Co jsou inteligentní smlouvy? Jak fungují a proč jsou důležité

Pokud jste začali zkoumat kryptoměny, pak jste s největší pravděpodobností viděli slovo chytré smlouvy několikrát férové, zvláště pokud vás zajímá Ethereum nebo některý z jeho konkurentů.

Zajímavé, termín ‘chytrá smlouva„Ve skutečnosti zastaralá současná kryptoměna a byl poprvé koncipován počítačovým vědcem, právníkem a kryptografem Nick Szabo v roce 1997.

Co je to chytrá smlouva?

Oni jsou stejně jako běžné smlouvy, kromě toho, že jsou zcela digitální a automatizované a fungují jako počítačový program v rámci blockchainu.

Po provedení inteligentní smlouvy se aktualizuje veřejná kniha. Před provedením však vyžadují již existující událost nebo události. V jistém smyslu jako dominový efekt.

Které kryptoměny mají inteligentní smlouvy?

které kryptoměny mají inteligentní smlouvy, digitální mince

Inteligentní smlouvy byly nejprve integrovány do kryptoměny s Ethereum kdy byla uvedena na trh v roce 2015.

Nyní existuje mnoho kryptoměn se schopnostmi chytrých kontraktů, jako např EOS, Neo a Cardano, abychom jmenovali alespoň některé.

S bitcoinem je také možné vytvářet a realizovat chytré smlouvy, ale jsou méně sofistikované.

Ethereum je zdaleka nejoblíbenější a nejznámější, pokud jde o inteligentní smlouvy. Jeho soupeři se však stále více přibližují k dosažení stejného výkonu.

Cardano například pracuje se dvěma blockchainy, jedním pro běžné transakce a druhým, zejména pro chytré smlouvy.

Pak je tu Neo, které lze kódovat v C #, VB.Net, F #, Java a Kotlin. Zatímco uživatelé Etherea se budou muset naučit Solidity, nový kódovací jazyk speciálně pro chytré smlouvy.

Je důležité si uvědomit, že je ještě velmi brzy říci, která kryptoměna má nejlepší funkčnost chytré smlouvy. Pouze čas ukáže.

Nenechte si ujít: Kryptoměny k nákupu, sledování a vyhýbání se

Jak fungují inteligentní smlouvy?

Jak již bylo zmíněno výše, inteligentní smlouvy jsou v podstatě stejné jako běžné smlouvy, ale jsou zcela digitalizovány a před splněním vyžadují splnění již existujících podmínek..

Transakce vyžadují provedení „plynu“. To je místo, kde se vyplácí velmi malé množství kryptoměny za účelem dokončení transakce.

Když je vytvořena smlouva a zadána částka, je třeba ji vytěžit a když lidé odstoupí od smlouvy, je třeba ji také vytěžit, protože se počítá jako samostatná transakce.

To znamená, že na blockchainech, kde se těžba nevyžaduje, nemusí být „plyn“ třeba platit.

Je možné, že různé přijímače inteligentní smlouvy mohou v průběhu postupu inteligentní smlouvy získat méně nebo více než ostatní. Tomu však lze zabránit, takže každá osoba platí stejnou částku.

Podívejme se na příklad toho, jak by inteligentní smlouva fungovala v reálném životě:

Harry je majitel firmy, který chce najmout webové vývojáře, aby mu vytvořili web.

Na blockchain píše chytrou smlouvu pro skupinu čtyř webových vývojářů, kteří souhlasili, že pro něj budou pracovat.

Řekněme, že vytváří inteligentní kontrakt Ethereum, a tak by použil software smart smart contract.

Na chytré smlouvě Harry nastaví určité podmínky, které mají být splněny pro čtyři vývojáře, které mají být zaplaceny.

Jsou-li tyto podmínky splněny, obdrží všichni čtyři to, na co mají za svou práci nárok. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, bude inteligentní smlouvě zadržena platba až do dokončení.

Jak souvisí inteligentní smlouvy s dApps?

dApps jsou v zásadě spojením chytré smlouvy pracovat spolu, krmení navzájem informace.

Chytré smlouvy nemusí nutně držet hodnotu. Jediné, co musí udělat, je aktivovat, když jsou splněny již existující podmínky.

V případě dApps, když je splněna podmínka a aktivována inteligentní smlouva, bude přenášet informace do jiné inteligentní smlouvy, která bude poté aktivována atd..

Opět dominový efekt.

Jaký dopad mohou mít inteligentní smlouvy na společnost?

dopad inteligentních smluv

Inteligentní smlouvy lze provádět a ověřují se, pracují nepřetržitě a nikdy se nemění jednou vytvořeno.

Z tohoto důvodu je mohou používat různé podniky a instituce pro různé účely.

Ve velkém, chytré smlouvy lze použít k provádění plateb v reálném čase, které vyžadují správnost informací. Díky tomu jsou velmi cenné pro společnosti, které poskytují služby.

Mohou být také velmi užitečné pro nákup věcí od jiné osoby, kterou neznáte, a proto jí nedůvěřujete.

Klíčovým příkladem je nákup automobilu online, zejména ojetého vozu, kde je třeba ověřit určité věci týkající se automobilu, například počet kilometrů nebo stav vozu.

Podívejme se na některé ze způsobů, jak mohou různé podniky těžit z inteligentních smluv.

  • Plnění smlouvy o koupi něčeho. To je obzvláště užitečné, pokud má transakce několik požadavků, které musí splňovat obě strany, a zahrnuje mnoho informací.
  • Banky jej mohou využívat k vydávání půjček. Dlužníci budou muset splňovat určitá kritéria, aby mohli dostávat půjčky. Díky inteligentním smlouvám bude proces rychlejší a efektivnější.
  • Poštovní společnosti mohou zpracovávat platby při dodání. Peníze lze držet v inteligentní smlouvě, dokud nebude možné potvrdit, že dodávka byla dokončena. Jakmile je tato podmínka splněna, mohou být peníze přeneseny z inteligentní smlouvy na doručovací službu.
  • Crowdfunding. Pokud cíle nejsou splněny, peníze, které byly shromážděny v inteligentní smlouvě, se vrátí původním investorům.

Chytré smlouvy pro pojišťovny

Pojišťovací společnosti mohou ke zpracování reklamací využívat chytré smlouvy.

Je dokonce možné, aby inteligentní smlouvy byly rzískávat informace, jako je zpravodajský kanál.

To může být užitečné, protože pokud řekněme, že váš domov zasáhla přírodní katastrofa, například hurikán, inteligentní smlouva bude moci ověřit, zda k tomu došlo, prostřednictvím svého zpravodajského kanálu a zjistit, že vaše adresa je ve stejné oblasti.

Poté může uvolnit částku, kterou vám je třeba poskytnout.

Chytré kontakty na nemovitosti

Již mnohokrát bylo navrženo, že technologie blockchain může způsobit revoluci v oblasti nemovitostí sledováním všech záznamů o nemovitostech na blockchainu.

Chytré smlouvy mohou usnadnit nájemcům a pronajímatelům opatření. Opět další příklad dvou stran, které si navzájem nemusí úplně důvěřovat.

Rovněž bylo zdůrazněno, že chytré smlouvy lze použít k provedení více kapitálových nákupů, kde si mnoho lidí může koupit dům nebo jiné formy nemovitostí dohromady.

Požadavky na sociální důvěryhodnost

Inteligentní smlouvy lze nastavit tak, aby vyžadovaly určitou úroveň sociální důvěryhodnost.

Čím více splníte věci včas, jako je placení nájemného, ​​účty za služby nebo půjčky, tím více to může zvýšit váš sociální kredit.

Díky této sociální důvěryhodnosti mohou získat lepší úvěr a půjčky a snížit náklady na věci, jako je nájemné.

To může být užitečné pro ty, kteří si chtějí pronajmout nemovitost v oblasti se spoustou lidí, kteří si chtějí pronajmout stejný dům. Ti s nejvyšší sociální důvěryhodností si ji budou moci pronajmout.

Inteligentní smlouva o pronájmu domu může mít určitý požadavek na společenskou důvěryhodnost.

Chytré smlouvy mohou zabránit korupci

chytré smlouvy mohou zabránit korupci

Nikdo nemůže jen dát někomu více peněz z preferencí, protože to bude snadno viditelné, zvláště pokud jsou všichni uzavřeni ve stejné chytré smlouvě.

Inteligentní smlouvy jsou distribuovány po celém blockchainu a ověřeny. Je transparentní a může jej vidět každý.

Takže i kdyby někdo byl placen dodatečně mimo inteligentní smlouvu, každý to uvidí.

Chytré smlouvy jsou také „neměnný, což znamená, že je nikdo nemůže změnit.

To by vyžadovalo hackera, aby provedl a 51% útok, což je místo, kde se jim podaří ovládat 51% nebo více všech počítačů (uzlů) na blockchainu a změnit konsenzus.

Fungují inteligentní smlouvy?

I když jsou inteligentní smlouvy neuvěřitelnou inovací, nejsou bezchybné.

Protože akce jsou neměnné, nelze je změnit. Jsou zapsány do blockchainu a zůstanou tam navždy.

To znamená, že programy, které využívají inteligentní smlouvy, musí být před jejich uvedením do blockchainu velmi dobře promyšlené a napsané. Může být také dobrý nápad nejprve je vyzkoušet v samostatném prostředí.

I když to dělá věci bezpečnějšími, vytváří problém, když potřebujete uzavřít smlouvu.

Například takový problém může nastat, pokud zaměstnanec opustí společnost a mnoho lidí má stejnou inteligentní smlouvu.

Jedním ze způsobů, jak aktualizovat smlouvu, je použít jinou inteligentní smlouvu, která převezme informace z originálu.

K inteligentní smlouvě může být také možné přidat akci, která zabrání jejímu fungování, pokud budou splněny určité podmínky, aby byla zrušena a zrušena.

Nejen pro firmy

Chytré smlouvy mohou využívat také vlády a charitativní organizace.

Jedním ze způsobů, jak mohou vlády využívat inteligentní smlouvy, je přidělování finančních prostředků různým okresům země na základě sčítání lidu.

Tímto způsobem, když určitý region dosáhne určité populace, lze automaticky věnovat více peněz na stavbu silnic, mostů a další užitečné infrastruktury.

Existují také neziskové organizace, které se pokoušejí pomocí chytrých smluv umožnit lidem pronajímat zahrady a střechy na farmy ve městech.

Další profese jako např Pravděpodobně budou ovlivněny také právníci inteligentními smlouvami.

Právníci a další, kteří se zabývají přenosem informací, se pravděpodobně budou muset naučit programovací jazyky, pokud jednoho dne potřebují použít inteligentní smlouvy nebo najmout vývojáře inteligentních smluv.

Nebo nemusí být při kontrole informací vůbec potřeba, protože vše již bude na blockchainu.

Proč jsou inteligentní smlouvy důležité pro obchodování s kryptoměnou?

chytré kontrakty a obchodování kryptoměn

Protože nabízejí větší hodnotu za kryptoměnou.

Jednou z hlavních překážek, jimž kryptoměna čelí, je adopce. Než se na ni bude dívat jako na životaschopnou alternativu k nekrytým penězům, musí ji přijmout stále více lidí.

Existují kritici, kteří tvrdí, že kryptoměna nestojí za nic, protože není vázána na nic jako zlato nebo americký dolar.

Takový kritici opomíjejí skutečnost, že kryptoměna má mnoho různých aplikací. Největší z nich jsou inteligentní smlouvy a to, jak je lze použít, dává hodnotu kryptoměnám.

Mohou také přemostit podniky, aby se zapojily do kryptoměny.

Pokud je začnou přijímat pro chytré smlouvy a dApps, mohou začít používat kryptoměnu i pro jiné způsoby platby.

Teoreticky platí, že čím více je kryptoměna přijata, tím větší je její hodnota.

Klíčové body

Pokud si z tohoto článku něco pamatujete, udělejte z toho tyto klíčové body.

  • Chytré smlouvy jsou jako normální smlouvy. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že jsou digitalizovány a fungují bez prostředníka.
  • Několik různých kryptoměn nabízí chytrá smlouva funkce. Ethereum, EOS a Cardano, stejně jako mnoho dalších, tuto schopnost nabízejí.
  • Přínosem mohou být také vládní organizace a charitativní organizace chytré smlouvy. Pokud budou inteligentní smlouvy implementovány ve velkém měřítku, naruší mnoho průmyslových odvětví, doufejme, že k lepšímu.
  • Chytré smlouvy přidejte kryptoměnám větší hodnotu. Nabízejí podnikům více a mohou pomoci urychlit přijetí.

Pokud jste rádi četli tento článek z Obchodní vzdělávání, prosím, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by to mohlo také zajímat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me