Investiční hororový příběh!

Investiční horor: prodej příliš brzy

Ze všech chyb, kterých se investoři děsí, musí být prodej akcií příliš brzy – a poté sledován, jak stoupá jejich hodnota – jednou z největších. Dnes se nám ozve investor, který právě toto zažil.

Co se stalo?

Autor a blogger ve společnosti Motley Fool, Matt Frankel popsal, jak udělal chybu, když se rozhodl prodat tři klíčové akcie. Jako solidní a zkušený investor byl zvyklý dělat chyby – a svobodně připouští, že to byla jeho schopnost poučit se z těchto chyb to mu pomohlo rozvíjet své dovednosti a důvěru v nákup a prodej akcií. Riziko příliš brzkého prodeje však stále zůstávalo – protože se chystal zjistit své náklady!

Matt vysvětluje, že během jeho investiční kariéry došlo k několika příležitostem, kdy udělal chybu, že prodal solidní akcie dříve, než dosáhla své plné hodnoty, přestože v dlouhodobém horizontu plně věřil v obchod – kvůli své předchozí výzkum a analýza před nákupem na prvním místě.

Chyba prodeje tří akcií

graf cen akcií

Tři akcie vynikají u Matta jako klíčové příklady toho, jak může časný prodej vést ke promarněné příležitosti v hodnotě tisíců liber.

První byla Tesla Motors – na NASDAQ uvedena jako TSLA. Původně moudré investiční rozhodnutí, hodnota akcií rychle vzrostla o více než 100%. Matt akcie koupil v roce 2011 po IPO. V té době to stálo 23 $ za akcii. Tesla měla v té době jediný trh s produkty – impozantní Roadster -, ale dosud nebyla prokázána jako vedoucí výroby motorů. Do roku 2012 si jeho vydání modelu 5 získalo uznání a akcie společnosti prudce vzrostly. Matt ji v tomto okamžiku prodal za 58 $ za akcii – a poté sledoval, jak tržní ocenění společnosti nadále roste! V době psaní tohoto článku se Tesla obchodovala kolem 300 $ za akcii…

Také by se vám mohlo líbit: Tenhle chlap by mohl lépe změnit vaši finanční situaci

Druhá chyba byla u Universal Display. Matt věřil, že trh s OLED displeji bude v příštích letech schopen rychle expandovat, a tak do společnosti v roce 2013 koupil za 25 $ za akcii. Jen o několik měsíců později inkasoval, protože akcie se obchodovaly po 49 $. A to navzdory důvěře, že trh OLED byl stále připraven k růstu a že společnost měla dobré předpoklady k tomu, aby na něm vedla. Opět po vyprodání své pozice sledoval, jak se akcie s rostoucím temnotou vyšplhaly nad 200 $ za akcii!

Třetí chyba byla běžná pro investování začátečníků – snaha o obchodování s krátkodobým ziskem a změna pozice ve snaze „porazit“ trh. Zkušenější investoři tráví čas analýzou trhu a společností, které je zajímají, a analyzují své důvody pro dlouhodobější investice; někdy dokonce přijme strategii „koupit a podržet“, než aby měl v úmyslu brzy prodat.

Matt se znovu naučil těžce. V roce 2004 nakoupil do společnosti Repligen na burze NASDAQ pouze za 2,53 $ za akcii. Zdálo se, že biotechnologická firma dělá jen málo a svou původní investici 1000 akcií prodal za mírně vyšší cenu, než je kupní cena. Znovu – a zásadně – stále věřil v dlouhodobou hodnotu a potenciál firmy. Dnes je společnost klíčovým hráčem ve svém oboru a její akcie se obchodují za přibližně 38 USD za akcii. Kdyby se jich Matt držel, užíval by si přibližného zisku 1400%!

Lidé si také přečetli: 7 kroků k dosažení vašich finančních cílů


Jídlo s sebou

strategická rozhodnutí o prodeji akcií

Vždy nastanou chvíle, kdy má smysl akcie prodat. Dokonce i Warren Buffet, který je slavným šampiónem přístupu „buy and hold“, učiní strategická rozhodnutí o prodeji některých svých podílů, pokud to bude nutné. Nikdy se však nejedná o reakce trhané v reakci na pohyb trhu nebo krátkodobý zisk. Nejmoudřejší investoři tráví čas skutečným úsilím porozumět společnostem a trhům, do kterých investují, a poté přijímat dlouhodobá rozhodnutí. To znamená, že mohou pokračovat ve zkoumání trhu s ohledem na faktory, které mohou zásadně změnit prostředí jejich investic, ale do značné míry vylučují krátkodobé výkyvy, které způsobují nepřetržitý růst a pokles cen akcií. Díky důvěře v důvěru ve výzkum a analýzu, které provedli, se mohou znovu podívat na své předpoklady a strategii, zkontrolovat, zda jsou stále správné, a poté mít důvěru v udržení své investiční pozice.

Vzdělání na akciovém trhu zůstává zcela klíčem k úspěchu investora na akciovém trhu. Dobrou zprávou je, že nemusí být těžké se naučit, jak trh funguje, zejména s moderními digitálními nástroji a metodami. Obchodní vzdělávání může poskytnout zásadní vhled, znalosti a dovednosti, které potřebujete, abyste se stali dlouhodobě úspěšným investorem, i když jste v současné době úplný začátečník s malými znalostmi o fungování akciového trhu. Zjistěte více a prozkoumejte tajemství, která si profesionálové užívají s našimi kurzy a školicími materiály.

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být zajímavý.

Můžete si přečíst původní článek Matthewa Frankela tady.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map