Jaký je rozdíl mezi Proof of Work a Proof of Stake?

Zajímáte se o bitcoin, ethereum nebo jinou kryptoměnu? Pokud ano, věnujte pozornost dnešnímu článku.

Pokud máte nějaké znalosti o tom, jak bitcoin, ethereum nebo jakákoli jiná digitální měna, s největší pravděpodobností narazíte na tyto dva pojmy znovu a znovu:

Důkaz práce (POW)

Doklad o podílu (POS)

Tyto pojmy mohou být pro mnoho lidí příliš obtížně pochopitelné, ale ve skutečnosti jsou to docela jednoduché pojmy, které se dnes pokusíme vysvětlit!

Než se ale pustíme do podnikání, promluvme si nejprve o kryptoměnách.

Boom kryptoměn

boom kryptoměn, graf cen bitcoinů stoupá

V posledních letech získal pojem kryptoměna pevnou půdu pod nohama a stále více lidí začíná chápat jeho použití a potenciální hodnotu.

Kryptoměna je digitální měna vytvářená a spravovaná pomocí pokročilých šifrovacích technik známých jako kryptografie. Koncept digitálních peněz se stal skutečností vytvořením bitcoinu v roce 2009. Od té doby prošel trh s kryptoměnou dlouhou cestu. V současné době existuje více než 1600 různých kryptoměny, k dispozici lidem k nákupu, výměně, obchodování, investování a použití jako platby v několika společnostech, které to přijímají.

Důvod, proč tolik lidí přitahuje trh s kryptoměnami, je ten, že koncept a vlastnosti kryptoměn zpochybňují ekonomiku a tradiční myšlenku peněz zavedením různých výhod, včetně:

Decentralizace

Transakce typu peer-to-peer

Nižší poplatky

Rychlost

Nízké překážky vstupu

Anonymita

Soukromí & Bezpečnostní

Žádný podvod

Může usnadnit mezinárodní obchody

Kryptoměna není vázána směnnými kurzy, úrokovými sazbami ani transakčními poplatky, což znamená, že můžete používat kryptoměny na mezinárodní úrovni a nebudete mít žádné problémy. Pokud převádíte peníze z jedné země do druhé, lze ušetřit spoustu času a peněz. Kryptoměny fungují na univerzální úrovni. Díky tomu jsou transakce jednodušší než kdy dříve!

Váš účet nevlastní nikdo jiný. Jste v podstatě jediným vlastníkem odpovídajících soukromých a veřejných šifrovacích klíčů, což je to, co tvoří vaši identitu nebo adresu v síti kryptoměny. Žádná jiná finanční instituce nebo nástroj vám nemůže poskytnout individuální vlastnictví vašeho účtu / adresy.

Viz také: Je Blockchain budoucnost bank?

Co je těžba?

co těží, člověk těží bitcoiny

Než se pustíme do mnoha technických podrobností, měli bychom také stručně vysvětlit, co je těžba.

Těžba je proces ověřování transakcí s počítačem v síti. Vyřešíte složité algoritmy, abyste prokázali správnost transakce, a tím přidáte do řetězce nový blok. Přidáte „blok“ na dlouhý veřejný seznam všech transakcí, známý jako blockchain. Na oplátku dostanete odměnu kryptoměnou.

Abyste se stali horníkem, nepotřebujete jen dobré připojení k internetu. Měli byste mít solidní výkonový procesor a vědět, že v závislosti na tom, kterou kryptoměnu těžíte a jak rychlý je váš počítač, by náklady na elektřinu skončily poměrně vysoké.

Někdy můžete nakonec utratit více za těžbu a v kryptoměně nevyděláte dost.

Pokud se například transakce odehrává v bitcoinové síti, čím více počítačů a výpočetního výkonu je, tím rychleji musíte ověřovat transakce, abyste konkurovali ostatním těžařům v síti a vydělali zlomek bitcoinu.

Mechanismus konsensu

Ústředním aspektem technologie blockchain je distribuovaná účetní kniha. Hlavní kniha obsahuje záznam o všech předchozích transakcích. Není uložen na centrálním místě, ale v síti počítačů rozmístěných po celém světě.

Aby celá tato operace fungovala, musí síť kolektivně souhlasit s obsahem hlavní knihy. To je úkol mechanismu konsensu. Jeho účelem je jednoduše ověřit, že všechny informace přidávané do hlavní knihy jsou absolutně platné. To se provádí, aby se ujistil, že další přidávaný blok představuje nejnovější transakce v síti. Tím se zabrání neplatným údajům a dvojímu utrácení. Mechanismus konsensu navíc také udržuje síť před vykolejením neustálým rozdvojováním.

Existuje mnoho různých mechanismů konsensu, každý s jejich jedinečnými klady a zápory, všechny však slouží stejnému účelu, jaký jsme vysvětlili výše. Liší se pouze metodikou. Hlavní rozdíl mezi mechanismy shody je ve způsobu, jakým delegují a odměňují ověření transakcí.

Dva nejpopulárnější konsenzuální mechanismy blockchainu jsou Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS). Nyní přejdeme k vysvětlení více o každém z nich a jejich porovnání. Všimněte si, že tyto dva jsou nejoblíbenější, existují i ​​jiné systémy, jako například Delegovaný důkaz o podílu (DPoS), Federovaná byzantská dohoda (FBA) a více.

Důkaz práce (PoW):

doklad o práci, důlní farma

PoW se řídí jednoduchým pravidlem: Těžba bloku a získání odměny závisí na tom, kolik výpočetní práce provádí horník. První horník, jehož počítač dokáže vyřešit kryptografické hádanky každého bloku, bude ten, který obdrží mince jako formu odměny. To znamená, že horníci v síti musí navzájem konkurovat pomocí své vlastní výpočetní síly.

Bitcoin a mnoho altcoinů se řídí tímto konsenzuálním mechanismem, aby potvrdily autentičnost blockchainu.

Uveďme příklad s každodenním životem. Představte si učebnu plnou studentů. Učitel zadává úkol všem studentům. Ten, kdo nejen přijde se správnou odpovědí, ale také odpoví jako první, je ten, kdo dostane odměnu. Student by měl mít dostatek energie na správné provedení úkolu a co nejrychleji, aby předběhl ostatní studenty.

Totéž platí pro mechanismus Proof of Work.

Hádanky nevyžadují dovednosti, ale spíše silnou hardwarovou sílu. Dělá se to proto, aby se ujistil, že žádný horník nebude mít oproti druhému výhodu. Jediným způsobem, jak zlepšit šance na vyřešení hádanky a získání mincí, je přidání výpočetní síly. To, jak byste měli vědět, je poměrně nákladné, nemluvě o energetické náročnosti.

Parametry hlavolamu jsou pravidelně aktualizovány, aby byl čas bloku konzistentní. Například bitcoinový protokol má cíl generování bloků po dobu 10 minut.

Každý koncept nebo přístup má výhody i nevýhody. PoW není výjimkou.

Jak bylo zmíněno, tento typ konsensuálního mechanismu vyžaduje mnohem více elektrické energie, který stojí horníky. Někdy by to, co musí platit za elektřinu, bylo vyšší než to, co získá z těžby.

Vysoký výpočetní výkon je také poměrně drahý. Musíte si postavit superpočítač, který je pro každodenní obyvatele střední třídy velmi drahý.

Ještě jedna věc, kterou by horníci měli vzít v úvahu, je, že jak čas plyne a uvolňuje se stále více kryptoměn, jejich odměna se může stát zcela minimální.

Abych to shrnul, Proof of Work je protokol s hlavním cílem odradit od kybernetických útoků. Je to koncept, který existoval před bitcoiny, ale Satoshi Nakamoto použil tuto techniku ​​a skutečně způsobil revoluci ve způsobu, jakým se provádějí tradiční transakce.

Důkaz o podílu (PoS)

důkaz o vkladu

Pojďme si promluvit o systému Proof of Stake (PoS) a zjistíme, jak se liší od PoW.

PoS se řídí jednoduchým pravidlem: Ověření nového bloku závisí na tom, jak velká částka osoba drží nebo v podstatě kolik mincí mají a příslušný věk vkladu. Validátoři nedostávají odměny. Místo toho vybírají poplatky za síť. Nakonec je tento typ systému nákladově a energeticky efektivní, ve srovnání s PoW jsou však méně ověřené.

Uveďme příklad s altcoiny a konkrétně s Nxt, který používá PoS. Pokud máte ve své digitální peněžence určité množství mincí, uvidíte také, jak dlouho je máte. Pamatujte, že přesunutí mincí z jedné digitální peněženky do druhé resetuje jejich věk.

Částka, kterou máte, se považuje za bezpečnostní zálohu. Pokud má Validator významný podíl v minci Nxt s dobrým stárnutím, znamená to, že jsou odhodláni a mají větší šanci ověřit blok. Tím se vytvoří síť důvěryhodných a loajálních ověřovatelů.

V PoS nejde na rozdíl od PoW o „těžbu“, ale o „kování“, které provádí Validator, který zpracuje a naváže nový blok do řetězce.

Jaké jsou výhody PoS?

Pravděpodobně nejlepší na tomto systému je, že není potřeba drahý hardware, váš běžný počítač si s klientem Validator poradí dobře. Již jsme se zmínili, že nebude spotřebovávat vysokou elektřinu jako PoW.

Taky, čím vyšší podíl mají validátoři (a čím déle ho také mají), tím větší je šance na vyzvednutí za „padělání“ a vydělání transakčních poplatků.

Samozřejmě existují problémy s PoS, včetně skutečnosti, že pouze malá skupina lidí, kteří vlastní většinu mincí / žetonů, může být validátory. Je to však něco, co se vyvíjí a v budoucnu se to pravděpodobně změní.

Například Ethereum směřuje k PoS se svým novým protokolem s názvem „Casper“.

Systémy Proof of Stake v kryptoměnách jsou ve srovnání s Proof of Work relativně novější mechanismus. Nebylo přísně testováno a bylo identifikováno několik bezpečnostních rizik. Neustálé rozdvojení blockchainu může nakonec vést k nestabilitě sítě.

Což je bezpečnější – PoW nebo PoS?

doklad o práci nebo doklad o vkladu, bezpečnost transakce

Jakýkoli systém se snaží zajistit bezpečné prostředí bez hackerských útoků. To platí zejména v případě, že tato služba souvisí s penězi. Který z nich je bezpečnější, PoW nebo PoS?

S Proof of Work jsou takzvaní „špatní aktéři“ omezeni kvůli ekonomickým a technologickým demotivacím. Pokud chce někdo naprogramovat útok, bylo by to velmi drahé a rozhodně by to nestálo za to. Hacker by potřeboval více peněz, než kolik by byl schopen ukrást.

Systém PoS je levnější napadnout. Proto by měl být naprosto neprůstřelný. Proto se vytváří Casperův protokol. Zavede okolnosti a přísná pravidla, podle nichž by „špatný ověřovatel“ mohl přijít o vklad, pokud protokol určí, že jednaly způsobem, který porušil jejich pravidla.

Nenechte si ujít: Nejlepší kryptoměny a jejich výzvy

Závěrečné myšlenky

Jak jste již pravděpodobně zjistili, PoW i PoS mají své klady a zápory. Mnoho kryptografů a počítačových vědců pracuje na hledání řešení pro upgrade těchto dvou algoritmů.

Je důležité vědět, že:

  • PoS a PoW jsou zavedeny, aby se zabránilo podvádění;

  • Jejich raný vývoj byl zaměřen na detekci kybernetických útoků;

  • Řešení složité kryptografické hádanky a odměna mincemi se nazývá Proof of Work (PoW);

  • V Proof of Stake (PoS) si síť vybere tvůrce nového bloku na základě množství mincí, které vlastní;
  • Počet digitálních měn se nikdy nezmění;

  • Proof of Stake je technicky vylepšená verze Proof of Work, ale stále je potřeba ji optimalizovat.

PoS je nákladově efektivní a šetrný k životnímu prostředí, ale má několik vážných nevýhod, pokud jde o centralizaci a zabezpečení. PoW je na druhé straně nákladný a vyžaduje vysoký výpočetní výkon, je však mnohem bezpečnější.

Budeme muset počkat a uvidíme, jak se tyto dva algoritmy vyvinou v čase.

Doufám, že se vám náš článek líbil. Nezapomeňte uvést své komentáře.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me