Průvodce 0x ($ ZRX): Budoucnost burz s kryptoměnou?

0x ($ ZRX) je otevřený protokol pro vývojáře k vytváření vlastních decentralizovaných kryptoměn na blockchainu Ethereum. 0x vznikl jako odpověď na problémy spojené s centralizovanými burzami (CEX) a decentralizovanými burzami (DEX). U CEXů bylo kvůli narušení bezpečnosti na těchto platformách již ztraceno přibližně 1,1 miliardy USD. Nadšenci kryptoměny se tedy obávali ztráty svých finančních prostředků. Odpovědí na to měly být decentralizované burzy, ale mají také problémy se zvýšeným třením a zvýšením transakčních nákladů. V této příručce prozkoumáme, co již 0x nabízí na dnešním trhu, a podíváme se na jejich nedávno vydanou verzi 3 protokolu.

Pozadí

0x je duchovním dítětem jejího CTO Amira Bandealiho a jejího generálního ředitele Will Warrena. Mezi další klíčové osobnosti projektu patří jejich blockchain inženýři, produktoví designéři, vědci a obchodní stratégové. Mají také silný seznam poradců, včetně Freda Ehrsama, spoluzakladatele společnosti Coinbase a Davida Sackse, bývalého COO společnosti PayPal.

Co je 0x?

0x je protokol postavený na blockchainu Ethereum k vytváření a napájení decentralizovaných burz. Jeho cílem je propojení s jinými systémy pro napájení špičkových decentralizovaných aplikací (dapps).

Cílem protokolu je inspirovat pohyb aktiv ve finančním sektoru odstraněním třetích stran, které tento proces komplikují a zdražují. Přítomnost inteligentních smluv rovněž pomohla přimět třetí strany k dalšímu zapomnění.

Příchod DEXů přichází na ochranu finančních prostředků uživatelů a prevenci vládní cenzury. Tyto burzy kladou zabezpečení finančních prostředků uživatelů na samotné uživatele namísto důvěřujících centralizovaných platforem, které jsou náchylné k hackerům.

Kvůli problémům se škálovatelností bitcoinového blockchainu a nedostatečné flexibilitě inteligentních kontraktů se vývojáři dapp hrnuli do Ethereum, aby vytvořili decentralizovaná řešení, jako jsou burzy. Bohužel, s každým, kdo hledá vybudování specializovaného dapp, bylo Ethereum zaplaveno aplikacemi, které mezi sebou nemohou dobře komunikovat.

Kromě toho mají tyto aplikace různé stupně zabezpečení a kvality. 0x přišel vyřešit tento problém s fragmentací uživatele a také snížit náklady na používání dapps.

Jak funguje 0x?

I když je postaven na vrcholu ethereum, jeho objednávky jsou vyřizovány mimo řetězec, protože k přiřazování objednávek se používají relé. Objednávky se do blockchainu Ethereum nahrají až po dokončení procesu. Podepisování mimo řetězec snižuje množství plynu použitého v konkrétní transakci a zároveň snižuje zátěž hlavního řetězce.

Relé na platformě lze považovat za decentralizovanou burzu, která má veřejné i soukromé knihy objednávek. Objednávky jsou vysílány prostřednictvím těchto objednávkových knih, aby byla zajištěna vhodná shoda.

Kromě snížení příslušných poplatků za plyn tento přístup také umožňuje uživatelům mít kontrolu nad svými prostředky. Důležitým rysem relé je, že pouze usnadňuje, ale neprovádí obchody.

Aby to bylo možné, musí být relé dodáno s podpisem objednatele, který je poté doručen inteligentní smlouvě DEX. Reléři jsou odměněni pomocí nativního tokenu protokolu, ZRX, i když to bylo změněno spolu s několika dalšími funkcemi ve verzi 3 z 0x.

0x verze 3: Nový protokol s vylepšenými funkcemi

V srpnu 2020 vydal decentralizovaný protokol novou verzi 3, která umožňuje uživatelům vyvinout propojenější DeFi ekosystém. V této nové verzi jsou 3 hlavní upgrady: vsazování tokenů ZRX, mosty likvidity a flexibilní poplatky.

0x sázkové funkce

Verze 3 verze 0x zavedla mechanismus vytyčování, který umožňuje přijímat obchodní poplatky v jakémkoli tokenu. Tvůrci trhu, kteří poskytují likviditu, jsou považováni za klíčové pro dlouhodobý růst společnosti 0x, protože přinášejí likviditu. Proto byla zavedena nová sázková funkce, kdy tvůrci trhu dostávají 0x peněžní odměny. To znamená, že jakýkoli držitel ZRX se může připojit ke sázce tvůrce trhu a mít nárok na podíl z odměn za likviditu. Mezitím je v nejlepším zájmu tvůrce trhu, aby nalákal účastníky, aby se připojili k jejich fondu, protože to zvyšuje jejich potenciální výplaty likvidity a odměn a jejich hlasovací sílu v otázkách správy a řízení, protože účastníci jsou povinni delegovat polovinu své hlasovací síly na tvůrce trhu.

Mosty likvidity

Liquidity bridges je vzrušující upgrade pro vývojáře decentralizovaného financování (DeFi), kteří vytvářejí dappy, které budou těžit z přístupu k větší likviditě. Důvodem je, že tato funkce jim umožní získávat likviditu nejen ze samotné sítě 0x, ale i dalších DEX, jako je UniSwap nebo Kyber, z jediného integračního bodu, známého jako 0x API (více níže). Stručně řečeno, umožnit uživatelům přístup k likviditě v jiných DEXech, čímž se zajistí, že objednávky budou vyplňovány tak, aby dosáhly vyšších objemů, a tím přilákat na platformu ještě více uživatelů.

Flexibilní poplatky za relé

Dříve 0x umožňoval štafetám přijímat poplatky pouze v ZRX. To bylo problematické, protože štafety někdy nemusí chtít dostávat poplatky v ZRX. Také to vedlo ke špatným zkušenostem Relayers, protože vytvořilo více dalších kroků v obchodování DEX, například jeden z největších 0x DEX podle objemu neměl poplatky. Spekuluje se, že je to kvůli omezeným způsobům, jakými by mohly být poplatky vypláceny. To bylo opraveno ve verzi 3, kde si štafety mohou zvolit, aby jejich poplatky byly zaplaceny v jakémkoli tokenu založeném na etherea nebo dokonce v tokenu, který je aktuálně obchodován.

Token ZRX: Co to je??

Token ZRX je postaven na standardu Ethereum ERC-20. Kromě toho, že se používá k placení štafet za zprostředkování obchodů, používá se také pro správu protokolu 0x. V souladu s tím určuje množství zadrženého ZRX sílu, kterou má guvernér, když přispívá k problémům s řízením, jako jsou upgrady protokolu.

Zásoba tokenů ZRX je pevně omezena na jednu miliardu. Během svého spuštění v roce 2017 byla polovina tokenů uvolněna a distribuována vývojářům (15%), 0x (15%), zakládajícímu týmu (10%) a poradcům (10%).

ZRX je uveden na burzách Binance, Coinbase, Huobi, HitBTC a dalších předních burzách. Pro úložiště je token podporován Ledgerem (Nano X i Nano S), Enjin, Exodus a dalšími peněženkami kryptoměny připravenými pro tokeny ERC-20.

Jak již bylo zmíněno výše, tým 0x nedávno představil sázkové funkce pro ZRX, což dává více pobídek jak pro tvůrce trhu poskytující likviditu, tak pro držitele ZRX.

Napájení dalších produktů 0x

0x má kromě otevřeného protokolu celou řadu produktů. Tyto jsou:

· 0x Okamžitě– Toto nabízí způsob nákupu kryptoměny v jakékoli aplikaci nebo na webu.

· 0x síť – Umožňuje přístup k globální knize objednávek P2P pro tokeny.

· 0x API – Lze použít k akumulaci likvidity z platforem postavených na protokolu, jako je UniSwap a Mesh. Lze jej také použít k výměně tokenů na základě ceny.

· Matcha – Platforma pro hledání nejlepších cen napříč směnárnami.

· 0x rozšíření – Pro použití s ​​reléovými systémy k začlenění nových typů obchodování.

· 0x OTC – Toto je spotřebitelské výměna který umožňuje P2P výměnu ETH tokenů bez relé. Na rozdíl od ostatních P2P burz umožňuje 0x OTC prodejci odeslat odkaz kupujícímu na jakékoli platformě, včetně sociálních médií, a jeho výsledky jsou zaznamenány na blockchainu Ethereum.

I s mnoha výhodami protokol využívá inteligentní smlouvy s více podpisy, které lze zneužít, protože jsou stále založeny na kódu. Vzhledem k tomu, že DEXy stále probíhají, nemusí mít likviditu potřebnou k vyplnění objednávek méně známých tokenů.

Závěr

Jak technologie blockchain dozrává, měly by nad ním běžet i aplikace. Jak však scéna zaplavuje více kapek, potřebujeme standardní nastavení kvality a zabezpečení, abychom zajistili, že tyto systémy budou fungovat tak, jak jsou zamýšleny. Naštěstí s 0x je standard již nastaven.

Kromě toho musí vývojáři dapp přijmout systém, aby uživatelé mohli těžit z nízkých transakčních poplatků.

Protokol 0x lze použít na predikčních trzích, jako jsou sportovní sázení, které vyžadují nezměněné výsledky výsledků fyzických událostí.

Rozsáhlé případy použití platformy jsou také schopné přinést skutečnou změnu v decentralizovaném světě a zároveň využívat off-chain mechanismy k drastickému zvýšení škálovatelnosti.

Série Decentralizované finance (DeFi): výukové programy, průvodci a další

S obsahem pro začátečníky i pokročilejší uživatele si prohlédněte naši sérii YouTube DeFi obsahující návody na ZÁKLADNÍ NÁSTROJE, které potřebujete pro obchodování v prostoru DeFi, např. MetaMask a Uniswap. Stejně jako hluboký ponor do populárních témat DeFi, jako jsou Reef.finance ($ REEF) a Polkadot ($ DOT)

Série DeFi na tomto webu také pokrývá témata, která na YouTube nebyla prozkoumána. Úvod o tom, co je DeFi, najdete v přehledu Decentralized Finance (DeFi): Průvodce trendem HOTTEST v kryptoměně

Výukové programy a návody pro ESSENTIAL DEFI TOOLS:

 • Průvodce MetaMask: Jak založit účet? PLUS tipy a hacky pro pokročilé uživatele
 • Uniswap recenze a tutoriál: Průvodce pro začátečníky a pokročilé tipy a triky
 • Průvodce a recenze séra DEX
 • Vysvětlení SushiSwap ($ SUSHI)
 • Výměna 1 palce, Mooniswap a Chi GasToken: Konečný přehled a průvodce

Podrobnější informace o dalších konkrétních projektech DeFi najdete v našich průvodcích tokeny DeFi. Tady je několik našich nejoblíbenějších průvodců:

 • AAVE (PŮJČKA $)
 • Recenze Ampleforth ($ AMPL): Základní průvodce tímto protokolem DeFi
 • Průvodce ChainLink ($ LINK): Klíčový článek v prostoru DeFi
 • Cream Finance ($ CREAM): Co to je?
 • Průvodce Curve Finance ($ CRV)
 • DODOEx ($ DODO): Revoluční poskytovatel likvidity v řetězci
 • Lineární finance ($ LINA): Budoucnost platforem syntetických burz?
 • Polkadot ($ DOT): Vše, co potřebujete vědět o miláčkovi DeFi v Číně
 • RAMP DeFi: Jak odemkne hodnotu vsazených aktiv?
 • Reef Finance ($ REEF): Platforma All-In-One Defi
 • Solana ($ SOL) vysvětlil
 • Graf ($ GRT) – další úroveň decentralizovaných aplikací
 • Trustswap ($ SWAP) vysvětleno – nová generace transakcí DeFi
 • Touha po sloučení ekosystému DeFi
 • Wing Finance ($ WING) – úvěrová platforma pro půjčky DeFi

Další videa a články brzy přijdou jako součást naší série DeFi, nezapomeňte se tedy PŘIHLÁSIT k naší Youtube kanál a (prozatím) ZDARMA týdenní zpravodaj takže můžete být upozorněni, jakmile vyjdou!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me