Je blockchain budoucnost bank?

Technologie blockchain a tradiční bankovní systém

Téměř sto let jsme nezažili v bankovním světě mnoho drastických změn. Sektor nadále funguje stejným způsobem, s malou až žádnou hrozbou alternativ. To se však všechno mění.

Proč se to ale mění?

Je to všechno kvůli té „malé“ technologické inovaci, které říkáme blockchain.

Účinek blockchainu na finanční systém spolu s rostoucí popularitou a aplikací kryptoměn jistě otřese tradičním finančním systémem, jak jej známe.

Pokud to úplně nezměníte, implementace blockchainu do bank a jeho použití v různých aspektech bankovního podnikání se určitě stane. Odborníci se také shodují: bankovnictví začlení blockchain do určitých specializovaných oblastí podnikání, ale ať už budeme svědky velkoobchodní změny, teprve uvidíme.

Ale než půjdeme dál, pojďme si na chvíli promluvit o blockchainu.

Co přesně je blockchain a proč se z něj ve finančním světě stala taková elektrárna?

blockchain ve finančním světě

Představte si blockchain jako formu veřejné účetní knihy, která obsahuje informace shromážděné prostřednictvím sítě, které sedí na internetu. Díky tomu je decentralizovaný – neexistuje žádný ústřední bod. Způsob, jakým jsou tyto informace zaznamenávány, dává blockchainu tak silný potenciál.

Technologie blockchain není aplikace ani společnost. Jedná se o způsob dokumentování dat na internetu. Tuto technologii lze použít k vývoji blockchainových aplikací, jako jsou sociální sítě, hlasovací systémy, predikční trhy, burzy, hry a další. Mnoho lidí tuto technologii nazvalo „Internet 3.0“.

Informace zaznamenané na blockchainu mohou mít jakoukoli formu představující věci, jako je převod peněz, vlastnictví, transakce, dohoda mezi dvěma stranami a další. K tomu však systém vyžaduje potvrzení od několika dalších zařízení (počítačů) ve stejné síti.

Jakmile bylo dosaženo dohody mezi dvěma zařízeními (také známé jako konsenzus), nelze o uložení něco na blockchainu pochybovat, odstranit jej nebo změnit; je to nepochybně tam.

Identity jsou prostřednictvím kryptografie uchovávány v soukromí. Všechny transakce na blockchainu jsou však veřejné pro všechny.

Každý záznam zapsaný na blockchainu je zabezpečen speciálním kryptografickým klíčem. To znamená, že všechny informace o blockchainu jsou neměnné.

Jedna věc, kterou musíme zdůraznit, je, že protože nic, co je zaznamenáno na blockchainu, nelze změnit, je důležité mít stoprocentní jistotu, kam posíláte své peníze. Jakmile je transakce odeslána, je zapečetěna a nelze ji zrušit.

Nyní, když jsme diskutovali o základech technologie blockchain, vraťme se k našemu tématu konverzace: Je blockchain budoucnost bankovnictví? A budou banky úplně transformovat svou identitu kvůli blockchainové technologii a nedávnému boomu kryptoměny? Jak a proč banky potřebují blockchain?

Nepochybně vzestup blockchainu mění věci. Banky postupně začínají přijímat měnící se trendy, aby oslovily tisíciletí, kteří jsou technicky zdatní a raději dělají vše na svých smartphonech a tabletech na cestách.

Některé banky již nakupují nebo spolupracují s fintech společnostmi ve snaze tuto technologii absorbovat a využít. Už existuje blockchainová technologie v bankovnictví.

V roce 2017 se předpovídalo, že více než 15% velkých bank bude využívat technologii blockchain. Nyní, o pár let později, už naskočilo mnoho bank nebo je v procesu.

Tradiční starší průmyslová odvětví, jako je bankovnictví, začínají vykazovat „trhliny“. Mnoho odborníků tvrdí, že zapomnění bank na masovou přitažlivost a výhodné vlastnosti blockchainu a kryptoměn se v určitém okamžiku nevyhnutelně změní.

Každodenní používání peněz a plateb se stalo velmi dynamickým. Vzhledem k rostoucím potřebám, očekáváním a životnímu stylu dnešních zákazníků existuje rozvíjející se trh aplikačních bank, vyzývatelských bank, mobilních platebních bank, nových finančních institucí, zprostředkovatelů plateb a dalších. Většina z nich již nabízí blockchainové a krypto služby nebo se snaží začít to dělat po linii.

Neříkáme, že budoucnost bankovnictví je 100% vázána na blockchain a kryptoměny. Nakonec existuje mnoho výklenků, které je třeba vyplnit. Je však důležité diskutovat o tom, jak tato technologie vylepší a doplní již existující finanční svět. Pojďme si o tom promluvit blockchainová technologie v bankovnictví která již existuje a dělá rozdíl.

Bankovní svět se mění

bankovní svět

Kruh, Náměstí a Revolut se v posledních letech stala velmocí ve finančním prostoru. Společné je jejich nabízení kryptoměn.

Ano, kryptoměna je ještě daleko od toho, aby byla tak populární jako dolar, euro nebo britská libra, nicméně banky aplikací, mobilní platební společnosti, agregátory obchodních služeb, platební společnosti typu peer-to-peer a mnoho dalších finančních služeb stejně jako výše zmíněné nabízejí šanci použít krypto jako alternativní platební metodu a lidé do toho skočí.

Pokusme se poukázat na některé z výhod dnešních bank:

  • Díky aplikačním bankám nebo digitálním bankám jsou věci pro každodenní zákazníky velmi výhodné.
  • V prostoru prvních příjemců jsou potřeby, které se zajímají o obchodování s kryptoměnou, investují nebo ji jen používají k platbám.
  • Tito zákazníci jsou snadno dosažitelní, protože mají přehled o nejnovějším vývoji a jsou ochotni to zkusit.
  • Decentralizované digitální měny mají potenciál převratu v mnoha aspektech odvětví plateb díky jejich transparentnosti, mobilitě, snadnému použití, pohodlí a snadnému přístupu.
  • Mezinárodní převod je oblast, kde mohou mít kryptoměny velký dopad. Přeshraniční peněžní transakce prováděné pomocí technologie blockchain vyžadují ve srovnání s tradičními metodami velmi málo času, poplatků a plateb.

Blockchain může skutečně zlepšit účinnost přeshraničních plateb odstraněním prostředníka (bank), stále však musíme vidět, jak se tento nástroj osvědčí pro průmyslové využití. Ještě jedna věc, banky nemusí být tak šťastné nebo dychtivé vzdát se maržových poplatků.

Ripple se pokouší upravit systém

zvlněná síť

Ripple je kalifornská společnost zabývající se platební sítí a protokoly, která se zaměřuje na usnadnění převodů mezi významnými finančními korporacemi. Myšlenkou společnosti Ripple, která byla založena v roce 2012, není být vaší průměrnou kryptoměnou.

Někteří lidé tvrdí, že to není ani kryptoměna.

Důvodem, proč si společnost Ripple v posledních několika letech získala tolik pozornosti, je to, že pracuje s hlavními finančními hráči, místo aby je svrhla. Mnoho lidí si myslí, že by to mohl být dokonalý příklad toho, jak by tradiční bankovnictví mohlo z blockchainu získat to nejlepší.

Brad Garlinghouse, generální ředitel společnosti Ripple, uvedl, že:

Od začátku jsme se opravdu dívali na to, jak pracujeme s vládami, jak pracujeme s bankami. A myslím, že někteří v krypto komunitě byli velmi: „Jak zničíme vládu. Jak obcházíme banky? “

Spolupráce s vládami a bankami je považována za nejlogičtější věc, kterou mohou digitální finanční společnosti, jako je Ripple, dělat. Společnost již navázala důležitá partnerství se společnostmi WesternUnion, Saudi Arabian Monetary Authority, Lian-Lian, čínským poskytovatelem platebních služeb a dalšími.

xRapid, nástroj vyvinutý společností Vlnění, je již prokázáno, že šetří transakční náklady o 40-70%, bez použití jakýchkoli poskytovatelů deviz a zvýšila rychlost transakce na pár minut. Ve srovnání s tím trvá dokončení mezinárodních plateb 3–5 pracovních dnů.

V roce 2018 společnost Ripple testovala svůj nástroj xRapid pro platby mezi USA a Mexikem. Po Ripple podobné funkce již představili další významní hráči v oblasti financí.

Příklady tradičních bank využívajících blockchainové technologie. Je to budoucnost bankovnictví?

banky přijímající blockchain

V loňském roce zahájila španělská mezinárodní banka Santander svoji platební síť založenou na blockchainu založenou na blockchainu zvanou One Pay FX a stala se první bankou na světě, která tak učinila.

One Pay FX je mobilní aplikace, speciálně navržená pro přeshraniční platby. Je podpořen blockchainem Ripple. Rozdíl mezi One Pay FX a výše uvedeným xRapidem spočívá v tom, že One Pay FX plně nevyřízne odpovídající banku z celého procesu. Nemění nebo nahrazuje konvenční systém, ale upravuje ho.

Existuje však druhá strana mince. Nemají být kryptoměny decentralizovány a odstraňovat nějakého prostředníka? Není základní myšlenkou blockchainu dát lidem moc? To je určitě něco, co je třeba zvážit.

Technologie blockchain za ní neumožňuje síťovým partnerům získat přístup ke sdílené účetní knize, která je základem hlavních blockchainových sítí, jako je Ethereum (ETH). Tato technologie však umožňuje snížit náklady a čas, který je obvykle vyžadován pro mezinárodní převody fondů bankami.

Bylo také řečeno, že v USA jsou Bank of America, Goldman Sachs a MasterCard patentovými technologiemi souvisejícími s blockchainem. Tyto společnosti vědí, že na celosvětové úrovni přijde obrovská změna, a budou připraveny z toho těžit jakýmkoli možným způsobem.

MasterCard v současné době vlastní více než 30 patentů souvisejících s blockchainem, včetně patentu na ověření identity, patentu na anonymní transakce a systému, který dokáže propojit kryptoměnu s fiat účtem.

Visa není pozadu. Ačkoli Visa nemá patenty na tolik produktů souvisejících s blockchainem, jako je MasterCard, navrhla platformu, která bude zahrnovat technologii blockchain a používat strategii založenou na API. Škálovatelná, flexibilní a uživatelsky přívětivá platforma představuje bezpečnější způsoby zpracování plateb B2B v globálním měřítku.

Další zemí, která vyvíjí a testuje projekty spojené s blockchainovými technologiemi, je Indie. Indický institut pro vývoj a výzkum v oblasti bankovních technologií úspěšně otestoval pilotní projekt související s obchodními transakcemi.

Rovněž bylo oznámeno, že více než 15 bank v Indii pracuje na vlastních pilotních projektech a buduje konsorcium pro testování mezibankovní blockchainové platformy. Koncept spočívá v povolení sdílené účetní knihy. Díky tomu budou všechny bankovní záznamy o transakcích aktualizovány současně. Cílem je snížit počet chyb a zjednodušit je.

Co bude dál?

budoucnost blockchainu

Dále počkáme a uvidíme.

Největší výhodou blockchainu je to, že může potenciálně snížit čas a hlavně náklady. Mnoho tradičních bank však není tak veselých z myšlenky přechodu na blockchain. Přechod na decentralizované způsoby převodu peněz znamená rozloučení s velkou rezervou, která je pro mnoho bank důležitým zdrojem příjmů.

Mnoho bank však začíná začleňovat blockchain, aniž by se plně vzdalo svého tradičního obrazu. Blockchain bude podle mnoha odborníků používán v určitých aspektech bankovního podnikání. K velkoobchodní změně u tradičních bankovních platforem však pravděpodobně tak brzy nedojde.

Existuje mnoho případů použití pro banky, aby přijaly blockchainovou technologii, kromě otevírání obchodů s kryptoměnou. Blockchain v tomto okamžiku daleko přesahuje fázi testování pro svět bankovnictví. Jak již bylo zmíněno, mezi hlavní důvody, proč tolik bank začalo investovat do technologie blockchain, patří zjednodušení a zrychlení přeshraničních plateb, zlepšení spolehlivosti a přesnosti transakcí a snížení procesu vypořádání..

Chytré smlouvy také pomohly procesu tím, že odstranily potřebu prostředníka a zavedly věrnostní / odměnové systémy.

V současné době využívá blockchain technologii více než 200 bank a finančních institutů. Toto číslo vám říká jednu věc: finanční instituce a blockchain technologie jsou stále více integrovány.

Pouze čas ukáže, jak budou banky vypadat, řekněme, za 10 nebo 20 let a kolik blockchain změní bankovnictví. Jedna věc je jistá; jsme svědky masivní změny poprvé za celá staletí.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me