Historický pohled na cenu bitcoinu: 2009–2020

Historický pohled na cenu bitcoinu: 2009–2020

Máte zájem o investování a obchodování s bitcoiny? Máme pro vás krytí! V této příručce se podíváme na historii cen bitcoinů od roku 2009 do roku 2020.

Bitcoin není třeba představovat! Za pouhé desetiletí se bitcoinu podařilo transformovat celý finanční sektor a vyzvat centrální banky, vlády a přeshraniční platby. Bitcoin vedl k vytvoření tisíců altcoinů, a přesto je stále největší kryptoměnou podle tržního stropu a síťového efektu.

Bitcoin byl poprvé uznán jako digitální kryptoměna na konci roku 2008, poté byl formálně spuštěn v lednu 2009 anonymním zakladatelem (zakladateli) s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Je zajímavé, že odborníci se domnívají, že odhalení Satoshiho identity by způsobilo zmatek, takže je lepší zůstat zahalen tajemstvím.

Od té doby byl bitcoin svědkem různých shromáždění a pádů. V posledních letech navzdory tomu, že nejde o zákonné platidlo, bitcoin prudce vzrostl v uznání a také v hodnotě – posunul minulost všech dob vysoko, překvapivě pro mnoho uživatelů a finančních odborníků.

Bitcoin prošel dlouhou cestou od svého vzniku a první použití před více než deseti lety. Po slovech inovátora Henryho Dreyfussa „Chcete-li se dívat dopředu, musíte se naučit dívat zpět“ – zde na Trading Education se podíváme na historii cen bitcoinů od roku 2009 do roku 2020.

2009: Bitcoin byl spuštěn

Rok 2009 byl rokem k zapamatování! Po finanční a bytové bublinové krizi v roce 2008 byl bitcoin vytvořen jako software s otevřeným zdrojovým kódem, který pomáhá uživatelům získat přístup k digitálním penězům bez třetích stran, omezení a nadměrných poplatků.

První bitcoiny byly vydány v lednu 2009 v hodnotě 0,00 $. Bitcoin nebyl kótován u centrální banky ani na veřejně obchodovatelné burze, takže jako decentralizovaná měna byla její hodnota, na začátku, libovolná.

Bitcointalk”, Online fórum, vidělo, že probíhají jednání přímo mezi uživateli ohledně hodnoty bitcoinu v té době, a postupně si na začátku získal popularitu mezi kryptografy.

I přes tento malý nárůst zájmu zůstala cena bitcoinu po zbytek roku až do úsvitu roku 2010 na nule..

2010: První úspěch bitcoinů

V roce 2010 popularita bitcoinů prudce vzrostla a v průběhu roku se hodnota bitcoinu zvýšila z 0,00 USD na vrchol 0,39 USD později v tomto roce. To bylo úžasné.

Zde bychom měli vysvětlit, že na aukci v březnu téhož roku bylo nabídnuto 10 000 BTC s počáteční nabídkou 50 $ a na trhu nezískaly vůbec žádný zájem, takže nárůst na 0,39 $ byl velkou novinkou.

Bitcoiny se nikdy neobchodovaly a už vůbec nic!

Počátkem roku 2010 došlo také k zahájení první bitcoinové burzy s názvem BitcoinMarket.com a bitcoin zaznamenal své první komerční využití v květnu téhož roku, kdy bylo 10 000 BTC použito na nákup dvou pizz.

Kupodivu, 22. května je nyní známý jako Bitcoin Pizza Day. Koupili byste dnes pizzu v hodnotě přes 300 milionů dolarů?

Tyto dva vývojové trendy přivedly bitcoiny do očí finanční veřejnosti a bezpochyby přinesly v jeho krátkém životě určité kroky, které přispěly k jeho růstu hodnoty.

2011: V soutěži s jinými kryptoměnami

První konkurenti bitcoinů v oblasti kryptoměny se začali objevovat v roce 2011. Namecoin a Litecoin byly dva příklady bitcoinových forků vytvořených v roce 2011.

Bitcoinový otevřený zdrojový kód umožnil vývoj konkurenčních měn a tento druh vývoje byl skutečně podporován za účelem vytvoření živého trhu.

V roce 2011 došlo také k dalšímu růstu hodnoty bitcoinu a v únoru dosáhl jeden BTC ceny 1 USD a dosáhl tak důležité parity s americkým dolarem.

Kryptoměny získaly širší expozici ve finančním sektoru. Brzy následoval nárůst, jak rostl zájem, a na svém vrcholu, o čtyři měsíce později, měl bitcoin hodnotu přibližně 31 $.

Co však stoupá, musí klesat a ke konci roku 2011 se bitcoiny zhroutily na hodnotu kolem 2 $.

Máte zájem o obchodování Bitcoin?

2012: Růst popularity

V roce 2012 se bitcoin začal prosazovat jako přední světová kryptoměna.

V průběhu roku 2012 se popularita bitcoinů opět zvýšila a jeho hodnota prudce vzrostla, protože si získala uznání médií a byla stále více přijímána jako forma platby.

Bitcoinová nadace zahájena později v tomto roce s BitPay seznam více než tisíce společností přijímajících platby bitcoinem. Mnoho maloobchodníků se ve skutečnosti také rozhodlo používat kryptoměny a přijímat platby bitcoiny.

Po finančním krachu v roce 2011 tento nárůst přijetí společností znamenal, že v roce 2012 pak došlo k malému, ale stálému nárůstu ceny bitcoinů, z otřesného začátku 4 $ na přibližně 13 $ do konce roku.

Další důležitou událostí bylo spuštění nadace Bitcoin Foundation s cílem zlepšit přijetí bitcoinu a vylepšit jeho protokol.

2013: Evropské finance

Když se podíváme zpět na historii cen bitcoinů, měli bychom uznat skutečnost, že rok 2013 byl důležitým rokem: bitcoin se stmelil do hlavního proudu finančního světa.

Evropa v této době zaznamenala velké finanční potíže. Obzvláště pozoruhodné byly problémy, kterým čelí Řecko a Kypr.

Kyperská finanční krize vedla k prudkému nárůstu používání BTC, protože investoři se odvrátili od tradičních bank, které považovaly za nedůvěryhodné. Hodnota bitcoinu proto prudce vzrostla. Do března 2013 hodnota bitcoinu prudce stoupla z 13 $ na přibližně 260 $.

Navzdory výslednému výprodeji a následnému dočasnému propadu zaznamenala hodnota bitcoinu během několika příštích měsíců několik vrcholů, dvakrát překonala 1 000 $ a do konce roku 2013 nakonec dosáhla přibližně 750 $.

Ceny začaly být velmi volatilní.

Rok 2013 je také připomínán jako rok, kdy byl ukončen web Silk Road – web, který používal bitcoiny k nezákonným transakcím.

2014: Bitcoin v krizi

Rok 2014 byl pro bitcoiny docela těžký.

Mt. Gox, největší burza bitcoinů, ukončila obchodování a zbankrotovala v roce 2014 po narušení bezpečnosti, při kterém bylo odcizeno až 750 000 BTC.

To nevyhnutelně ovlivnilo hodnotu bitcoinu a mělo to velký – i když jen dočasný – negativní vliv na cenovou historii bitcoinu.

Ve stejném roce se na finančních trzích začaly šířit zvěsti o zákazu bitcoinů v Číně.

Nejistota ohledně těchto falešných tvrzení měla také negativní dopad na cenu bitcoinu a BTC vstoupil na medvědí trh. Koneckonců, tržní zprávy a krypto sentiment hrají na kryptotrhu klíčovou roli.

Po většinu roku 2014 se bitcoiny pohybovaly na hodnotě mezi $ 300 a $ 400.

2015: Pozitivní obrat

Bitcoin se v roce 2015 do určité míry stabilizoval. Do konce roku 2015 medvědí trh skončil a bitcoin vstoupil na býčí trh s hodnotou přes 400 USD.

Investoři začali být horlivější. Kromě toho počet společností přijímajících bitcoin jako způsob platby od jeho počátků vzrostl z 1 000 v roce 2012 na přibližně 160 000 v roce 2015.

Dokonce i banky začaly projevovat zájem a Barclays Bank se stala první bankou, která v tomto roce přijala bitcoinové investice.

Mediální pozornost byla věnována obrovskému úsilí o získávání finančních prostředků založenému na bitcoinech společností, včetně společností Coinbase a 21 Inc.

Tyto faktory pomohly bitcoinům zvýšit hodnotu. Bitcoin vzrostl z počátečního krachu v roce 2015 – kde klesl na 150 $ – na přibližně 360 $, což je hodnota, kterou dosáhl s blížícím se rokem 2016.

2016: Zvýšená poptávka a hodnota

Ceny BTC po celý rok 2016 nadále kolísaly.

V průběhu roku 2016 nastal mezník v historii cen bitcoinů, když byly bitcoiny a další digitální měny v Japonsku uznány jako měna. Následně rostla poptávka a tím i hodnota bitcoinu.

Hodnota bitcoinu vzrostla z pouhých 400 USD na začátku roku 2016 na téměř 1 000 USD do konce roku, protože rostla poptávka, používání a důvěra v tuto jedinečnou digitální měnu.

V roce 2016 to skutečně vypadalo velmi růžově; vypadalo to, že bitcoiny budou jen stoupat nahoru a nahoru a nahoru. Výhled bitcoinů pro rok 2016 vypadal obzvláště jasně poté, co mince v červnu 2016 dosáhla milníku 750 $.

Snad největším důvodem zvýšení ceny bitcoinů v roce 2016 bylo snížení blokové odměny na polovinu, ke kterému došlo 9. července 2016.

Stručně řečeno, polovina bitcoinů znamená, že bitcoinové ceny pro horníky, kteří vytvářejí nové bloky, jsou sníženy na polovinu, což zvyšuje hodnotu bitcoinu.

2017: Nejslavnější rok

historie cen bitcoinů

2017! Rok, kdy skutečný kryptoměnový boom dobyl svět daleko za finančním sektorem.

Rok 2017 bude vždy připomínán jako jeden z nejlepších let bitcoinů. Počínaje rokem kolem 960 $ za minci pokračovaly bitcoiny v překonávání milníků za milníky.

Zejména prosinec 2017 bude vždy pamatován jako nejlepší měsíc bitcoinu do roku 2020 – nebo když bitcoinu zbývalo doslova pár dolarů na to, aby dosáhl 20 000 $ za minci.

Mnoho lidí se pokoušelo určit, proč přesně cena bitcoinu rostla tak exponenciálně, ale nezdá se, že by existoval jasný důvod. Někteří věří, že kryptoměna manipulovala trh a způsobila obrovský nárůst hodnoty BTC.

Jedna věc je jistá: po roce 2017 se bitcoiny připojily na globální finanční trh bez úmyslu odejít. Po tomto historickém nárůstu ceny BTC všichni věděli, co je to bitcoin, a nebylo úniku ze skutečnosti, že se kryptoměna stává něčím, s čím bychom se nakonec všichni museli vypořádat.

2018: Kocovina po večírku

Zatímco rok 2017 byl hranicí roku, rok 2018 se ukázal být velkým zklamáním. Bylo to vlastně jako pokles větru pro bitcoiny. Bitcoiny nesplnily očekávání, která do roku 2017 zavedla.

Mnoho lidí mělo pocit, že bitcoin bude pokračovat ve své cestě vzhůru, ale udělal pravý opak a rok 2018 skončil na přibližně 3 900 $.

Byly chvíle, kdy to vypadalo, že bitcoin mohl zvrátit svůj sestupný trend a znovu se zrychlit – dokonce 6. ledna 2017 dosáhl 17 000 $ za minci – ale to nevydrželo.

Ale přes veškerou zkázu a temnotu se v roce 2018 stalo něco zajímavého: bitcoin se začal pohybovat v ceně, něco, co si lidé nemysleli, že už je možné.

Nejpozoruhodnější je, že od září do listopadu 2018 se bitcoiny pohybovaly od 6200 do 6400 $. Toto je důležité zjištění: ukázalo se, že už v roce 2018 mohl být bitcoin spolehlivým úložištěm bohatství. Nyní někteří investoři věří, že bitcoin v nadcházejících letech nahradí zlato.

Do listopadu 2018 se bitcoiny propadly na 3 500 $. Kromě toho je třeba si uvědomit, že navzdory neustálému znehodnocování ceny si bitcoin stále držel větší hodnotu, než tomu bylo během prvních několika let.

2019: Pomalý návrat do formy (trochu)

Po pochmurných měsících, které bitcoin zažil v roce 2018, přivítal rok 2019 BTC novým nárůstem ceny a objemu.

Zde bychom si měli uvědomit, že bitcoiny začaly rok 2019 na trhu s velkým rozpětím, který se držel mezi minimem kolem 3 900 $ a 4 150 $. Pro mnohé to vypadalo, že rok 2019 může být pokračováním propadu roku 2018.

Ale to všechno se začalo měnit v dubnu, kdy se bitcoin vymanil ze své rutiny a dosáhl nového maxima 5 000 $. Poté bitcoiny začaly stoupat v ceně.

Do konce června dosáhl bitcoin ročního maxima zhruba 13 600 $ za minci a poté vstoupil do nové fáze volatility, která trvala až do srpna.

Po tomto vrcholu se však cena bitcoinu začala znovu pohybovat, i když v té době to bylo rozhodně nárazovější než dříve v roce 2019.

Navíc se počet bankomatů s bitcoiny po celém světě zvýšil na více než 5 000. Bitcoin dokázal zakončit rok s vysokou notou kolem 7 300 $ za minci, poté, co strávil dobrý čas kolem 10 000 $ za minci.

Obchodníci s kryptoměnami a investoři se již těšili na budoucnost bitcoinových a blockchainových technologií.

Máte zájem o obchodování Bitcoin?

2020: Rok nejistoty

To vše se změnilo v březnu 2020. Probíhající pandemie koronavirů vedla ke kryptovému Černému čtvrtku (12. března 2020), kdy krypty zkolabovaly. Ceny bitcoinů se mihnutím oka snížily na polovinu. Jak uvádí Decrypt, král byl sesazen z trůnu.

To vedlo k posunu v tržním prostředí bitcoinů a odpařování likvidity. Kromě toho byly celosvětové ekonomiky zasaženy velmi tvrdě, což vždy zastavuje zájem a investice.

A zatímco virus infikoval krypto prostor, objevila se příležitost. Evangelisté bitcoinu věří, že pandemie povede k masovému přijetí bitcoinu. COVID-19 svým způsobem vedl k revoluci digitálních peněz a vlády zavedly blockchainové technologie pro sledování ohnisek a zlepšení správy lékařských záznamů.

Nejen to, ale v roce 2020 došlo k dalšímu rozpuštění bitcoinů, což může mít významný dopad na poptávku a nabídku a hodnotu BTC.

Přes všechny pochmurné změny, které rok 2020 přinesl, je rok 2020 stále rokem, který zůstane v učebnicích historie bitcoinů.

Od října do prosince 2020 vzrostla hodnota bitcoinů. V říjnu 2020 se bitcoiny již obchodovaly za 10 800 $; do konce roku vyhodil přes 20 000 dolarů a dosáhl nových maxim.

Velké společnosti se také začaly hromadit na bitcoinu.

bitcoin je stále vysoký

Odborníci jsou stále optimističtí ve svých cenových předpovědích. Od ledna 2021 se bitcoiny obchodují kolem 30 000 USD a dosáhly nového maxima 41 000 USD. Podle CoinDesk byl 20. ledna 2021 bitcoin přes 35 000 $.

Cenové milníky bitcoinů (USD)

0,00 $ v lednu 2009

0,10 $ 10. října 2010

1,00 $ 9. února 2011

10,00 $ 2. června 2011

100 $ 3. dubna 2013

1 000 $ 8. listopadu 2013

850 $ 16. února 2014

2 000 $ 20. května 2017

3 000 $ 11. června 2017

4 000 $ 13. srpna 2017

5 000 $ 1. září 2017

10 000 $ 28. listopadu 2017

15 000 $ 7. prosince 2017

19 783 $, 17. prosince 2017

6 200 $, 5. února 2018

3 300 $ 7. prosince 2018

20 442 $, 1. července 2019

8 771 $ 9. listopadu 2019

30 850 $ 30. listopadu 2020

28 000 $ 27. prosince 2020

41 973 $ 8. ledna 2021

Stejně jako na každém finančním trhu nelze zajistit budoucnost bitcoinů. Jedna věc je však jistá: bitcoin je tu, aby zůstal. Od svého založení bitcoin otevřel finanční svět digitálním možnostem a stal se široce přijímaným a používaným napříč trhy.

Hodnota bitcoinu je náchylná k vnějším událostem a důvěře investorů stejným způsobem jako kterákoli jiná měna, ale jak ukázaly mediální spekulace, kryptoměny vzaly svět útokem a zatím trochu překvapením.

Co ale bude dál?

No, kdo ví? Možná se předpovědi dvojčat Winklevossů stanou realitou a bitcoin dosáhne hodnoty 500 000 $ a tržní kapitalizace 9 bilionů $?!

Historický pohled na cenu bitcoinu: 2009–2020 | Klíčové body

Pokud si z tohoto článku něco pamatujete, udělejte z toho tyto klíčové body:

  • Bitcoin byl spuštěn v roce 2009 jako forma digitální hotovosti.
  • Když bitcoin poprvé začal, jedna mince měla hodnotu 0,00 $. Trvalo dlouhou dobu, než byly bitcoiny považovány za aktivum s hodnotou.
  • V roce 2010 bylo 10 000 bitcoinů použito na nákup dvou pizz v hodnotě 300 milionů $.
  • Bitcoin zaznamenal ve finančním sektoru v roce 2012 větší přijetí.
  • Rok 2017 byl jedním z nejlepších let bitcoinů. Do prosince 2017 téměř zastihla 20 000 $ za minci.
  • V letech 2018 a 2019 vstoupily bitcoiny do období stagnace. Cena bitcoinu se začala výrazně pohybovat,
  • Koronavirus znesnadnil odhad cesty bitcoinu v roce 2020. Zatímco někteří věřili, že virus je pro BTC perfektní příležitostí k záři, jiní si nebyli jistí.
  • V prosinci 2020 dosáhl bitcoin 28 000 USD.
  • Od ledna 2021 si bitcoiny vedou lépe než jakýkoli jiný rok s cenami pohybujícími se kolem 30 000 USD. 8. ledna 2021 BTC dosáhlo 41 973 $.

Ohlédnutí se za historií cen bitcoinů je zásadní pro předpovídání její budoucnosti.

Pokud se chcete dozvědět více o bitcoinech a jak obchodovat s BTC, pak se neváhejte zaregistrovat na náš kurz obchodování s kryptoměnou a otevřít si účet u našeho partnera eToro!

eToro – nejlepší makléř pro nákup bitcoinů

makléř etoro

eToro se v kryptoprůmyslu po mnoho let osvědčilo – doporučujeme vám je vyzkoušet.

Virtuální měny jsou vysoce volatilní. Váš kapitál je ohrožen.

Myslíte si, že bitcoin zasáhne 50 000 dolarů?

Pokud se vám náš článek líbil Historický pohled na cenu bitcoinu: 2009–2020, pak jej prosím sdílejte s kýmkoli jiným, kdo má zájem o investování do kryptoměny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me