Bitcoinové šílenství, co to je a oplatí se do něj investovat?

Nyní jste nepochybně slyšeli o bitcoinech (BTC) a o buzzu, který vytvořil mezi investiční komunitou. Možná by vás zajímalo, zda se vyplatí do sebe investovat. Než se rozhodnete investovat do bitcoinů, ujistěte se, že plně rozumíte tomu, co kryptoměna obnáší – a jaká jsou rizika.

Trading Education je vedoucím centrem zdrojů pro investory, včetně těch, kteří začínají investovat. Náš vzdělávací obsah je navržen tak, aby vám poskytl znalosti, které potřebujete k informovanému rozhodnutí o vaší další investici, a představil vám možnosti, které máte jako investor k dispozici. Náš průvodce investováním bitcoinů je navržen tak, aby poskytoval přehled výhod a rizik, která bitcoin představuje, a aby vám pomohl pochopit, o čem kryptoměna je.

Viz také: Co jsou altcoiny? Zde je 7, o kterých byste měli vědět

Porozumění bitcoinům

těžba bitcoinů

Bitcoin je digitální měna typu peer-to-peer spravovaná pod veřejnou knihou známou jako blockchain. Nemá žádnou centrální banku, místo toho ji řídí síťová aktivita na tomto blockchainu. „Mince“ jsou ve skutečnosti kousky digitální informace, které mohou být „těženy“ počítačovým softwarem a poté obchodovány v síti. Bitcoiny může najít každý uživatel se správnou technologií, kterou má k dispozici – lze je však také zakoupit a prodat jako vlastní aktiva.

Bitcoin je jednou z mnoha kryptoměn, které se objevily v posledních letech. Zůstává nejvýznamnějším a nejcennějším ze všech kryptoasetů, ale je také jedním z nejstabilnějších a vyznačuje se velkými výkyvy cen, které mohou být vysoce nepředvídatelné. Investice do bitcoinů je často považována za hazard kvůli velkým rizikům, která s sebou přináší: bez centrálního správce není žádná šance na záchranu, pokud by měna upadla do prudkého poklesu.

Investoři mohou také zvážit litecoiny, ethereum nebo zvlnění, které mají nižší hodnotu, ale mají tendenci vykazovat v průběhu času větší stabilitu. Například Ethereum je jednou z mála kryptoměn, která se vyhnula sestupnému cenovému trendu roku 2018: na počátku letošního roku ve skutečnosti vzrostla o zhruba 8%. Nejpopulárnější však zůstává bitcoin. Existují také pobočky bitcoinů, které se rozrostly od hlavní měny, jako jsou Bitcoin Cash a Bitcoin Gold, které začínají přitahovat zájem investiční komunity.

Historie bitcoinů

Bitcoin byl vytvořen v srpnu 2008 neznámou osobou nebo skupinou jednající pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Nakamoto je připočítán s těžbou prvních bitcoinů v blockchainu a zahájením kryptoměny. V den, kdy byl vydán bitcoinový software s otevřeným zdrojovým kódem, obdržel Hal Finney od společnosti Satoshi Nakamoto první bitcoinovou transakci v hodnotě 10 BTC. V této fázi neměly bitcoiny žádnou peněžní hodnotu. Někteří spekulovali, že Satoshi Nakamoto může být ve skutečnosti Hal Finney, ačkoli počítačový vědec a vývojář her to popírají.

Jak počet úspěšně vytěžených mincí začal stoupat a jak se více lidí rozhodlo pro bitcoinovou síť, začala digitální měna růst na hodnotě. Do července 2010 měly bitcoiny vůči americkému dolaru hodnotu 0,08 USD a do roku 2011 dosáhly mince parity s dolarem. Od té doby hodnota bitcoinů stále roste pozoruhodným tempem, což vyvolává zájem investiční komunity.

V roce 2017 došlo k neuvěřitelnému nárůstu hodnoty bitcoinů. V jednom okamžiku dosáhla výše 18 000 $ a země po celém světě se snažily zřídit bitcoinové burzy a začít regulovat tuto populární alternativu k bankovnictví s částečnými rezervami. Tato bublina do jisté míry praskla, protože cena bitcoinů klesla na začátku roku 2018, ale zdá se, že kryptoměna se od února 2018 znovu zotavuje.

Viz také: 5 chytrých způsobů, jak investovat 1 000 $

Bitcoin dnes i v budoucnu

bitcoinová budoucnost

Některé národy byly obchodování s bitcoiny otevřenější než jiné. Čína přistoupila k zakázání bitcoinových burz a zakročuje proti online obchodování svých občanů, zatímco Egypt prohlásil, že bitcoiny nejsou nic jiného než hazardní hry, a proto je obchodování s nimi zakázáno podle přísných muslimských zákonů. Na druhou stranu Jižní Korea a Izrael přijaly měnu tím, že jí daly status zákonného platidla a podporovaly národní rezervy pro vnitřní obchodování.

Bitcoin je velmi populární ve Velké Británii a USA, kde není regulován, ale má určitou právní ochranu. Mnoho bank prohlásilo, že bitcoiny nelze koupit na úvěr, a hledaly způsoby, jak blokovat obchod a investice jejich členů. JP Morgan však patří mezi klíčové příznivce bitcoinů, přičemž finančník nedávno argumentoval, že bitcoinové ETF by mohly být "svatý grál investování".

Stojí za to investovat do bitcoinů?

Bitcoin zůstává extrémně riskantní investicí. Z online obchodování s kryptoměnami je možné vydělat několik obrovských zisků, ale to je třeba zvážit proti šanci na významné ztráty. Bitcoin může přes noc ztratit na hodnotě tisíců dolarů, což se skutečně stalo několikrát na začátku roku 2018. Přes tato rizika má mnoho lidí zájem naučit se investovat do bitcoinů.

Ke konci února 2018 je cena bitcoinů něco přes 7 600 $. Kryptoměna vykazuje známky zlepšení, i když má před sebou nějaký způsob, jak získat prosincové maximální hodnoty kolem 19 000 USD za BTC. Odborníci na obchodování očekávají, že se cena bitcoinů vyšplhá zpět nad 10 000 $ a bude stále růst. Pro mnohé bitcoinová bublina ještě nepraskla – spíše začala teprve růst. Někteří dokonce spekulují, že by bitcoiny mohly v příštích několika letech překonat hranici 1 000 000 USD. S malou zárukou v každém případě však bude investování do bitcoinů vždy něco hazardu.

Pokud se chcete naučit obchodovat s bitcoiny, zejména pokud jste v investování noví, je Trading Education prosperujícím centrem zdrojů. Naši důvěryhodní odborníci získávají aktuální a přesné informace, aby vám poskytli spolehlivé finanční znalosti a služby finančního vzdělávání.

Nenechte si ujít: 7 důvodů, proč investování není dobrý nápad!

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být také zajímavý.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me