Investiční hororový příběh!

Investiční horor: prodej příliš brzy

Ze všech chyb, kterých se investoři děsí, musí být prodej akcií příliš brzy – a poté sledován, jak stoupá jejich hodnota – jednou z největších. Dnes se nám ozve investor, který právě toto zažil.

Co se stalo?

Autor a blogger ve společnosti Motley Fool, Matt Frankel popsal, jak udělal chybu, když se rozhodl prodat tři klíčové akcie. Jako solidní a zkušený investor byl zvyklý dělat chyby – a svobodně připouští, že to byla jeho schopnost poučit se z těchto chyb to mu pomohlo rozvíjet své dovednosti a důvěru v nákup a prodej akcií. Riziko příliš brzkého prodeje však stále zůstávalo – protože se chystal zjistit své náklady!

Matt vysvětluje, že během jeho investiční kariéry došlo k několika příležitostem, kdy udělal chybu, že prodal solidní akcie dříve, než dosáhla své plné hodnoty, přestože v dlouhodobém horizontu plně věřil v obchod – kvůli své předchozí výzkum a analýza před nákupem na prvním místě.

Chyba prodeje tří akcií

graf cen akcií

Tři akcie vynikají u Matta jako klíčové příklady toho, jak může časný prodej vést ke promarněné příležitosti v hodnotě tisíců liber.

První byla Tesla Motors – na NASDAQ uvedena jako TSLA. Původně moudré investiční rozhodnutí, hodnota akcií rychle vzrostla o více než 100%. Matt akcie koupil v roce 2011 po IPO. V té době to stálo 23 $ za akcii. Tesla měla v té době jediný trh s produkty – impozantní Roadster -, ale dosud nebyla prokázána jako vedoucí výroby motorů. Do roku 2012 si jeho vydání modelu 5 získalo uznání a akcie společnosti prudce vzrostly. Matt ji v tomto okamžiku prodal za 58 $ za akcii – a poté sledoval, jak tržní ocenění společnosti nadále roste! V době psaní tohoto článku se Tesla obchodovala kolem 300 $ za akcii…

Také by se vám mohlo líbit: Tenhle chlap by mohl lépe změnit vaši finanční situaci

Druhá chyba byla u Universal Display. Matt věřil, že trh s OLED displeji bude v příštích letech schopen rychle expandovat, a tak do společnosti v roce 2013 koupil za 25 $ za akcii. Jen o několik měsíců později inkasoval, protože akcie se obchodovaly po 49 $. A to navzdory důvěře, že trh OLED byl stále připraven k růstu a že společnost měla dobré předpoklady k tomu, aby na něm vedla. Opět po vyprodání své pozice sledoval, jak se akcie s rostoucím temnotou vyšplhaly nad 200 $ za akcii!

Třetí chyba byla běžná pro investování začátečníků – snaha o obchodování s krátkodobým ziskem a změna pozice ve snaze „porazit“ trh. Zkušenější investoři tráví čas analýzou trhu a společností, které je zajímají, a analyzují své důvody pro dlouhodobější investice; někdy dokonce přijme strategii „koupit a podržet“, než aby měl v úmyslu brzy prodat.

Matt se znovu naučil těžce. V roce 2004 nakoupil do společnosti Repligen na burze NASDAQ pouze za 2,53 $ za akcii. Zdálo se, že biotechnologická firma dělá jen málo a svou původní investici 1000 akcií prodal za mírně vyšší cenu, než je kupní cena. Znovu – a zásadně – stále věřil v dlouhodobou hodnotu a potenciál firmy. Dnes je společnost klíčovým hráčem ve svém oboru a její akcie se obchodují za přibližně 38 USD za akcii. Kdyby se jich Matt držel, užíval by si přibližného zisku 1400%!

Lidé si také přečetli: 7 kroků k dosažení vašich finančních cílů

Jídlo s sebou

strategická rozhodnutí o prodeji akcií

Vždy nastanou chvíle, kdy má smysl akcie prodat. Dokonce i Warren Buffet, který je slavným šampiónem přístupu „buy and hold“, učiní strategická rozhodnutí o prodeji některých svých podílů, pokud to bude nutné. Nikdy se však nejedná o reakce trhané v reakci na pohyb trhu nebo krátkodobý zisk. Nejmoudřejší investoři tráví čas skutečným úsilím porozumět společnostem a trhům, do kterých investují, a poté přijímat dlouhodobá rozhodnutí. To znamená, že mohou pokračovat ve zkoumání trhu s ohledem na faktory, které mohou zásadně změnit prostředí jejich investic, ale do značné míry vylučují krátkodobé výkyvy, které způsobují nepřetržitý růst a pokles cen akcií. Díky důvěře v důvěru ve výzkum a analýzu, které provedli, se mohou znovu podívat na své předpoklady a strategii, zkontrolovat, zda jsou stále správné, a poté mít důvěru v udržení své investiční pozice.

Vzdělání na akciovém trhu zůstává zcela klíčem k úspěchu investora na akciovém trhu. Dobrou zprávou je, že nemusí být těžké se naučit, jak trh funguje, zejména s moderními digitálními nástroji a metodami. Obchodní vzdělávání může poskytnout zásadní vhled, znalosti a dovednosti, které potřebujete, abyste se stali dlouhodobě úspěšným investorem, i když jste v současné době úplný začátečník s malými znalostmi o fungování akciového trhu. Zjistěte více a prozkoumejte tajemství, která si profesionálové užívají s našimi kurzy a školicími materiály.

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být zajímavý.

Můžete si přečíst původní článek Matthewa Frankela tady.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me