20 šílených bitcoinových faktů, které byste měli vědět

Pokud se nebudete držet dál od internetu nebo nebudete žít v jeskyni (což však neuděláte, protože jste na našem webu Trading Education), pravděpodobně jste už o bitcoinu slyšeli.

Přesto stále existují lidé, kteří mají silné negativní názory a názory na to, co bitcoin ve skutečnosti je, jeho legitimita a to, zda je prospěšný pro společnost. Takové diskuse však mají smysl a je důležité, aby lidé věděli vše, co o bitcoinu vědí, aby mohli přispět k probíhajícímu dialogu o kryptoměně a jejím potenciálu. Na bitcoinu je vždy něco, co nás nechá přemýšlet.

Jedna věc je jistá, že bitcoin není podvod. Trading Education se chce ujistit, že lidé mají dobré vzdělání v oblasti kryptoměn a bitcoinů a že budou znát fakta dříve, než budou zpochybňováni jejich relevance. Tady nějaké jsou zajímavá fakta o bitcoinu zahájit naši diskusi s:

1. Kdo to vytvořil?

tvůrce bitcoinů

Přestože Satoshi Nakamoto byl v roce 2009 připočítán s vývojem bitcoinů, víme, že se zcela jistě jedná o pseudonym pro jednu osobu nebo skupinu lidí, kteří na této myšlence pracovali. Nakamoto zmizel z internetu v roce 2011 a zanechal jen několik vodítek o tom, kdo to může být.

Za ta léta existovalo mnoho lidí, kteří veřejně vyšli jako satoshi. Většina z nich však nedokázala podpořit svá tvrzení jasnými fakty.

Dorian Nakamoto z Kalifornie dostal titul „tvůrce“ bitcoinů novinář, který si myslel, že mezi oběma Nakamotos existuje mnoho podobností. Toto tvrzení však Dorian vyvrátil.

Pravděpodobně nejznámějším případem někoho, kdo prohlašuje, že je satoshi, je případ australského akademika Craiga S. Wrighta. Několikrát se pokusil poskytnout důkazy, ale dodnes nebyl úspěšný. Ukázalo se, že všechny „důkazy“ byly vyrobeny.

Mnoho lidí souhlasí s tím, že tvůrce první decentralizované měny by pravděpodobně měl zůstat v anonymitě vzhledem k povaze jejich vytvoření. Koneckonců, odstranění jediné identity, kterou lze spojit s bitcoiny, odstraňuje veškerý vliv na politiku, pravidla a rozhodování komunity.

2. Kolik bitcoinů je tam?

O bitcoinu byste měli vědět. Bitcoinů je omezené množství. Když byl bitcoin založen, tvůrce kryptoměny vydělal pouze 21 milionů. Právě teď je v oběhu přes 16 milionů, ale každý den se těží další.

3. Den bitcoinové pizzy

bitcoin pizza den

Věděli jste, že 22. května se slaví jako Bitcoin Pizza Day?

22. května 2010 programátor z Floridy jménem Laszlo Hanyecz úspěšně vyměnil 10 000 bitcoinů za dvě pizzy Papa John’s. Jednalo se o vůbec první nákup provedený pomocí bitcoinů.

V tu konkrétní dobu mělo 10 000 bitcoinů hodnotu přibližně 41 $.

Nyní má těchto 10 000 bitcoinů hodnotu přes 64 milionů $.

4. FBI vlastní jednu z největších bitcoinových peněženek

Před několika lety FBI uzavřela Silk Road, což byla velká webová stránka pro černý trh, kde se bitcoiny často používaly k různým nákupům. FBI získala všechny bitcoiny, které obíhaly kolem webových stránek, což je přibližně 1,5% všech světových bitcoinů.

To nemusí znít jako velká částka, ale při pohledu na celkový obraz je 1,5% pro jednu entitu značně obrovská částka, kterou vlastní.

5. Ztratíte-li svůj privátní klíč (bitcoinová peněženka), přijdete o své bitcoiny

Ukládáte své bitcoiny do digitální peněženky. Můžete se přihlásit a zkontrolovat svůj zůstatek. Jedna věc však musí být velmi opatrná, pokud jde o ukládání hesla a klíče, což vám umožňuje přístup k vaší digitální bitcoinové peněžence. Ztratíte-li tento přístup, ztratíte přístup ke své bitcoinové peněžence a částce, kterou máte uvnitř.

Předpokládá se, že asi 20% z celé nabídky bitcoinů je ‘ztracený’, primárně kvůli ztraceným nebo odcizeným klíčům nebo notebookům nebo počítačům, které byly vyřazeny.

6. Transakce nelze stornovat

bitcoinové transakce

Konvenčnější způsoby platby, jako je bankovní převod, lze sledovat a v případě potřeby je možné je zrušit. To není případ bitcoinů. Jakmile budou peníze odeslány, nemůžete je získat zpět. Je proto zásadní zkontrolovat adresu, na kterou posíláte prostředky.

7. Výkonnější než superpočítače

Podle některých odborníků mají bitcoinové sítě výpočetní výkon přes 2 046 364 Pflop / s. Abyste měli jasnou představu o tom, kolik to je, výpočetní výkon 500 superpočítačů vám poskytne přibližně 274 Pflop / s.

8. Bitcoin byl odeslán do vesmíru

V roce 2016 se kryptoměna stala první, která se dostala ze zemské atmosféry a do vesmíru. Poskytovatel cloudu Genesis Mining svázal bitcoinovou papírovou peněženku a 3D model bitcoinu k meteorologickému balónu pomocí GoPro ke sledování jeho pokroku. Úspěšné transakce byly provedeny ve výšce 20 a 34 kilometrů.

9. Jednotce bitcoinu se říká „satoshi byte“

Stejně jako je možné rozdělit dolary na centy a libry na centy, mají bitcoiny také své vlastní nominální hodnoty, ale jsou mnohem menší. Pojmenován po tajemném vynálezci kryptoměny, 1 bajt satoshi má hodnotu 0,00000001 bitcoinu, malé množství!

10. Bitcoinové transakce nestojí téměř nic

náklady na bitcoinové transakce

PayPal a banky vyžadují, aby jejich zákazníci platili poplatky za transakce a další typy služeb. Dobrou zprávou je, že bitcoinové transakce lze provádět bezplatně, protože tu není žádný prostředník! Je pravda, že některé burzy účtují malý poplatek, ale to je prostě platba těm, kteří „těží“ bitcoiny a uvolňují je do systému.

11. Detaily odesílatele / příjemce jsou skryty

Bitcoinové adresy jsou dlouhý řetězec složený z 34 alfanumerických znaků. Pouhým použitím této adresy není možné zjistit, kdo je příjemcem. To je jeden z hlavních důvodů, proč je bitcoin preferovanou metodou provádění nelegálních transakcí. Většina peněženkových programů také každému uživateli přiděluje ID portfolia, které se používá jako uživatelské jméno, aby dále chránila soukromí odesílatelů / příjemců.

12. Nemůžete zakázat bitcoiny

Žádný zákon neuvádí, že držení nebo obchodování s bitcoiny je nezákonné. Mnoho vlád se o to pokusilo a selhalo.

Bolívie, Vietnam, Bangladéš a Thajsko se mimo jiné pokoušely zabránit obchodování s kryptoměnami a citovaly hrozby pro své finanční systémy. Vzhledem k povaze systému je však prakticky nemožné úplně zakázat. Musí to být místo toho regulováno.

Ačkoli je obchodování a těžba bitcoinů v několika zemích nezákonné, stále se vyskytuje téměř všude na světě.

13. Bitcoin je velmi volatilní

Bitcoin je vysoce volatilní. Největší digitální měna na světě zajistila pro některé investory velkou návratnost. Bitcoin má však velmi volatilní povahu, která podkopává jeho schopnost fungovat jako správná měna. Byly také předpovězeny, že bitcoin může v budoucnu klesnout, pokud bude následovat jeho současnou cestu.

Analýza trhu poukázala na řadu faktorů, které mohou vysvětlit, proč jsou bitcoiny tak volatilní. Patří mezi ně zpravodajské události, velikost trhu, nerovnost bohatství, regulace, nízká likvidita a další.

14. Bitcoin můžete použít k nákupu věcí!

bitcoin přijat

Bitcoiny a další kryptoměny se kvůli své anonymitě často používají na černém trhu. Mějte však na paměti, že se nepoužívá jen na černém trhu. Dell, Microsoft, Expedia, Overstock.com a další velké společnosti přijímají bitcoiny jako legitimní platbu. Několik dalších obchodních řetězců nyní přijímá platby bitcoiny, včetně Subway a KFC (v Kanadě), zatímco bitcoiny jsou v zemích třetího světa stále populárnější u lidí, kteří nemají přístup k tradičním bankám.

Postupem času stále více míst pravděpodobně umožní použití bitcoinů a dokonce nabídne platbu v bitcoinech.

Zatímco mnoho lidí přitahovalo obchodování s kryptoměnou jako způsob, jak rychle vydělat, začalo se mu dostávat tradičního uznání jako způsobu platby za produkty a služby.

15. Bitcoin vytváří spoustu energie

Těžba bitcoinů je velký byznys a vyžaduje obrovské množství výpočetního výkonu. Různé odhady, kolik CO2 spotřebuje, se rovnají zhruba jeden milion transatlantických letů, nebo ekvivalent energetického výkonu Irské republiky, Nového Zélandu, Maďarska nebo Peru.

V zásadě, pokud by bitcoinoví horníci byli zemí, zařadili by se na 61. místo na světě, pokud jde o spotřebu elektřiny. Bylo řečeno, že těžbou bitcoinů by mohlo být napájeno přibližně 2,5 milionu lidí, což je v budoucnu třeba vzít v úvahu.

Zatímco bitcoin v posledních letech nepochybně narušil technologický sektor, je třeba vylepšit jeho neuvěřitelně nehospodárný proces.

16. Bitcoin je vytvářen těžbou

těžba bitcoinů

Když už mluvíme o těžbě a energii, promluvme si o tom, jak se vytváří bitcoin.

Proces se nazývá těžba a základní technologie za ním se nazývá technologie Blockchain. Závisí to na síti uzlů, což zajišťuje integritu historie transakcí dosažením konsensu.

Jedna část procesu se nazývá ověření.

Jakmile je transakce ověřena, uzly musí závodit, pomocí pokusu / omylu vyřešit matematickou hádanku vysoké úrovně obtížnosti, která vyžaduje velké výpočetní prostředky.

První počítač v síti, který dokáže vyřešit rovnici, bude odměněn bitcoiny. Tento proces se nazývá „těžba bitcoinů“ a protokol se označuje jako Proof of Work (PoW).

Proces těžby bitcoinů slouží dvěma účelům:

  1. Umožňuje vytváření nových bitcoinů
  2. Usnadňuje zpracování transakcí v síti

Těžba bitcoinů vyžaduje hodně energie, hardwaru a šířky pásma. Pokud tedy plánujete to udělat doma, náklady na elektřinu pravděpodobně převáží nad hodnotou bitcoinů, které nakonec vytěžíte, takže na to pamatujte.

17. Bitcoin musíte účtovat na svých daních

Předpisy pro bitcoiny se ve skutečnosti stále ještě připravují, avšak americká vláda prohlásila, že bitcoiny – stejně jako další kryptoměny – jsou ve skutečnosti kapitálovými aktivy, stejně jako dluhopisy a akcie. Mějte na paměti, že pokud nezohledníte bitcoiny, které vlastníte, můžete být na háku daňových úniků.

Nezapomeňte zkontrolovat zákony ve vaší zemi a dodržovat je správně.

18. Incident přetečení hodnoty

Již jsme zmínili, že bitcoin má v oběhu limit 21 milionů. V srpnu 2010 se však stalo něco bizarního, známého jako „incident přetečení hodnoty“. Chyba zabezpečení v kódu umožnila někomu provést transakci, což vedlo k vytvoření více než 180 milionů bitcoinů.

O chybu bylo postaráno hned a dostali jsme zpět náš limit 21 milionů bitcoinů.

19. Bitcoin nebyl prvním pokusem o vytvoření digitální měny P2P.

digitální měna

Mnoho lidí si myslí, že bitcoin byl prvním pokusem o vytvoření digitální měny. No, není to úplně tak.

Předchůdci bitcoinu byli Wei Dai B-Money, Nick Szabo’s Bit Gold, Adam Back’s Hashcash a David Chaum’s DigiCash. Bohužel každá z těchto měn nedokázala získat trakci kvůli navrhovaným centralizovaným systémům.

20. Nejen jediný, na koho si dát pozor

Bitcoin není jedinou kybernetickou měnou, přesto zůstává tou nejoceňovanější. Bitcoin získává téměř veškeré mediální pokrytí, ale v dnešní době existuje tolik kryptoměn, ze kterých si můžete vybrat, pokud máte zájem investovat a obchodovat.

Právě teď existuje celkem přes 2 500 kryptoměn.

Například Ethereum je další populární kryptoměna, která byla financována prostřednictvím davového financování a byla spuštěna v roce 2014.

Existují však rozdíly. Ethereum existuje ve své vlastní síti a používá se spíše pro hazardní hry, investování, dApps (decentralizované aplikace) a chytré smlouvy než pro každodenní nákupy.

Závěrečné myšlenky:

Abych to shrnul, bitcoin by měl být rozhodně považován za jeden z největších technologických průlomů 21. století.

Každý o tom slyšel, účastnil se diskuse o tom nebo má zájem být součástí bitcoinové komunity. Proto jsme si v Trading Education mysleli, že je prospěšné, aby každý věděl a byl obeznámen s Bitcoinová fakta na našem listu.

Se vzestupem bitcoinů se finanční prostředí světa jistě hodně změnilo a s ním i tradiční finanční modely a způsob, jakým lidé myslí na peníze.

20 faktů, které jsme uvedli na našem Bitcoinový přehled jsou jen začátek. Svět bitcoinů je složitý a pro většinu lidí bude těžké ho pochopit. Věříme však, že tyto neuvěřitelná bitcoinová fakta nějakým způsobem objasní několik důležitých a zajímavých aspektů bitcoinu pro mnohé z vás.

Nikdo neví, kam nás kryptoměna zavede dál…

Pokud jste rádi četli tento článek z Obchodní vzdělávání, prosím dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by to mohlo také zajímat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me