Jak vybrat akcie: Kompletní průvodce pro nové investory

Contents

Jak vybrat nejlepší akcie, do kterých chcete investovat

Výběr správných akcií je pro obchodníky a investory zásadní. Sestavili jsme kompletního průvodce krok za krokem pro nové investory, který vám pomůže vybrat ty nejlepší akcie, do kterých chcete investovat.

Fancy investování, ale nevíte, jak vybrat akcie? Nejsi sám. V online prostoru je na výběr spousta akcií, takže pro každého může být skličující. Je pravděpodobné, že jste v investování do akcií zcela nový a potřebujete pomocnou ruku.

Nebo možná jste ostřílený obchodník, jen hledáte přidání některých akcií, abyste diverzifikovali své portfolio. Ať tak či onak, tato příručka vyčistí mlhu, jak si sami vybírat zásoby.

Například není vždy nejlepší volbou jít s nejstaršími nebo největšími společnostmi. Jedná se o bezpečnou sázku, ale ne vždy poskytují skvělé výnosy. Pokud o tom přemýšlíte, největší odměny často přicházejí s největším rizikem.

Abychom vám pomohli rozhodnout, jaké mohou být vaše vlastní investiční cíle pro akcie – ušetřili jsme vám práci na nohou a sestavili průvodce, jak vybírat akcie.

Tato příručka vysvětlí, jak vybrat nejlepší akcie, do kterých chcete investovat. Pokryjeme také některé z mnoha užitečných nástrojů a indikátorů, které byste mohli zvážit, aby vám pomohly s vaším výzkumným procesem, spolu s některými osvědčenými strategiemi, jak vybírat akcie na DIY základ.

Jak vybrat nejlepší akcie, do kterých chcete investovat

Chcete-li vybrat nejlepší akcie, do kterých chcete investovat, je prvním krokem provést svůj průzkum a porozumět společnosti, podívat se na životaschopnost společnosti, diverzifikovat své portfolio a nakonec ovládat své emoce, to je nepřítel investování.

Abychom tento proces urychlili, sestavili jsme komplexní kroky, jak vyzvednout zásoby:

 1. Rozhodněte se vybrat jednu nebo více akcií.
 2. Vyberte strategii pro obchodování s akciemi.
 3. Rozhodněte se, jak dlouho chcete držet akcie.
 4. Vyberte si makléře a uzavřete obchod.
 5. Proveďte obchod.

Část 1: Jak vybírat zásoby – základní metriky, které je třeba vzít v úvahu

Na výběr jsou tisíce akcií a tisíce stovek platforem nabízejících přístup k nim. Při tak velkém výběru může být těžké vidět les pro stromy!

Vezmeme-li to v úvahu, pro první část našeho průvodce Jak vybírat zásoby jsme sestavili krátký seznam základních metrik, které je třeba vzít v úvahu. To by vám mělo pomoci při rozhodování, do jakého druhu akcií nebo sektorů chcete investovat.

Na jaké konkrétní burzy cenných papírů se chcete zaměřit?

Jak pravděpodobně víte, burza cenných papírů je tržištěm prodejců, kupujících a obchodníků, kteří si vyměňují majetková aktiva. Po celém světě jsou hromady burz. Méně než 20 z nich je však v „klubu 1 bilion $“. To jednoduše znamená, že všechny akcie kótované na burze mají kolektivní tržní kapitalizaci přes bilion dolarů.

Bez váhání je největším akciovým trhem na planetě New York Stock Exchange (NYSE). Od letošního roku burza předčila kapitálovou kapitalizaci o více než 25 bilionů dolarů. Dalšími největšími devizovými trhy jsou NASDAQ, London Stock Exchange (LSE) a Tokyo Stock Exchange (TSE). Tyto burzy obsahují tisíce velkých akcií.

Jednoduše řečeno, firmy kótované na výše uvedených burzách prodávají akcie své společnosti. To dává vašemu průměrnému Joeovi šanci získat část koláče prostřednictvím investic. V době psaní tohoto článku zahrnují investovatelné akcie s nejvyšší tržní dynamikou Tesla, Quidel Corp, Amazonka, a Peloton – abychom jmenovali alespoň některé.

Zpět na burzy – níže uvádíme některé z mnoha trhů, které byste mohli chtít zvážit při výběru akcií, které chcete přidat do svého portfolia..

 • Newyorská burza – NYSE – USA
 • Nasdaq – NASDAQ – USA
 • Japan Exchange Group – JPX – Japonsko
 • Londýnská burza cenných papírů – LSE – Velká Británie, Itálie
 • Šanghajská burza cenných papírů – SSE – Čína
 • Hongkongská burza cenných papírů – SEHK – Hongkong
 • Euronext – Amsterdam, Brusel, Dublin, Lisabon, Oslo, Paříž
 • Toronto Stock Exchange – TSX – Kanada
 • Shenzhen Stock Exchange – SZSE – Čína
 • Bombajská burza – BSE – Indie
 • Národní burza cenných papírů – NSE – Indie
 • Deutsche Börse – FRA – Německo

Než budete moci investovat do akcií a akcií, budete muset přemýšlet o tom, na které trhy se chcete zaměřit. To však neznamená, že si nemůžete vybrat více než jednu.

Pokud se díváte na vstup na britský trh, pravděpodobně využijete největší burzu – Londýnskou burzu. Tuto burzu tvoří obrovské společnosti jako např Tesco, Royal Dutch Shell plc, Unilever, BP plc, královská pošta, a Britský americký tabák.

Můžete také zvážit alternativní investiční trh (AIM) – což je britská sekundární burza. To hostí menší společnosti, které ještě nejsou dost velké na to, aby provedly přechod na větší LSE.

Pokud máte rádi americké trhy, NASDAQ je domovem gigantů, jako je Tesla, Disney, Facebook, Microsoft, Jablko, a PayPal. V Evropě existují také hromady burz, přičemž pět z nich je považováno za hlavní z hlediska tržní kapitalizace.

Euronext je největší burza v Evropě a obsahuje společnosti jako LVMH (obsahující osoby jako Louis Vuitton, Hennessy a Moët), IBM a L’Oréal.

Nakonec můžete investováním do akcií z různých trhů v mezinárodním měřítku své portfolio pěkně diverzifikovat.

Chcete se zaměřit na malou nebo velkou společnost??

Dosud jsme zmínili několik velkých hráčů, ale máte spoustu možností, pokud jde o velikost společnosti, do které investujete.

Je pravda, že akcie s modrým čipem jsou méně zranitelné, pokud jde o poklesy trhu. To je do značné míry způsobeno jejich působivým oceněním – obvykle v celkové hodnotě miliard dolarů. Vaše výnosy však budou pravděpodobně mnohem menší.

Nemělo by tedy být vyloučeno ani veřejně kótované společnosti, které jsou považovány za malé až střední. Jistě, tyto firmy jsou považovány za riskantnější investici než společnosti v řádu miliard liber. Obvykle však zjistíte, že se jedná o akcie, které poskytují větší růstový potenciál.

Pokud jde o velikost akcií, dáme vám rychlý přehled o tom, jak jsou tyto společnosti kategorizovány

 • Akcie „Micro-cap“ mají tržní kapitalizaci méně než 300 milionů USD
 • Akcie typu „small cap“ jsou definovány tržní kapitalizací mezi 300 a 2 miliardami dolarů
 • Společnosti se střední tržní kapitalizací budou oceněny v rozmezí 2 až 10 miliard dolarů
 • „Velký strop“ se pohybuje mezi 10 miliardami a 200 miliardami dolarů
 • „Mega Cap“ označuje tržní kapitalizaci nad 200 miliard USD

Sestavili jsme seznam některých zásob různých velikostí, abychom získali představu:

 • Zásoby mikro-čepic – Funko, Mesa Air Group, Century Casinos, Vera Bradley, Universal Technical Institute, Jumia Technologies, Liberty Trip Advisor, Forterra
 • Akcie s malou kapitalizací – Axos Financial, Tupperware Brands Corp, Textainer Group Holdings Ltd, Innovative Industrial Properties
 • Akcie se střední kapitalizací – Teledyne Technologies, Peloton Interactive, Livongo Health, Five Below, Cabot Microelectronics, Helen Of Troy, CMC Materials
 • Velkokapacitní akcie – Alphabet (Google), Alibaba Group Holding, Microsoft, Apple, McDonald’s, Docusign, Regeneron Pharmaceuticals
 • Akcie Mega-Cap – Tesla Motors Inc, Intel Corporation, Merck & Co, Bank of America, Netflix Inc, Berkshire Hathaway, UnitedHealth Group, Adobe Systems Inc

Investice do ETF, které se soustředí výhradně na menší / větší firmy, můžete také začlenit akcie s malou tržní kapitalizací (nebo jakoukoli jinou velikost, která vás lechtá). Ačkoli ne všechny uvedené akcie budou k dispozici prostřednictvím ETF, nebudete mít na výběr.

Přečtěte si více: Jakých 15 nejlepších akcií vybuchne v roce 2021?

Je důležité, abyste z vaší investice dostávali dividendy?

V zájmu jasnosti předpokládejme, že nevíte, co jsou dividendové akcie. Zjednodušeně řečeno – bude vám vyplacen podíl na zisku společnosti. Nakonec jste do firmy investováni.

Výběr společnosti nabízející dividendy by pro vás neměl být zlomovým faktorem. Je to však skvělý způsob, jak zmírnit úder, pokud nebo když některá z vašich investic bledne na hodnotě.

Na druhou stranu bychom měli poznamenat, že společnosti bez dividend tvoří některé z nejuznávanějších a nejúspěšnějších akcií. Například Facebook, Google, Tesla a Amazon nikdy nevyplatily ani cent na výplatě dividend

To se může zdát trochu pevně, ale zdá se, že za těmito giganty není metoda vyplácení dividend investorům.

Zdá se, že za tím stojí logika, že tyto akcie obvykle reinvestují své zisky do nových podniků. Přitom to z dlouhodobého hlediska povede k vyšším výnosům prostřednictvím kapitálových zisků.

Jinými slovy, dali tyto peníze na financování budoucího růstu společnosti. Z tohoto důvodu by to pro vás mělo být v budoucnu teoreticky výhodné.

Jaké jsou náklady na jednu akcii?

Musíte také vzít v úvahu náklady na jednu akcii. Například některé akcie stojí více než 1 000 $ za kus.

Podívejme se nyní na několik příkladů nejnákladnějších akcií na světě, počínaje menší částí stupnice:

 • Rezervace Holdings (Booking.com) je 1 917 $ za jednu akcii
 • V době psaní tohoto článku vám jediná akcie společnosti Amazon Inc nastaví zpět 3 294 USD na akcii
 • Lindt & Sprüngli AG stojí na 80 300 $ za akcii
 • Zatímco investiční legenda společnosti Warren Buffett „Berkshire Hathaway Inc“ by vám vrátila neuvěřitelných 327 401 $ za akcii

Málokdo z nás má 6 nebo dokonce 4 čísla vyhrazená pro investiční účely nebo jinak. Naštěstí makléři jako eToro nabízejí „zlomkové akcie“.

To znamená, že místo toho, abyste museli kupovat celou akcii, můžete si koupit jen zlomek. Nejlepší na tom je, že už nemusíte čekat na „rozdělení akcií“ společnosti! Pokud byste například investovali 50 USD do společnosti, jejíž cena byla 500 USD za akcii, vlastnil byste 10% této konkrétní akcie.

Zvažte odvětví / odvětví akciových trhů

Když se učíte, jak vybírat akcie, je dobré zvážit, do jaké oblasti průmyslu byste chtěli investovat.

I když věříme, že byste měli provozovat různorodé portfolio, je to dobré výchozí místo pro zvážení, zda chcete investovat do akcií z technologického průmyslu, nebo možná do farmaceutik atd..

Níže uvádíme 10 akciových sektorů a některé z nejpopulárnějších akcií v každé kategorii.

 • Zdravotní péče – Johnson & Johnson, UnitedHealth Group, Abbott Laboratories, Merck, Thermo Fisher Scientific, Biogen Inc, CVS Health Corp, Livongo Health Inc. a další
 • Materiály – Ecolab Inc. (ECL), LyondellBasell Industries NV, DuPont de Nemours Inc. (DD), Huntsman Corp. (HUN), Eagle Materials Inc, Ardagh Group SA, Berry Global Group In. A více
 • Spotřební zboží a diskreční právo spotřebitele – Think Coca-Cola, Campbellova polévka, McDonald’s, Colgate, PRoctor Gamble co, Estée Lauder. Společnosti Home Depot Inc, Nike Inc, Starbucks, TJX. A více
 • Informační technologie – Tesla Inc, IBM, Zoom Video Communications Inc, Livongo Health Inc, NortonLifeLock Inc, Salesforce.com Inc. a další
 • Komunikační služby – Zillow Group Inc, Twilio Inc, Russell 1000, sektor komunikačních služeb. A více
 • Finance – Wells Fargo, Morgan Stanley, PayPal, Unum Group, Brighthouse Financial Inc, MetLife Inc, White Mountains Insurance Group Ltd, Jefferies Financial Group Inc. a další
 • Průmyslové – Odpadové hospodářství, Raytheon Technologies, 3M, GrafTech International Ltd, Air Lease Corp, Energizer Holdings Inc, Quanta Services Inc. a další
 • Energie – Cheniere Energy Inc, NRG Energy Inc, Murphy Oil Corp, Valero Energy Corp, Antero Midstream Corp, ConocoPhillips, Williams Companies Inc. a další
 • Utility – PPL Corp, Sempra Energy, NRG Energy Inc, Eversource Energy, Public Service Enterprise Group Inc, NextEra Energy Inc, Sempra Energy. A více
 • Nemovitost – Brookfield Property REIT Inc, Brandywine Realty Trust, Utilities Select Sector, CoStar Group Inc, SBA Communications Corp. a další

Bez ohledu na to, jaké akcie si nakonec vyberete, vždy byste měli mít na paměti, jak mohou globální události, jako je pandemie COV-19, ovlivnit vaši investici. Jinými slovy, je nepravděpodobné, že byste si právě teď vybrali jakýkoli „plážový“ průmysl – například letecké společnosti, plavby a hotely.

Část 2: Jak vybírat akcie – přemýšlení o udržitelnosti akcií

Přemýšlení o udržitelnosti akcií, které vás zajímají, zní celkem jasně, ale je zásadní, abyste na životaschopnost firmy pohlíželi z obchodního / investičního hlediska.

Zeptejte se sami sebe:

 • “Kde bude společnost v příštích pěti až deseti letech?”
 • “Bude tato firma někdy získat zpět své zvýšené ceny akcií v minulosti?”

S ohledem na tuto skutečnost byste měli při posuzování životaschopnosti akcií uvažovat o následujících metrikách.

Aktuální hodnota akcií společnosti – ve vztahu k historickým maximům

Akcie, jako každé jiné aktivum, se často mění v ceně. Jedním z nejdůležitějších údajů při výběru akcií je však historicky vysoká cena společnosti – ve srovnání s jejím současným oceněním.

Obecně se považuje za dobré znamení, pokud má dotyčná společnost vyšší ocenění, než měla před 12 měsíci. Ačkoli v aréně akcií a akcií to není tak ostříhané a suché. Hodnocení společnosti je do značné míry závislé na nabídce a poptávce na trhu.

Jinými slovy, pokud více lidí prodává než nakupuje – cena akcií pravděpodobně poklesne. Když tedy bude více kupujících než prodávajících, hodnota se zvýší. Důvodem je, že ve druhém scénáři jsou akcie podhodnoceny.

Toto jsou důležité metriky, na které je třeba dávat pozor, když se učíte, jak vybírat akcie. Neposkytuje 100% jistotu, že akcie společnosti někdy vrátí své dny slávy ceny akcií. Při výběru akcií, do kterých chcete investovat, je však vždy lepší být co nejvíce informován.

Máte přístup ke zlevněným akciím?

Jsou chvíle, kdy je pro investory snazší získat přístup k akciím se sníženou cenou. Například když existuje globální zpravodajský příběh, jako je COVID-19.

To vedlo k tomu, že hlavní společnosti ztratily desítky procentních bodů v ceně, a to především v důsledku přechodu trhů do panického režimu.

To by byla vhodná doba na nákup některých akcií za velmi nízkou výhodnou cenu, což by vedlo k pádu trhu.

Existuje prostor pro růst společnosti?

Některé z nejrychleji rostoucích společností po celém světě rostou tak velké, že se nakonec vyrovnají. Přemýšlejte ve smyslu společností Microsoft, IBM a Ford.

I když tyto obrovské společnosti mohou samozřejmě dále růst v každém směru – je nepravděpodobné, že byste dosáhli výnosů, které byste dosáhli v rozkvětu společnosti. Pokud si nepokládáte nějaké zlevněné zásoby, jak jsme zmínili výše.

Na druhém konci stupnice jsou pak podstatně menší společnosti. Firmy jako Netflix, Uber a Pinterest, které tu již nejsou tak dlouho jako výše zmínění obři – místo toho teprve začínají.

To vám dává větší šanci zažít rostoucí tržní body relativně nové společnosti. To znamená, že budete schopni držet se na očekávaném a pokračujícím růstu společnosti.

Připraveni se ponořit do Akciový trh?

Část 3: Jak vybírat zásoby – diverzifikujte své portfolio

Pokud jde o diverzifikaci vašeho investičního portfolia, měli byste důkladně porozumět cenovým grafům, základní a technické analýze, výkazům zisků a dalším. Výše zmíněné nástroje mohou trvat měsíce, ne-li roky.

S ohledem na tuto skutečnost vás potěší, když zjistíte, že existuje spousta metod, které vám mohou pomoci. Tyto funkce vám umožňují vybírat akcie a akcie, do kterých chcete investovat, aniž byste se museli nejdříve učit vstupy a výstupy analýzy.

Začněme s indexy akciových trhů, než se ponoříme přímo do funkcí kopírování obchodování a ETF.

Zamyslete se nad indexy akciových trhů

Mnoho lidí se rozhoduje investovat do akcií prostřednictvím „indexu akciového trhu“. Pokud si nejste vědomi – umožňuje vám to investovat do více společností najednou – pomocí jediné investice.

Předpokládejme, že máte zájem investovat do S.&Index P 500. S&P index se skládá z největších amerických veřejně obchodovaných společností, jako jsou; Apple, Microsoft, Facebook a Johnson a Johnson.

Tento index je považován za nízkorizikový, v neposlední řadě proto, že je diverzifikován do 505 akcií – z nichž byste nakupovali akcie.

Dalším populárním indexem je FTSE 100, který obsahuje 101 akcií od největších společností s modrým čipem na Londýnské burze cenných papírů. Mezi takové společnosti v indexu patří Royal Dutch Shell, BP, British American Tobacco, Unilever a další.

Investováním do takových indexů můžete diverzifikovat své portfolio – aniž byste se museli zapojovat do analýz a finančních zpráv.

Zjednodušeně řečeno, investováním do indexu můžete své investice rozdělit tenčí – s nízkými náklady a maximální expozicí. Zastřešující koncept spočívá v tom, že odepisování a zhodnocování akcií se navzájem vyvažují. Ale v průběhu času to druhé předběhne to první.

Vyzkoušejte funkci obchodování s kopiemi

obchodování s kopiemi

Copy Trading je fenomén, který způsobil velké vlny na scéně akcií a akcií. Tato funkce – nabízená předním makléřem eToro vám umožňuje kopírovat obchody ostříleného investora – obdobně jako za.

Myšlenka této inovativní funkce je jednoduchá. Kopírování jiného investora znamená, že se již nemusíte učit nástroje a grafy spojené s analýzou. Místo toho můžete do akcií investovat pasivně tím, že se rozhodnete zrcadlit investice jiného obchodníka.

Investora si můžete vybrat na základě informací, které jste dostali. To obvykle zahrnuje; na jaké akcie se zaměřují, na jaké riziko se rádi staví a minulé i současné výsledky jako „kopírovaný obchodník“.

To je jen další způsob, jak získat maximální expozici vůči různorodé škále akcií, aniž byste museli rozkládat tisíce, abyste mohli koupit plnou akcii. Nejen to, ale můžete kopírovat více než jednoho obchodníka najednou.

Fondy obchodované na burze (ETF)

Podobně jako akciové indexy – ETF vám umožňují investovat do několika společností prostřednictvím jediné investice.

ETF spravují správci portfolia, kteří za vás investují – nákup a prodej akcií, pokud to považujete za nutné. Zjistíte, že různé ETF se zaměřují na různé věci.

Někteří například budou sledovat konkrétní tržní indexy, jako je FTSE 100. Zatímco jiní mohou sledovat konkrétní odvětví, jako je odvětví materiálů, zdravotnictví nebo technologie.

Některé ETF se navíc čistě soustředí na společnosti, které vydělávají vysoké sloupce dividend. Investice do akcií tímto způsobem je skvělý způsob, jak diverzifikovat své investiční portfolio, aniž byste se museli rozhodovat, které akcie si sami vyberete.

Tím odpadá nutnost provádět hodiny výzkumu na konci nebo zdokonalit své dovednosti technické analýzy.

Část 4: Jak vybírat zásoby – využití základní a technické analýzy

Pokud se ptáte, jak vybírat akcie, ti nejzkušenější investoři vám řeknou, že musíte provést hodně výzkumu. Koneckonců, je důležité činit rozhodnutí na základě finanční výkonnosti společnosti, aby bylo možné předpovědět životaschopnost akcií firmy.

Jak jsme již řekli, čtení trhů a analýza finanční výkonnosti společnosti může trvat roky. Nemluvě o schopnosti spekulovat o tom, zda je nákup akcií dlouhodobě životaschopný.

Pojďme se podívat na to, jak můžete pomocí základní a technické analýzy pomoci ve své misi naučit se vybírat akcie.

Díky kterým prvkům jsou akcie cenné?

Hodnota akcie se vypočítá ze vztahu mezi poptávkou a nabídkou na daném trhu.

Pokud je poptávka po akciích ve vysokém táboře – cena se obecně posune nahoru. Proto je samozřejmé, že pokud je poptávka po akciích na nízké straně – cena má tendenci být nižší.

Někteří investoři se zaměřují na skromnější společnosti s ohledem na potenciál růstu. Jiní dávají přednost investování do akcií se zabezpečenými a robustními základy hned na začátku.

To nás pěkně vede k tomu, jak můžete zjistit, zda jsou akcie nadhodnocené nebo podhodnocené.

Identifikace nadhodnocené a podhodnocené akcie

Za účelem zjištění, zda je akcie nadhodnocena nebo podhodnocena, je nejlepší začít s použitím technické i fundamentální analýzy. Obě se budeme podrobněji věnovat dále.

Použití analýzy dostupné na dosah ruky je opravdu jediný způsob, jak získat ucelený obraz o trhu, na kterém obchodujete.

Abychom objasnili, zkoumání hodnoty akcie neznamená, že potřebujete najít nejlevnější akcie. Místo toho hledáte špičkové akcie – které jsou oceněny pod reálnou cenou aktiva.

Myšlenka je, že v průběhu času se tržní hodnota sama upraví – zrcadlí skutečnou hodnotu. Toho je dosaženo tím, že se rozhodnete jít dlouho na podhodnocenou akcii, než se vrátí ke své vnitřní ceně akcií.

Základní analýza: shora dolů v

Při zahájení výzkumu fundamentální analýzy se můžete vydat dvěma způsoby – „zdola nahoru“ a „shora dolů“.

V případě, že jste o těchto přístupech k fundamentální analýze ještě neslyšeli, vysvětlíme si dále a trochu o každé metodě.

Metoda shora dolů

Začněme přístupem shora dolů, který je zdaleka nejméně časově náročný. Díky tomu je vhodný pro nováčky nebo ostřílené investory, kteří chtějí mít celý obraz – rychle.

Přístup shora dolů obvykle vyžaduje analýzu věcí, jako je hrubý domácí produkt (HDP) a ekonomický růst.

Kromě toho a před konečným rozhodnutím o tom, které společnosti nebo sektoru věnovat vaši pozornost – možná budete také chtít analyzovat úrokové sazby a měnovou politiku. Dále zvažte inflaci, výnosy a ceny dluhopisů.

Jste zmateni, jak vůbec začít analyzovat výnosy společnosti? Neboj se. V této příručce How to Pick Stocks Guide objasníme, jak dále hodnotit finanční výkonnost společnosti.

Metoda zdola nahoru

Použití tohoto typu analýzy se nezaměřuje na základy průmyslu, ani na podmínky trhu úplně. Hlavním zaměřením je zjistit, jak se konkrétní společnost prosazuje proti konkurenci.

Pokud to zní ve vaší ulici více, můžete začít s přístupem k analýze zdola nahoru a podívat se více na finance.

Pro představu – musíte zkoumat produkty, management a různé finanční poměry společnosti.

Pokryli jsme finanční ukazatele dále v této příručce, takže zůstaňte s námi.

Pomůže mi technická analýza vybrat akcie?

V této části prozradíme, jak vybírat akcie s využitím plného potenciálu technické analýzy.

Stručně řečeno, vaším cílem je soustředit se na pohyby akcií a dostupné údaje o cenách. Jinými slovy, vzory a trendy, které směřují k budoucím pohybům trhu.

Investoři identifikují trendy pomocí různých technických ukazatelů, takže je nejlepší použít více než jeden.

Abychom vám pomohli rozhodnout, která strategie by pro vás mohla být nejlepší z hlediska technické analýzy, sestavili jsme seznam nejužitečnějších nástrojů, které je třeba zvážit.

 • Relativní index pevnosti (RSI) – RSI je široce používán k ilustraci tržních podmínek a hybnosti akcie, stejně jako zvýraznění potenciálně nebezpečných cenových posunů
 • Cloud Ichimoku – Tento indikátor se týká úrovně odporu a podpory aktiva. Indikátor promítá cenovou dynamiku a nabízí signály, které vám pomohou v procesu rozhodování

cloudový graf ichimoku

 • Exponenciální klouzavý průměr (EMA) – EMA sleduje důležité tržní směny – zjišťuje, jak jsou legitimní
 • Klouzavý průměr (MA) – MA omezuje další „hluk“ krátkodobých výkyvů ceny akcií – zaměřuje se na směr konkrétního cenového trendu
 • Klouzavý průměr konvergenční divergence (MACD) – MACD identifikuje vývoj hybnosti. Toho se docílí odečtením dvou různých klouzavých průměrů – a jejich porovnáním
 • Stochastický oscilátor – Stochastický oscilátor ilustruje trend a sílu hybnosti aktiva. Toho je dosaženo porovnáním různých cenových pásem s uzavírací cenou aktiva. To se děje po určitou dobu
 • Průměrný směrový index – Tento index ukazuje sílu cenového trendu a pomůže vám rozhodnout, zda se očekává pokračování sestupného nebo vzestupného trendu
 • Fibonacciho retracement – Fibonacciho retracement určuje, do jaké míry se trh pravděpodobně pohne proti současnému cenovému trendu
 • Bollingerovy kapely – Bollingerova pásma jsou užitečná pro spekulace o dlouhodobých cenových posunech akcií. Díky tomu je velmi přínosné pro identifikaci, kdy dané aktivum funguje mimo obvyklou cenovou hladinu akcie.

Bollingerovy kapely

 • Standardní odchylka – Tento technický indikátor je užitečný pro výpočet objemu cenových posunů, což usnadňuje zjištění, jak je pravděpodobné, že volatilita bude mít vliv na cenu dále v řadě.

Základní analýza vs. technická analýza: Pokles

Pokud jde o to, jak efektivně vybírat akcie, jsou důležitými faktory základní i technická analýza. Nemůžeme opravdu říci, že jeden je lepší než druhý – protože oba jsou velmi odlišní.

Která kategorie analýzy se rozhodnete použít, je nakonec na vás – nebo spíše na vaší osobní strategii.

Obecně řečeno, dlouhodobí obchodníci a investoři mají tendenci se rozhodnout pro přístup k fundamentální analýze. Zatímco lidé využívající krátkodobou strategii se obvykle soustředí na technickou analýzu.

Přesto si stále myslíme, že můžete optimalizovat jakékoli investiční úsilí využitím obou výhod. Tímto způsobem pravděpodobně nepropásnete důležité informace týkající se akcií, do kterých jste finančně investováni.

Kvantitativní a kvalitativní akciové faktory

Začněme vysvětlením, že „kvantitativní faktor“ je matematický výsledek rozhodnutí, které lze měřit. Jednoduše řečeno – kvantitativní faktory jsou obvykle součástí finanční analýzy – cílem je řádně posoudit situaci.

„Kvalitativní faktor“ je výsledek volby, kterou nelze měřit – jako jsou investoři, morálka a produkty.

Uveďme vám několik příkladů každého z nich, počínaje kvalitativními faktory.

Kvalitativní faktory

 • Finanční zprávy – Při výběru akcií je důležité držet krok s nejnovějšími zprávami. Jak jsme již řekli, zprávy a nepokoje mohou vést k vysoké volatilitě. Dalšími událostmi, na které je třeba dávat pozor, by byl ekonomický vývoj – například změny úrokových sazeb.
 • Zprávy ze společnosti – Novinové zprávy společnosti, jako je podvodná činnost, narušení dat a podmínky provozoven manufaktury, mohou mít obrovský dopad na hodnotu akcií. Například akcie BooHoo klesly o 19,5% poté, co propukl skandál s provozními podmínkami manufaktury. Dalším příkladem je Facebook, jehož akcie poklesly o více než 7% po zprávách o narušení ochrany osobních údajů.
 • Změny personálu – Mezi věci, na které je třeba dávat pozor, patří posuny ve struktuře řízení společnosti. Stručně řečeno, změny v personálu mohou změnit obecné vnímání trhu trhem – což bude mít zase přímý vliv na ceny akcií.

Kvantitativní faktory

 • Změna výdělků – Důležitou součástí základní analýzy je dávat pozor na výdělky společnosti. Například pokud poklesnou výnosy společnosti, ale náklady na akcii se neupraví – je to opravdu silný ukazatel toho, že širší trh je pro firmu býčí.
 • Dividendy – Jak jsme již řekli, dividendy jsou vaším podílem na zisku společnosti – které jsou rozděleny mezi akcionáře. Toho lze dosáhnout také prostřednictvím ETF, který se primárně zaměřuje na akcie vyplácející dividendy.
 • Rozvaha společnosti – Rozvaha společnosti v podstatě shrnuje její finanční situaci – kryje dluhy a aktiva. Tyto rozvahy odrážejí potenciální výdělky – což má vliv na cenu akcie.

Připraveni se ponořit do Akciový trh?

Část 5: Jak vybírat zásoby – analyzujte finanční výkonnost společnosti

Poté, co jsme nabídli spoustu rad, jak vybírat akcie – musíme zmínit výkon. Dalším způsobem, jak si při rozhodování pomoci, je zkontrolovat podrobnější informace o finanční činnosti společnosti – minulé i současné.

Tím máme na mysli dát si jasný obraz o dluhu společnosti ve srovnání s hodnotou pro akcionáře. Většina společností má malý dluh, takže vaším úkolem je posoudit, co je příliš mnoho.

Níže uvádíme některé z nejužitečnějších ukazatelů, které můžete použít při analýze finanční výkonnosti společnosti.

Poměr P / E – poměr ceny k výdělku

Poměr cena / výdělek (P / E) je užitečný pro srovnání ceny dvou různých akcií v konkrétním sektoru. Tento poměr ilustruje, kolik byste museli utratit, abyste vydělali dolar na zisku.

Je to skvělý nástroj pro určení, zda je společnost v nadhodnoceném nebo podhodnoceném táboře. Toho je dosaženo hodnocením historických cenových údajů a průměrů.

Poměr D / E – poměr dluhu k vlastnímu kapitálu

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu vypočítává aktiva firmy vůči jejímu dluhu. To vám ukáže výkonnostní úrovně společnosti ve srovnání s jejími konkurenty.

Pokud se tento poměr zdá nízký – může to znamenat, že většina kapitálu společnosti pochází od jejích akcionářů.

Z toho vyplývá, že poměr považovaný za špatný nebo dobrý je zcela závislý na konkrétním odvětví. Například realitní průmysl pravidelně využívá obrovské půjčky, aby zaplatil za nové snahy – takže byste nemuseli nutně vidět velký dluh jako rudou vlajku.

Poměr ROE – návratnost vlastního kapitálu

Návratnost vlastního kapitálu má za úkol ilustrovat v procentní formě vlastní kapitál společnosti proti potenciální ziskovosti.

Kontrolou ROE máte větší šanci rozluštit, zda společnost vytváří dostatečný příjem nezávisle – ve srovnání s investicí akcionářů.

Poměr PEG – cena / zisk k růstu

Cena / zisk k růstu počítá výše uvedený poměr P / E ve srovnání s ročním ziskem na akcii (EPS).

Pokud se stále rozhodujete o tom, které akcie se vám mohou líbit – poměr PEG by měl být určitě součástí vaší investiční strategie. PEG je skvělý nástroj, který vám ukáže skutečné a spravedlivé ocenění akcií.

Poměr P / B – cena za rezervaci

Poměr cena / kniha vypočítá účetní cenu společnosti oproti současné tržní hodnotě.

Pokud vidíte poměr vyšší hodnoty než 1 – ukazuje to na akcie, které jsou považovány za nadhodnocené. Opět musíte vzít v úvahu, s jakým konkrétním sektorem máte co do činění.

Současný poměr

Aktuální poměr odkazuje na to, zda lze o dluh společnosti postarat dostupná aktiva či nikoli.

Cena akcií a aktuální poměr jsou propojeny. Pokud je aktuální poměr na nízké straně – je pravděpodobné, že hodnota akcií bude i nadále klesat.

Je společnost stabilní?

Jak už si pravděpodobně uvědomujete, existuje více než jeden způsob, jak použít analýzu, když se učíte, jak vybírat akcie. Znalost toho, zda se společnost jeví jako stabilní, vám může pomoci při výběru správných akcií.

Jedním z nejlepších způsobů, jak posoudit stabilitu společnosti, je podívat se na historické cenové akce k širším selháním akciových trhů. Měli byste se podívat, zda se společnost zotavila, a pokud ano, jak rychle a snadno. Přitom porovnáváte cenu akcií dříve a nyní – pro úplný obrázek.

Část 6: Jak vybírat zásoby – 4 tipy, jak začít dnes!

tip, jak vybrat akcie

V závěrečné části našeho Průvodce výběrem zásob jsme nastínili čtyři užitečné tipy, které vám zajistí, že se vaše kariéra v obchodování s akciemi dostane na pravou nohu!

1. Najděte dobrého makléře, se kterým se můžete zaregistrovat

V ideálním případě musíte hledat makléře, který má licenci od regulačního orgánu. Důvod, proč je lepší držet se licencovaných makléřů, je ten, že jsou ze zákona povinni dodržovat pravidla, jako je segregace klientských fondů – držet své peníze před prostředky kapitálu společnosti.

Nejen to, ale všechny licencované obchodní platformy se musí řídit pravidly „know your customer“ (KYC) – zabraňují praní peněz, financování terorismu a podvodům atd. Musíte také zvážit, zda je platforma schopna nabídnout akcie, o které máte zájem v obchodování / investování do.

A samozřejmě se ujistěte, že používáte makléře, který nabízí nízké poplatky. eToro, například vám umožní koupit více než 1700 akcií 100% bez provize. Tím je zajištěno, že vaše zisky nebudou pohlceny nevyhnutelnými poplatky za zprostředkování.

eToro – špičkový makléř ve Velké Británii (0% provize a bez kolkovného)

makléř etoro

eToro se v odvětví akciových trhů po mnoho let osvědčilo – doporučujeme vám je vyzkoušet.

Váš kapitál je ohrožen. Mohou být účtovány další poplatky

2. Naučte se vstupy a výstupy z trhu

Učení vstupů a výstupů akcií nemusí být nákladnou lekcí „co nedělat“. Místo toho je na našem webu spousta vzdělávacích materiálů, které vás naučí lana z pohodlí vašeho domova – než riskujete svůj kapitál.

Kromě materiálu, který zde nabízíme na Trading Education, stojí za to také popadnout si relevantní knihu o tom, jak vybírat akcie.

Mezi nejlepší knihy, které máme rádi, patří:

 • Investice do akcií pro figuríny – Paul Mladjenovic
 • Inteligentní investor Definitivní kniha o investování do hodnoty. Kniha praktické rady – Benjamin Graham a Jason Zweig
 • Vítězství na Wall Street – Martin Zweig
 • Kdy prodat: Inside Strategies for Stock-Market Profits – Justin Mamis
 • Irrational Exuberance: 3rd edition Revised and Expanded Third Edition – Robert J. Shiller
 • Jak vydělat peníze na akciích – William O’Neil

Pokud jde o novinky, mnoho investorů se obrací na Google Finance, CBS MoneyWatch a Yahoo Finance. Podrobnější finanční zprávy najdete v Bloomberg a Wall Street Journal.

Kromě široké nabídky knih, kurzů a vzdělávacích videí si můžete vyzkoušet demo účet pro některé bezplatné tréninky.

Přečtěte si také: Investujte jako Peter Lynch – expert na výběr akcií

3. Získejte základní a technickou analýzu

Podrobně jsme se zabývali základní a technickou analýzou, abyste pochopili, jak užitečné je, když jde o výběr akcií – a také to, kdy se držet nebo pustit.

Proto je zásadní, abyste měli alespoň základní znalosti o obou formách analýzy. Výrazně to zlepší vaše šance na výběr nejlepších akcií a správné načasování trhu.

Nejlepší investoři podrobně studují finanční výsledky společnosti – pokrývají různé ukazatele, které ilustrují růst, tržní hodnotu a stabilitu.

Jak jsme již řekli, akcioví investoři používají grafy a nástroje k vyzkoušení obchodních rozsahů a trendů. Pokud potřebujete rekapitulaci nejpopulárnějších nástrojů technické analýzy, projděte se dále na této stránce.

4. Vytvořte strategii řízení rizik

Dalším špičkovým tipem, když se učíte, jak vybírat akcie, je vytvořit strategii řízení rizik, které se budete držet. Je to proto, že hodnota akcií se pravidelně mění kvůli vnějším vlivům. Akciová scéna proto přichází s určitou úrovní rizika.

Při výběru vlastních akcií bude zřejmé, že stejně jako dobré akcie existují i ​​špatné a ošklivé.

To znamená, že existují některé společnosti, které jsou vyplavovány konkurencí. Pak máte firmy, které se potýkají s novým vedením, a ty, které používají prehistorické obchodní modely, které v dnešní době prostě nefungují.

S ohledem na tuto skutečnost je nejúčinnější strategií řízení rizik co nejvíce diverzifikovat. Vaše portfolio by mělo zahrnovat hromady akcií z různých trhů a odvětví. Posuňte věci na další úroveň nákupem akcií z několika burz a regionů.

Připraveni se ponořit do Akciový trh?

Jak vybírat akcie: Úplný závěr

Tady to máš. Vybírání akcií by nemělo být jen bodnutím do temné záležitosti – koneckonců, jsou to peníze.

Jediným způsobem, jak zjistit, zda je pro vás životaschopná investice, je udělat si domácí úkol v dané společnosti.

Existuje spousta různých způsobů, jak se můžete vzdělávat v zákulisí akcií. Dobrým začátkem je hodnocení celkové finanční výkonnosti a stability společnosti.

To znamená prozkoumat účty společnosti, správu dluhu a různé jiné poměry a získat úplný obrázek o stavu jejích akcií. Celkově vzato se ujistěte, že se vyhnete přeexponování jedné nebo dvou akcií. Místo toho vytvořte vysoce diverzifikované portfolio, abyste zmírnili své dlouhodobé riziko.

Časté dotazy

Jak mohu vybrat nejlepší akcie?

Nejlepším možným začátkem, který si můžete dát při výběru akcií, je udělat si ve společnosti domácí úkoly. Může být například užitečné podívat se na finanční výkonnost a historická data, která vám ukáží, jak se v minulosti vypořádaly s výkyvy a pády.

Co se považuje za různorodé akciové portfolio?

Rozmanité akciové portfolio je v podstatě to, že máte ve svém investičním koši celou řadu různých akcií – pro maximální expozici na trzích. Můžete mít například 100 akcií z mnoha různých odvětví, trhů a zemí.

Co se stane, když si nemohu dovolit plný podíl?

Mnoho investorů se nyní rozhodlo investovat do fondů obchodovaných na burze (ETF). ETF budou sledovat S.&Například index P 500, který obsahuje 505 akcií od různých společností. Tímto způsobem můžete investovat do mnoha velkých akcií – prostřednictvím jediného obchodu. Nebo můžete použít online brokera, jako je eToro, který podporuje zlomkové akcie. To znamená, že si můžete koupit „zlomek“ akcií od pouhých 50 $.

Jaký je nejlepší výběr akcií?

Na tuto otázku neexistuje tvrdá a rychlá odpověď – vše závisí na vašich vlastních finančních cílech a chuti na riziko. Pokud se opravdu snažíte vybírat jednotlivé akcie ke koupi, doporučujeme vám zvolit si indexový fond.

Je důležité zvolit si akcie, které vyplácejí dividendy?

Ne. Výběr akcií s dividendami nemusí nutně znamenat další zisky. Některé z největších společností s modrými čipy na světě nevyplácejí ani cent na dividendách – místo toho tyto peníze používají k rozvoji podnikání. Alternativně si můžete vybrat relevantní ETF – což vám umožní přístup ke stovkám, ne-li tisícům akcií vyplácejících dividendy.

Přečtěte si více:

11 nejlépe fungujících zásob konopí roku 2020

Burzovní obchodování: Jak obchodovat s akciemi, Jak přežít obchodování s akciemi

Nejlepší 15 akcií se střední tržní kapitalizací k nákupu v roce 2021

Jaké akcie koupit v roce 2021?

Nejlepší 7 růstových akcií, do kterých se bude investovat v roce 2021

Burza cenných papírů ve Velké Británii pro začátečníky 2021

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me