Charlie Munger: Pragmatický investor, který umí vytvářet bohatství

Trading Education s vámi sdílí inspirativní příběh miliardářského investora Charlieho Mungera a lekce, které se můžete naučit z jeho principů investování a mentálních modelů.

Ačkoli je Warren Buffett mužem, který je obvykle v centru pozornosti, pokud jde o investiční úspěch společnosti Berkshire Hathaway, velká část úspěchu by měla být připsána jeho kolegovi Charlie Mungerovi, místopředsedovi firmy.

Kdo je Charlie Munger?

Charlie Munger je pravá ruka Warrena Buffetta. Vedle svých závazků vůči společnosti Berkshire Hathaway je předsedou Daily Journal Corporation v Los Angeles a ředitelem společnosti Costco Wholesale Corporation. V únoru 2018, Forbes odhaduje Mungerovo čisté jmění na zhruba 1,74 miliardy dolarů.

Časný život Charlieho Mungera

Buffett i Munger pocházejí z Nebrasky, kde se Charlie narodil v Omaze v roce 1924. Munger pracoval jako teenager v místním obchodě s potravinami, který vlastnil dědeček Warrena Buffetta.

Munger poté zahájil vysokoškolské studium na University of Michigan, kde studoval matematiku. Avšak těsně po jeho 19. narozeninách Munger opustil univerzitu, aby sloužil u amerického armádního leteckého sboru. Munger byl jedním z mála vojáků, kteří byli pověřeni jako důstojníci bez titulu.

Po jeho službě Munger absolvoval několik pokročilých kurzů na různých univerzitách, dokonce vstoupil na Harvardskou právnickou školu bez vysokoškolského studia, kde v roce 1948 absolvoval magna cum laude.

Lidé si také přečetli: Andy Krieger: Genius obchodování s měnami

Počáteční kariéra Charlieho Mungera

V roce 1962 založil Munger realitní advokátní kancelář Munger, Tolles & Olson, který je dodnes uznávanou praxí. I když investování nebylo nikdy daleko od jeho mysli, v letech 1962 až 1975 provozoval vlastní investiční partnerství, které za toto období vygenerovalo složené roční výnosy ve výši 19,8%. Munger a Buffett se setkali v rané fázi své investiční kariéry v roce 1959, kdy se z přátelství postupně vyvinul investiční vztah.

Vztah mezi Charlie Mungerem a Warrenem Buffettem

Nadějné přátelství mezi dvojicí vedlo k tomu, že Munger opustil úspěšnou kariéru v právu, aby spojil své síly s Buffettem a řídil Berkshire Hathaway BRK.B.

Dvojice spolupracuje již řadu let a vytvořila si skvělý vztah mezi sebou i akcionáři. Buffett je známý svým užitečným postřehem, zatímco Munger využívá svůj rychlý vtip k tomu, aby na každoroční setkání vnesl nádech humoru. Skvělý příklad z roku 2005 sdílí Jitřenka, když dvojice diskutovala o kompenzaci různých členů představenstva.

Buffett popisoval, že poté, co byl členem 19 představenstev, nikdy neviděl poplatky jako problém týkající se odškodnění generálního ředitele, přičemž kompenzační výbory fungovaly spíše jako čivavy než s velkými dány nebo dobermany. Buffett poté projevil malé znepokojení vysvětlením, že se obává urážky všech přátel, kteří mohou být přítomni ve výboru pro odškodnění, na což Munger odpověděl vtipným komentářem "Urážíte psy".

Mohlo by se vám také líbit: Poučení od muže, který porazil trh

Mungerova investiční filozofie

Munger je známý tím, že je investorem silných podniků s řadou konkurenčních výhod. Ve svých několika projevech Munger představil koncept elementární, světské moudrosti a její vztah k podnikání a financím.

Munger věří, že jakýkoli podnik, který se spoléhá na triky, je předurčen k neúspěchu, dobrý obchod by měl být obchodem etickým. Munger využívá velké úrovně znalostí a podnikatelské etiky v rámci svých investičních principů, kde nakupuje podhodnocené akcie na základě jejich obchodní kvality, místo aby se soustředil jen na to, jak levné jsou..

Poučení, které se můžeme naučit od Mungera

Jak by měli začínající investoři získat světskou moudrost, aby dosáhli úspěchu při výběru akcií? Munger věří, že klíč spočívá spíše v porozumění různým tématům, než v omezování investic na několik úzkých témat. Podle zlepšení úrovně znalostí, investoři začínají rozumět ekonomice více průmyslových odvětví a soustředí se na dlouhodobý úspěch, kde ostatní selhávají kvůli krátkozrakosti.

Neustálé obnovování popisuje Mungerův přístup k investování jako poměrně jedinečný ve srovnání s většinou vrcholných manažerů. Přestože má podobné vzdělání, nesdílí žádné radikálně nové filozofie ani neslibuje, že změní svět. Místo toho se udržuje nízký profil a dodržuje jednoduchou filozofii, aby se vyhnul hlouposti, místo aby se snažil být velmi inteligentní.

Viz také: Obchodování s novinkami na trhu

Pochopení vašich kompetencí

Munger nepodněcuje ostatní, aby hledali brilantnost, místo toho je přesvědčen, že bychom se měli vyvarovat chyb. Munger i Buffett se řídí stejným pravidlem, kterému říkají „kruh kompetencí“, který popisuje, jak by se každý člověk měl držet své oblasti znalostí. Například ani Munger ani Buffett neinvestovali do Googlu nebo Amazonu, protože technologie je mimo jejich okruh kompetencí.

Podle této teorie jsme všichni amatéři, jakmile vykročíme z kruhu důvěry, ale mnozí z nás nemají pokoru to přiznat. Munger věří, že pro udržení náskoku je třeba investovat konzervativně, aby přečkal konkurenci. Správa očekávání je také nedílnou součástí každé investice.

Síla mentálních modelů

Charlie Munger investiční principy

Navzdory tomu, že Munger nikdy neabsolvoval žádný kurz týkající se investic, ve své kariéře stále prosperoval. Munger využil své úrovně znalostí k vytvoření mřížky mocných mentálních modelů. Složitost světa kolem nás může být obtížně pochopitelná s tisíci proměnnými, což znemožňuje předvídat každou investiční situaci. Neustálým úsilím o zdokonalování našich znalostí a náročných nápadů je možné vytvářet nové mentální modely, na které se můžeme spolehnout a poskytnout rámec pro řešení problému s opatrností i vhledem.

Pokud byste chtěli získat více informací o investičních strategiích, kontaktujte náš zkušený tým ještě dnes.

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být také zajímavý.

Zdroje:

[1] https://www.investopedia.com/terms/c/charlie-munger.asp

[2] https://constantrenewal.com/avoiding-stupidity/

[3] http://news.morningstar.com/classroom2/course.asp?docId=145665&stránka = 2

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me