvrť Luohu distribuuje celkem 50 000 digitálních „červených balíčků“, z nichž každý obsahuje 200 RMB (30 USD), obyvatelům, kteří se zaregistrovali tato loterie na iShenzhenu, aplikaci veřejných služeb založenou na blockchainu provozovanou vládou Shenzhenu.

Vítězové budou vyhlášeni 11. října 2020 a mohou obdržet svůj červený paket DCEP prostřednictvím e-peněženky v aplikaci Digital Renminbi. Zde je obrázek toho, jak tyto šťastné balíčky vypadají:

Od 12. do 18. října 2020 budou moci utratit DCEP ve 3 389 určených obchodech v Luohu.

Ačkoli by bylo k dispozici pouze 50 000 digitálních paketů, loterie DCEP přesto přilákal téměř 2 miliony obyvatel Shenzhenu (15% populace) k registraci. To znamená, že jen šťastných 2,61% žadatelů se mohlo dostat do rukou nějakého DCEP. Je to poprvé, co PBoC zahrnul do testování širokou veřejnost.

Vítězové obdrželi 12. října 2020 textovou zprávu s pokyny, aby si stáhli určenou aplikaci pro Android nebo Apple. V této aplikaci Digital Renminbi, která není k dispozici pro veřejné stahování, budou uživatelé muset otevřít elektronickou peněženku, aby mohli přijímat DCEP. Někteří lidé se proto ptají, jak budou senioři nebo děti moci používat DCEP, až se konečně objeví.

Mezitím již vidíme, že Čína připravuje cestu k přijetí DCEP. Z čínských sociálních médií již vidíme, že DCEP bude obecně označován jako „E-CNY“ nebo 数字 人民币 (překlad: Digital RMB). Automaty na lístky na metro v Shenzhenu již tuto funkci pro dobíjení karet metra povolily pomocí DCEP a v některých komerčních prostorách jsou značky „DCEP přijaty“.

Shenzhenské metro a obchody dláždí cestu k přijetí DCEPShenzhenské metro a obchody dláždí cestu k přijetí DCEP (Obrázek: © Weibo)

Testování DCEP v Suzhou

Tento druhý dárek DCEP se bude konat v čínském Suzhou a bude zahájen 12. prosince 2020. Tentokrát bude celkem 10 000 výherců, kteří budou moci utratit DCEP v určených obchodech. Volba 12. prosince je klíčová, protože je považována za další velký nákupní festival v Číně, obdobně jako „dvojitá jedenáctka“ 11. listopadu každého roku.

Další testování v Shenzhenu v roce 2021

11. ledna 2021 Shenzhen opět rozdal DCEP v hodnotě 20 milionů RMB pro veřejné testování. Šťastní občané budou muset do 17. ledna 2021 utratit své červené obálky.

Kteří čínští obchodníci již podporují platby DCEP?

Testování DCEP se zúčastnilo více než 10 000 obchodníků. Zejména následující hlavní online prodejci již mají podporu pro čínskou digitální měnu: JD.com (největší čínská platforma pro elektronický obchod), Didi (jízda na koních), Meituan

(rozvoz jídla), Bilibili (platforma pro streamování videa).

Hongkong se bude účastnit přeshraničního testování DCEP

Dne 4. Prosince 2020 se Hongkongský měnový úřad (HKMA) potvrzeno spolupracuje s Institutem digitální měny Čínské lidové banky na technickém pilotním testování DCEP pro přeshraniční platby. V současné době probíhají předběžné technické přípravy těchto zkoušek. HKMA je optimistický ohledně používání DCEP pro přeshraniční platby, protože RMB se již používá v Hongkongu a obrovská popularita přeshraničního cestovního ruchu mezi Čínou a Hongkongem.

Čínská stavební banka spouští peněženku DCEP

29. srpna 2020 zahájila Čínská stavební banka (CCB) mírné spuštění peněženky DCEP. Uživatelé jedné ze čtyř velkých čínských státních komerčních bank zjistili, že v jejich mobilní aplikaci je k dispozici funkce peněženky DCEP. Uživatelé byli dokonce schopni přejít k digitální jüanové peněžence a aktivovat ji registrací svých mobilních telefonních čísel.

Je zřejmé, že se zprávy o tomto šíří jako požár mezi čínskou komunitou kryptoměn a sociálními médii. Někteří uživatelé dokonce mohli údajně provádět malé transakce propojením svých účtů CCB s peněženkou DCEP. Podle níže uvedených obrázků, které byly v oběhu, se zdálo, že po aktivaci peněženky bude uživatelům přiděleno konkrétní ID peněženky pro transakce mezi peněženkou a jejich bankovními účty (obrázek vlevo). Hlavní rozhraní (středový obrázek) také zobrazuje několik funkcí, jako jsou vklady / výběry, prohlížení podrobných informací o transakcích, propojení vašeho bankovního účtu s peněženkou DCEP, schopnost „darovat“ červené balíčky, splácení kreditních karet, upgrade a zrušení peněženky DCEP . Správný obrázek také ukazuje schopnost platit / přijímat / převádět prostředky jednoduchým kliknutím nebo být schopen skenovat peněženku jiného uživatele. Zajímavá je také funkce „červeného balíčku“, která odstraní stránku z oblíbené funkce červených paketů WeChat, která lidem umožňuje darovat částku peněz ostatním. Pouze příjemce vidí částku nadanou, když „otevře“ balíček. Tato funkce je neuvěřitelně oblíbená během čínského nového roku, kdy manažeři nebo šéfové sprchovali virtuální červené pakety po celé chatové skupině WeChat své společnosti, aby je zaměstnanci mohli vzrušeně shromažďovat.

Nakonec mohou uživatelé posílat / přijímat digitální měnu ostatním zadáním svého jedinečného ID peněženky nebo telefonního čísla spojeného s bankovním účtem.

CCB DCEP peněženkaCCB DCEP peněženka

CCB však deaktivovala funkci peněženky DCEP z veřejného přístupu, ale ne dříve, než získala velkou pozornost. Uživatelé, kteří nyní hledají tuto peněženku, dostanou pouze chybovou zprávu, že tato funkce ještě není oficiálně k dispozici veřejnosti.

Tencent se stane hlavním partnerem DCEP

Tenitu Meituan Dianping má byl v jednání s výzkumným křídlem PBoC o reálném použití DCEP. Meituan Dianping se chlubí miliardami dolarů za denní transakce na své platformě mobilních aplikací nabízející služby, jako je rozvoz jídla (podobně jako UberEats), B&Rezervace B (podobně jako AirBnb), služby ohlašování jízd, sdílení kol, nakupování a další. V zásadě pro ty v Číně lze v ekosystému Meituan splnit všechny vaše denní potřeby.

Výzkumné křídlo PBoC také jedná s další společností podporovanou společností Tencent, Bilibili Inc., která poskytuje služby streamování videa. I když ještě nebudou dokončena specifika partnerství, je pravděpodobné, že taková spolupráce bude obrovská pro masové využívání DCEP v Číně.

Tyto společnosti se připojují ke stávajícímu gigantu, jako je Didi Chuxing, aplikace pro jízdu na koni, která se v roce 2016 spojila s Uber China a má také miliony dolarů v denních transakcích.

Meituanský ekosystémMeituanský ekosystém (kredity obrázků: GGVCAPITAL)

Jaký je rozdíl mezi DCEP, Libra, Bitcoin a hotovostí? Srovnání

Zde je srovnání různých funkcí mezi DCEP, Libra, Bitcoin a Cash:

DCEP VÁHY BITCOIN HOTOVOST
Anonymní? Lze anonymizovat Ano Ano Ano
Typ použité technologie blockchain? Chytrý kontrakt, asymetrická kryptografie atd. Konsorcium blockchain Veřejný blockchain Nula
Účinnost? Vysoký Vysoký Nízký Nízký
Decentralizované? Ne Částečně Ano Ne
Volatilita? Nízký Nízký Vysoký Nízký
Přenosnost? Vysoký Vysoký Střední Nízký
Bezpečnostní? Vysoký Vysoký Vysoký Nízký
Podpora plateb offline? Ano Ne Ne Ano
Rychlost transakce (TPS / s)? 220 000 1 000 7 N / A
Postavení? Probíhá testování Ve vývoji V oběhu V oběhu

Další podrobnosti najdete v našem článku o DCEP, Libra, bitcoinech a hotovosti ve srovnání.

Platba založená na kontaktu NFC

Podle Oficiální Sina Blockchain, DCEP bude mít možnosti platby založené na NFC, které nemají požadovat, aby byla zařízení online během přenosu. Bude to připraveno jako přímá náhrada papírových peněz, protože DCEP bude použitelný v oblastech bez internetového pokrytí. DCEP navíc nevyžaduje, aby bylo mobilní zařízení vázáno na bankovní účet – to znamená, že nebankovní populace bude mít také přístup k digitální měně.

Díky funkci platby kartou DCEP mohou lidé převádět peníze pouhým poklepáním na dva telefony, aniž by museli používat internet. Takže DCEP také není úplně jako blockchain, je to spíše jejich vlastní varianta.

DCEP bankomaty?

Čínské zpravodajské zdroje uvádějí, že Agricultural Bank of China bude první bankou, která uvede na trh bankomaty DCEP, které budou mít digitální funkce RMB.

Mandát k přijetí Blockchainu

Čína založila celonárodní iniciativu, která prosazuje přijetí blockchainu. Prezident Si Ťin-pching nařídil, aby se „rozvoj blockchainové technologie v zemi urychlil“ 24. října před politickým úřadem. Tuto řeč zopakoval také Li Wei, šéf Čínské lidové banky. V dubnu 2020 zahájila Čína síť služeb Blockchain, aby sjednotila všechny projekty související s Blockchainem v zemi.

Čína přijala „Blockchain, ne kryptoměnu“, přičemž jsou zdůrazněny výhody Blockchainu. Na druhou stranu, kryptoměny, které jsou původem z Blockchainu, jsou potlačeny, protože v zemi jsou zakázány kryptoměny a ICO.

Očekává se, že Čína do roku 2020 utratí 1,42 miliardy USD na vývoj blockchainu

Statistický výzkum Zpráva

DCEP je centralizovaná měna

DCEP je digitální měna provozovaná v centralizované soukromé síti – Čínská centrální banka má úplný přístup a kontrolu nad měnou. To je obrovský kontrast k bitcoinu, který má otevřenou decentralizovanou síť, kde neexistuje žádný centralizovaný vůdce. V případě DCEP má čínská centrální banka schopnost DCEP vytvořit nebo zničit.

Obchodování DCEP? Jaké platformy podporují DCEP?

Pouhé hodiny po oznámení DCEP byly uvedeny různé čínské burzy (potenciálně podvodné) nebo knock-off klony DCEP. Je důležité vědět, že DCEP je v současné době distribuován pouze bankám pracujícím s PBoC a nebude k dispozici veřejnosti. Pokud chcete zjistit, jaké jsou renomované burzy, podívejte se na našeho průvodce průvodcem burzami kryptoměn. Důrazně se doporučuje NEobchodovat DCEP, dokud nebude oficiálně vydán, protože neexistuje záruka, že směnárny mají přístup k digitální měně.

Knock-off klony DCEP již obchodují s (potenciálně) podvodnými burzami.

Jak koupit DCEP?

V současné době je DCEP k dispozici pouze jiným bankám spolupracujícím s Čínskou lidovou bankou. To se nakonec otevře široké veřejnosti v roce 2020. V současné době neexistují žádné kryptoměnové burzy, které by obchodovaly s DCEP.

Je DCEP výzvou pro měnový systém USA?

Zdá se, že ohromující pohled je ano, a to jak z čínského, tak z amerického pohledu. Podle statistik Světové banky používá 1,7 miliardy dospělých na celém světě hotovost, protože nemají bankovní účty. Dvě třetiny této populace však vlastní mobilní telefon, který lze použít k provádění peněžních transakcí. To se děje v Číně, kde mobilní platby jako Alipay nebo WeChat Pay mají v Číně více než 1,7 miliardy zákazníků. V současné době tyto dvě online platební společnosti zpracovávají více plateb měsíčně než Paypal za celý rok 2017 (tj. 451 miliard USD). V Číně je velmi běžné vidět, že pouliční prodejci přijímají platby Alipay nebo WeChat.

Alipay a WeChat jsou přijímány v půjčovně čtyřkolek

Díky zavedené infrastruktuře plateb prostřednictvím mobilní peněženky by jejich spolupráce s PBoC mohla být odpovědí na distribuci DCEP do zámoří. To by vyhovovalo čínské „iniciativě pásu a silnic“, jejímž cílem je vybudovat novou obchodní cestu spojující Asii s Evropou a Afrikou. Myšlenka je, že s využitím DCEP v mobilních peněženkách lze spojit populace podél pásu a silnice, zcela obejít stávající finanční infrastrukturu a dát nebankovním subjektům příležitost platit za online nákupy a budovat své úspory.

Důvěra v křeslo Fedu dosáhla nejvyššího bodu od doby Greenspan ...Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému

V USA vláda nevidí poptávku po digitální měně. V dopise předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella zastával názor, že mnoho výzev, které digitální měna hodlá vyřešit, se na USA nevztahuje. Podle jeho názoru je prostředí plateb v USA již vysoce konkurenceschopné a inovativní, se spoustou možností digitálních plateb pro spotřebitele. Powell také komentoval a odrážel pocity těch amerických zákonodárců, kteří se staví proti Libře, že digitální platba, kde byste věděli a mohli sledovat každou platbu, by byla pro USA neatraktivní.

Zatímco Sněmovní výbor pro finanční služby také vidí, že Váhy potenciálně vyvolávají obavy o národní bezpečnost, pozorovatelé zvažte, že výzvu z Číny neberou vážně. Na druhou stranu se Čína obává, že Váhy posílí dominanci amerického dolaru, a proto pracuje na rychlém sledování zahájení DCEP. A je pravděpodobné, že Čína překoná hrozbu Váh.

Z širšího pohledu někteří zastávají názor, že DCEP může být použit jako zbraň proti USA v ekonomické válce. Je to proto, že jakmile bude DCEP přijímán přes Belt and Road, Čína bude mít moc úplného dohledu a kontroly nad ekonomickou aktivitou potenciálně poloviny světové populace. DCEP umožní Číně sledovat výdaje a transakce každého a může zabavit nebo uzamknout digitální aktiva zákazníka v jejich mobilních peněženkách. Viděli jsme to již v Číně, kde spolu s „systémem sociálního kreditu“ již milionům jednotlivců bylo zakázáno nakupovat letenky pomocí jejich mobilních peněženek.

Vystoupení v čínské televizní debatní show „Tiger Talk“

29. srpna 2020 jsem se objevil v čínské televizní show Phoenix „Tiger Talk“ (一 虎 一席談). Tiger Talk je jednou z nejdelších show Phoenix TV, každý týden se v ní koná debata o zásadním společenském problému nebo události a do diskuse by pozvala odborníky, akademiky a hosty. Byl jsem pozván televizí Phoenix jako zámořský analytik k diskusi na téma týdne, konkrétně „DC / EP: Čínské vydání digitální měny, otřese to hegemonií amerického dolaru?“. Můžete sledovat epizodu tady.

Boxmining Tiger TalkHostování na Tiger Talk

Důsledky DCEP na bitcoiny a kryptoměny

V první řadě je třeba mít vždy na paměti, že DCEP a bitcoiny / kryptoměny se výrazně liší. Klíčové rozdíly spočívají v tom, že DCEP nutně nepoužívá technologii blockchain a že se jedná o centralizovanou měnu pod kontrolou centralizovaného orgánu. Zjistěte více o rozdílech mezi DCEP, Libra, Bitcoin a Cash.

Rozsáhlá propagace DCEP v národní televizi v srpnu 2020 však jistě připravuje a připravuje čínské občany na digitální verzi RMB. Postupné zavádění DCEP také získá průměrného občana zvyklého na skutečné používání digitálních měn.

Ve výsledku mnoho lidí vzrušeně spekuluje o možnosti propojení mezi DCEP a různými existujícími blockchainovými projekty – některé projekty prohlašují, že budou prvním projektem, který bude spuštěn na DCEP. Je však třeba mít na paměti, že neznáme úplné technické podrobnosti DCEP, takže nevíme, jak bude tento most mezi blockchainem a DCEP fungovat, pokud vůbec. Faktem je také to, že Čína je v současné době vůči kryptoměnám velmi nepřátelská, což je většinou způsobeno řadou kryptoměnových podvodů – například Plus Token. Výsledkem je, že čínská vláda uzavřela několik bankovních účtů, u nichž bylo zjištěno, že se podílejí na převodech kryptoměn, a zakázala všechny ICO, několik hlavních kryptoměnových burz, jako jsou Binance a OKEx a některé přepážky. Proto se v podzemí objevuje mnoho kruhů a diskusí o kryptoměnách, například v soukromých skupinách WeChat.

Matoucím způsobem však oficiální sdělovací prostředky ČKS, Xinhua a CCTV, prosazovaly titulky, že kryptoměna jsou dosud nejvýkonnějšími aktivy. Dovey Wan, zakládající partner společnosti Primitive Ventures, zjistil, že skutečný záměr tohoto mediálního tlaku je obtížné interpretovat, ale zatím to čínská komunita v oblasti kryptoměn považuje za signál, že kryptoměna dosáhla svého vrcholu. Mezitím to lidé na západní frontě na Twitteru viděli jako býčí signál. V současné době, bez jakýchkoli dalších tahů nebo zpráv v Číně o DCEP nebo o kryptoměně, můžeme jen čekat a uvidíme, jaký bude další čínský tah.

Hmm, toto je zajímavá propagandistická atmosféra z oficiálních médií CCP jako „参考 消息“, Xinhua a CCTV2

nadpis „kryptoaset je nejvýkonnějším aktivem od začátku roku“ byl uveden na všech cestách, novinách, online médiích a televizi

Pro takové koordinované úsilí je to vzácné pic.twitter.com/2g6VDsV5SE

– Dovey „Rug Fiat“ Wan&# 129680;&# 129430; (@DoveyWan) 25. září 2020

Bude DeFi tlačit na vlády, aby konečně přijaly CBDC?

Decentralizované finance (DeFi) lze považovat za kryptoměnu a blockchainovou hvězdu roku 2020, protože oživily trh s kryptoměnami a přinesly tolik potřebné oživení a pozitivitu. Ale co je to DeFi? Stručně řečeno, DeFi se pokouší přivést tradiční bankovnictví do rozvojových průmyslových odvětví, ale s obratem: bylo by to open-source, decentralizované, levné a vystřihlo by prostředníky.

Co tedy mohou centrální banky a vláda udělat, aby si udržely dominantní status quo a zároveň těžit z technologie, kterou může DeFi přinést? Odpovědí může být vytvoření CBDC. V Forbes tento článek autor naznačuje, že CBDC by byl pro vlády pozitivním krokem, protože tokenizuje peníze a zároveň umožňuje uživatelům využívat výhod levnějších a rychlejších transakcí.

Tento článek se také týká našeho pokrytí DCEP a pojednává o pokroku Číny v testování DCEP v kontrastu s pokrokem při zavádění CBDC v USA. Naznačuje to, že vlády a instituce budou muset rychle dohnat, protože každý týden se vytvářejí nová řešení DeFi v oblasti plateb, hypoték, pojištění atd. A tato legie inovátorů fintech roste. Tito inovátoři zpochybňují status quo a s rostoucími výhodami DeFi může brzy existovat skutečný uchazeč soupeřící o pozornost občanů-spotřebitelů.

Kdy bude DCEP oficiálně spuštěn?

Stále neexistuje žádný konkrétní časový plán pro formální debut DCEP. Ačkoli prozatím někteří odborníci pro China Daily odhalili zpravodajský server v Číně, že před oficiálním spuštěním DCEP bude možná nutné provést úpravy původních plánů, protože situace je mnohem „komplikovanější“. Odborníci také odhalují, že není jasné, zda může DCEP debutovat ve druhé polovině roku 2020, ačkoli plány na jeho vývoj PBoC rozhodně urychlily.

Poznámka: Předchozí publikace označili národní měnu jako CBDC.

Aktualizováno: 7. října 2020 o tom, zda by DeFi tlačila na vlády, aby přijaly CBDC.

Podporuje DCEP zlato?

Jednoduchá odpověď je „Ne“. Na nedávné epizodě Kitco News, novinář Max Kaiser tvrdil, že Čína zahájí kryptoměnu krytou zlatem se záměrem zničit USD jako rezervní měnu. Dodal, že Čína již nashromáždila až 20 000 tun zlata. Jedná se však pouze o spekulace – Čína nemá v plánu vrátit se ke zlatému standardu ani vydávat kryptoměny kryté zlatem.

Bude DCEP interoperabilní s jinými kryptoměnami

Existuje mnoho plánů na vybudování bran, které umožňují výměnu DCEP za jiné kryptoměny. Projekty jako Algorand uvedly, že chtějí podporovat DCEP a vybudovat možné mosty pro výměnu těchto měn. Jelikož však technické podrobnosti DCEP nebyly plně odhaleny, takové mosty ještě nebyly postaveny.

Zdroje:

https://www.forbes.com/sites/lukefitzpatrick/2020/10/06/defi-may-push-governments-to-adopt-cbdcs/#2d2c1f6f3f5e

https://www.asiacryptotoday.com/how-china-and-the-world-reacted-to-xi-jinpings-blockchain-comments

https://venturebeat.com/2019/09/15/wake-up-us-federal-reserve-china-just-showed-how-digital-currency-is-done/

https://www.reuters.com/article/us-china-blockchain-idUSKBN1X704A

https://u.today/just-in-chinese-central-bank-to-launch-digital-currency-called-dcep

https://beincrypto.com/chinas-dcep-to-be-worlds-first-national-digital-currency-says-ccie-vice-chairman/

https://qz.com/1710850/chinas-central-bank-could-gain-from-a-digital-yuan-cbdc/

https://www.asiacryptotoday.com/news/china-digital-yuan-dcep/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me