Inteligentní smlouvy: Co činí z Etherea krále inteligentních smluv

Než se pustíme do podnikání, pojďme si krátce promluvit o inteligentních kontraktech, jejich charakteristikách a aplikacích v dnešním světě digitálních financí.

Inteligentní smlouva je počítačový protokol, který vám má pomoci vyměnit peníze, akcie, majetek nebo cokoli hodnotného v digitálním prostředí bez konfliktů. Díky inteligentním smlouvám jsou služby prostředníka zastaralé, což vám ušetří čas a konflikty.

Jedna z nejlepších věcí na technologii blockchain je, že jelikož se jedná o decentralizovaný systém, který existuje mezi všemi povolenými stranami, není třeba platit poplatky zprostředkovatelům, což vám ušetří čas, konflikty a peníze. Blockchain je ve srovnání s tradičními bankovními systémy rychlejší, levnější a bezpečnější.

Bylo to na počátku 90. let, kdy právní vědec a kryptograf Nick Szabo dospěl k závěru, že lze použít decentralizovanou účetní knihu pro inteligentní smlouvy nebo takzvané samo-prováděcí smlouvy nebo blockchainové smlouvy.

Ve svém slavném příkladu označil inteligentní smlouvy jako „prodejní automaty“. Vysvětlil, jak mohou uživatelé zadávat data nebo hodnotu a přijímat konečnou položku ze stroje.

V takovém formátu jsou smlouvy počítačové kódy, uložené a replikované v systému. Na proces dohlíží také síť počítačů, které provozují blockchain. Výsledkem je zpětná vazba hlavní knihy, jako je převod peněz a příjem produktu (produktů) nebo služby (služeb).

Shrnout to:

 • Chytré smlouvy jsou psány jako kódy a jsou vázány na blockchain. Samotná smlouva a podmínky smlouvy jsou veřejně dostupné v hlavní knize.

 • Když se spustí určitá událost uvedená ve smlouvě, například datum vypršení platnosti nebo dosažení cílové ceny aktiva, kód se provede.

 • Regulační orgány mohou sledovat aktivitu smlouvy na blockchainu, ale stále si zachovávají soukromí jednotlivých aktérů.

Chytré smlouvy jsou užitečné v podstatě pro jakýkoli typ dohody mezi dvěma lidmi, včetně finančních služeb, právních procesů, aktivit skupinového financování, úvěru, majetkového práva a dalších. Zatímco standardní smlouva popisuje konkrétní podmínky vztahu, inteligentní smlouva vynucuje vztah pomocí kryptografického kódu. Inteligentní smlouvy jsou v zásadě programy, které provádějí to, co požadovali jejich tvůrci.

Například, pokud si pronajmete byt a chcete za něj platit kryptoměnou, můžete to úplně udělat prostřednictvím chytré smlouvy. Pronajímatel i nájemce budou informováni, jakmile dorazí datum pronájmu, stanovené stranami.

Kde fungují inteligentní smlouvy nejlépe?

chytré smlouvy

Inteligentní smlouvy fungují v některých průmyslových odvětvích lépe než v jiných, a to z důvodu jejich samovýkonné povahy. Například v průmyslových odvětvích, jako je bankovnictví, zdravotnictví, nemovitosti a pojišťovnictví, jsou inteligentní smlouvy každým dnem čím dál populárnější. Jelikož se jedná o průmyslová odvětví, která stojí na jasných pravidlech, algoritmech a kvantifikovatelných podmínkách, inteligentní smlouvy pro ně fungují lépe. Ve srovnání s tím mohou být inteligentní smlouvy méně vhodné pro odvětví s kvalitativnější povahou služeb, jako jsou potravinářské, nápojové a pohostinské podniky.

Inteligentní smlouvy lze kódovat na libovolném blockchainu. Ethereum je však nejoblíbenější, protože poskytuje neomezené možnosti zpracování. Ethereum je postaveno speciálně pro vytváření inteligentních smluv.

Ethereum je decentralizovaná výpočetní platforma. Nesmí být zaměňována s Etherem, což je token kryptoměny, který platforma generuje. Programátoři mohou na blockchain Ethereum psát chytré kontrakty a kontrakty se automaticky provedou podle jejich kódu a způsobu, jakým byly naprogramovány.

Jak to funguje?

ethereum smart contract

Stojí za zmínku, že ačkoli bitcoin jako první podporoval základní chytré smlouvy (v tom smyslu, že jedna osoba může přenášet hodnotu do druhého v síti), bitcoin je omezen na případ použití měny.

Ve srovnání s tím Ethereum nahradilo restriktivní jazyk bitcoinu jazykem, který umožňuje vývojářům psát vlastní programy.

Termín „Chytrá smlouva“ se často používá jako náhrada skriptů Ethereum, protože je většinou spojena s touto platformou.

V zásadě mohou vývojáři na platformě Ethereum programovat své vlastní chytré smlouvy nebo takzvané „autonomní agenty“. Jazyk podporuje širší sadu výpočetních instrukcí, což usnadňuje programátorům.

Celá struktura Inteligentní smlouvy Ethereum, kombinace programovacího jazyka, vývoje platformy a ověřování velkým množstvím připojených počítačů zajišťuje, že inteligentní smlouvy jsou bezpečné, důvěryhodné, otevřené as malou až žádnou pravděpodobností možných chyb.

Většina lidí si je vědoma projektu Ethereum kvůli tokenu Ether.

Mnoho lidí si však neuvědomuje, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších startupů za poslední dvě desetiletí. Stala se také přední světovou platformou inteligentních kontraktů, kterou si vybrala většina vývojářů.

Vzhledem k tomu, že platforma začala fungovat v červenci 2015, vzrostla mílovými kroky a právě teď může usnadnit inteligentní smlouvy na vše od online her po ICO. Většina ICO nyní používá Standard tokenů ERC-20 usnadnit jejich nabídku.

Jaké je tajemství platformy smart kontraktů Ethereum a proč ji všichni nazývají králem smart kontraktů?

Začněme představením dvou velmi důležitých konceptů, kterým musíte porozumět, než začnete pracovat s Ethereum – virtuální stroj Ethereum a plyn.

 • Virtuální stroj Ethereum: Je to platforma, kde v Ethereu běží inteligentní smlouvy. Pokud jde o skriptování, poskytuje expresivnější a úplnější jazyk než bitcoin. Představte si to jako jeden globální počítač, kde se provádějí inteligentní smlouvy.

  Na platformě EVM existuje mechanismus nastavený k omezení zdrojů použitých každou smlouvou. Každá operace prováděná na platformě EVM je prováděna současně každým uzlem v síti. To je důvod, proč plyn existuje.

 • Plyn: Kód transakční smlouvy může dělat několik věcí: volat nebo posílat zprávy jiným smlouvám, provádět drahé výpočty, spouštět čtení a zápis dat atd. Každá z těchto operací musí být zaplacena v etheru na základě ceny plynu / etheru, což se mění poměrně často. Cena se obvykle odečte z účtu Ethereum, který transakci odesílá. Transakce mají také limit plynu, který ukazuje, kolik plynu může transakce spotřebovat. Slouží k účelu ochrany před chybami. Můžete si přečíst více o plyn tady.

Promluvme si více o platformě Ethereum a jejich výhodách inteligentních smluv.

Kromě toho, že má největší tržní kapitalizaci ze všech ostatních platforem inteligentních smluv, krása platformy je stupeň standardizace a podpory, kterou nabízí. Existuje také soubor jasných pravidel, která musí vývojáři dodržovat Ethereum smart contract vývoj docela snadný a méně riskantní.

Pokud jde o podporu, Ethereum neustále aktualizuje a vylepšuje způsob, jakým jsou vytvářeny a provozovány jejich inteligentní smlouvy.

Dále Ethereum vyvinulo vlastní programovací jazyk pro inteligentní kontrakty, známý jako Pevnost. Díky tomu je desetkrát snazší nastavit chytrou smlouvu a pomáhá se standardizací. Solidity je kontraktně orientovaný jazyk na vysoké úrovni, velmi podobný JavaScriptu. Je určen pro virtuální stroj Ethereum (EVM). K psaní Ehtereových kontraktů se používá další jazyk na vysoké úrovni, který se jmenuje Had. Je to docela podobné Pythonu, ale Solidity zůstává preferovaným jazykem vývoje pro vývojáře Ethereum.

Pojďme nastínit některé z nejlepších Ethereum smart contract funkce platformy, díky nimž je tak populární mezi programátory:

 • Vlastní inteligentní programovací jazyk smlouvy, pojmenovaný Solidity.
 • Zdarma pro nastavení vaší chytré smlouvy. Transakce inteligentních smluv jsou účtovány v EUR plyn, což je počáteční cena za provedení transakce nebo smlouvy na platformě Ethereum.
 • Pro vývojáře existují jasné pokyny a pravidla.
 • Dlouhý seznam dostupné literatury a podpory.
 • Technická norma ERC-20, používaná na blockchainu Ethereum pro implementaci tokenů.
 • Špičková technologie zahrnující hlavní výhody blockchainu, jako je bezpečnost, decentralizace, rychlé transakce a neměnnost.

Díky čemuž jsou inteligentní smlouvy Ethereum tak cenné?

smart kontrakty ethereum

Síla blockchainu Ethereum je nakonec jeho programovatelnost.

Důvodem, proč je Ethereum nejlepší volbou pro provádění inteligentních smluv, je to, že dohody jsou vloženy do samotného kódu, takže transakce se automaticky provádějí.

Digitální dohody nebo „chytré smlouvy“ společnosti Ethereum, jak jim všichni říkají, mají neomezené formáty a podmínky. Inteligentní smlouvy mohou navíc využívat i jiné smlouvy, díky čemuž je Ethereum užitečné pro vypořádání plateb i pro arbitráž transakčních událostí v oblasti nemovitostí, práva, vládních registrů, energetických sítí, financování obchodu a mnoha dalších odvětvích.

Zvláštní funkcí fungování inteligentních kontraktů na platformě Ethereum je to, že každý z nich má na blockchainu svou vlastní adresu. To znamená, že odpovídající kód není uveden v každé smlouvě; místo toho poznámka zahájí transakci, která vytvoří a připojí ke každé smlouvě jedinečnou adresu. Po primární transakci se inteligentní kontrakt změní na neoddělitelnou jednotku blockchainu a jeho adresa se nikdy nezmění. Poté bude inteligentní kontrakt „jednat“ nepřetržitě, dokud nedosáhne limitu plynu nebo do úspěšného konce operace.

Nevýhody

Zatím je vše dobré. Pamatujte však, že inteligentní smlouvy jsou stále novou technologií. Ať už mluvíme o platformě Ethereum, která v zásadě dominuje odvětví blockchainu inteligentních kontraktů, nebo o jiné platformě smart kontraktů, mohou nastat problémy.

Jednou z nevýhod inteligentních kontraktů je, že musí obsahovat nulové chyby, aby správně prováděly činnosti, na které jsou naprogramovány. Tyto chyby mohou podvodníci zneužít a peníze mohou být ukradeny.

Vlády se také snaží zasáhnout a ptají se, co se stane, pokud se stane něco neočekávaného nebo smlouva nebude mít přístup k předmětu dohody.

U tradičních smluv bude zapojen soud. U chytrých smluv však „Kodex je zákon“, což znamená, že smlouva bude fungovat bez ohledu na to, co se děje.

Problémy, které doprovázejí inteligentní smlouvy, budou s největší pravděpodobností vyřešeny včas, protože se jedná o relativně novou technologii. Existuje prostor pro dokonalost, ale finanční odborníci se shodují, že se stanou nedílnou součástí naší společnosti a Ethereum bude i nadále v čele skupiny.

Mezi další nevýhody platformy Ethereum patří:

 • Je to dražší než jiné platformy;
 • Přetížení sítě Ethereum je poměrně časté: síť většinou běží na 100% kapacity. Vývojáři aplikací se obávají, že jejich smlouvy nebudou vždy možné zpracovat tak rychle, jak si přejí.
 • Zabezpečení: nekvalitní kódy inteligentních smluv jsou vystaveny hackerům. Nedávná studie zjistila, že více než 30 000 smart kontraktů založených na etherea je zranitelných vůči chybám a následně hackerům.

Obyte

chytré smlouvy a ethereum

Je možné vyvíjet inteligentní smlouvy bez použití Etherea?

Ve srovnání s inteligentními smlouvami prováděnými v síti Ethereum nabízejí platformy pro kryptoměny, jako je Obyte, jiný typ inteligentních smluv, které již přitahují pozornost uživatelů. Obyte je platforma postavená na protokolu DAG (acyklický graf), který zpochybňuje Ethereum s jeho čitelnými inteligentními smlouvami, které se také nazývají smart-addresses. Říká se jim proto, že se jedná o sdílené adresy se souborem podmínek, které musí být splněny, aby se z nich mohly převést prostředky.

Obyte nabízí platformu pro jednoduché, člověkem čitelné smlouvy, provádějící jednoduché akce. Zatímco Ethereum provádí složitější kontrakty čitelné programátorům, které provádějí složité akce.

Určitě budou v budoucnu k dispozici alternativní platformy a nové způsoby programování chytré smlouvy. Aby se inteligentní smlouvy staly dostupnější pro obyčejné lidi, nepochybně se budou dále rozvíjet, říkají odborníci.

Závěrečné myšlenky:

Mluvili jsme o povaze inteligentních smluv a platformě Ethereum, kde se kouzlo děje. I když je to komplikované a vyžaduje určitou úroveň znalostí, smlouvy o etherea jsou ve skutečnosti považovány za budoucnost kryptoměny, přičemž snadno vykonávají všechny funkce blockchain.

Ethereum poskytuje více příležitostí pro kódování různých inteligentních kontraktů ve srovnání s jinými platformami. Můžete do značné míry implementovat jakýkoli scénář. Pokud chcete postavit decentralizovaná výměna, Ethereum je platforma, na kterou se můžete obrátit.

Mají inteligentní smlouvy Ethereum nějakou budoucnost?

Lze s jistotou říci, že blockchain, Ethereum a chytré smlouvy bude dále rozvíjet a transformovat finanční odvětví, jak ho známe. Pouze čas ukáže, co lze očekávat a jak se jako spotřebitelé přizpůsobit.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me