Je těžba kryptoměny mrtvá?

Pojďme si dnes promluvit o těžbě kryptoměny.

Pokud jste nadšenci kryptoměn, jste si toho konceptu pravděpodobně dobře vědomi. Slyšeli jste však, že těžba kryptoměny může být u konce? Víte, jaký je důvod a jaké jsou alternativy? Pojďme to zjistit!

Těžba je v zásadě proces ověřování transakcí jiných lidí pomocí výpočetního výkonu. Po tomto procesu je přidáte na dlouhý veřejný seznam všech transakcí, známý také jako blockchain. Výměnou za ověření je „horník“ odměněn kryptoměnou.

Kdo se může stát horníkem?

těžař kryptoměn

Technicky, minerem se může stát každý, kdo má počítač a připojení k internetu. Existuje však spousta věcí, které je třeba zvážit, než se tím nadchnete.

Především, těžba není vždy zisková. V závislosti na tom, kterou kryptoměnu těžíte nebo jak rychlý a výkonný je váš počítač, a také na ceně elektřiny ve vaší oblasti, můžete nakonec utratit více peněz za těžbu, než v kryptoměně vyděláte.

Jak odměna je?

Jak již bylo zmíněno, těžbu kryptoměny provádějí vysoce výkonné počítače. Obvykle musí vyřešit poměrně složitý výpočetní matematický problém (nelze je vyřešit ručně), a proto je potřeba hodně elektřiny a hardwaru.

Těžba potřebuje počítač a speciální software, který pomáhá horníkům soutěžit se svými vrstevníky při řešení matematických úloh.

Když to říkáte, potřebujete také trochu štěstí. Váš počítač by měl být výkonný a zároveň šťastný. Přemýšlejte o tom takto – pravděpodobnost řešení jednoho z těchto složitých problémů a získání odměny je jako hledání zlata při kopání v pískovišti. Pravděpodobnost, že počítač vyřeší jeden z těchto problémů, je 1 ku 6 bilionům. Soutěžíte také s miliony dalších počítačů, které jsou po stejné ceně.

Výsledky těžby jsou dva:

 • Když počítače řeší tyto matematické problémy v krypto síti, produkují nové coiny.
 • Díky řešení matematických matematických problémů horníci činí síť kryptoměn důvěryhodnou a bezpečnou ověřením jejích transakčních informací.

Další věc, kterou si musíte pamatovat, je, že jednotlivé bloky přidané horníky by měly obsahovat proof-of-work, nebo PoW.

Těžba kryptoměny zahrnuje dvě funkce, a to: přidání transakcí do blockchainu (zajištění a ověření) a také uvolnění nové měny. Jednotlivé bloky přidané horníky by měly obsahovat proof-of-work nebo PoW.

Případová studie těžby bitcoinů

těžba bitcoinů

Vezměme si na chvíli bitcoin jako příklad. Bloková odměna je v podstatě to, jak se nové bitcoiny vytvářejí nebo přinášejí do ekonomiky. Horníci každých 10 minut vyřeší „blok“ bitcoinových transakcí a přidají je do blockchainu.

Na začátku dostali odměnu těžaři za těžbu bloku v bitcoinové síti na 50 BTC. To znamená, že každých 10 minut někdo někde získával 50 bitcoinů. Tehdy to však bylo jiné. BTC stálo za haléře a mohli jste ho těžit pouze pomocí notebooku. Každých 210 000 bloků se však odměna sníží na polovinu. Vytěžuje se více než 80% všech bitcoinů. Očekává se, že příští „polovina“ se uskuteční v květnu 2020. Očekává se, že poté dojde ke změně ceny a volatility.

Na začátku sloužili jako horníci pouze nadšenci kryptografie. Jak si však kryptoměna začala získávat popularitu a nakonec se zvýšila její hodnota, těžba se změnila v lukrativní obchod. Podniky začaly investovat do skladů a drahého hardwaru a těžaři bitcoinů se připojili k otevřeným fondům a kombinovali své zdroje.

Postupem času se však začalo hromadit mnoho různých problémů, které vyvolaly vážnou diskusi mezi komunitou kryptoměn, zda těžba pomalu končí. Zkusme zjistit, co se děje a jaké faktory přispěly k poklesu těžby kryptoměny.

Je těžba kryptoměny mrtvá?

Ještě to není. Nemůžeme však přehlédnout následující negativa:

 • Teplo a hluk pocházející z drahých a výkonných výpočetních zařízení.
 • Chcete-li koupit těžební zařízení, potřebujete spoustu peněz.
 • Nebezpečí požáru. Oheň je třeba vzít v úvahu a musíte plně pochopit, kolik elektřiny budete používat, a kapacitu vašeho místa.
 • Daně. Musíte nahlásit všechny své výdělky.

Což vedlo k …

 • Zisky z těžby jsou trvale uváděny jako nízké.
 • Nvidia vykázala nižší výdělky, než jaké generální ředitel a investoři očekávali od těžby kryptoměn.
 • Hodnota kryptoměn klesla, což těžařům ztěžuje překonání nákladů na elektřinu.
 • Boom těžby kryptoměn přinesl vysokou poptávku po hardwaru, který lákal prodejce, aby využili situace a zvedli své ceny.
 • Ethereum a další sítě přecházejí na POS (Proof of Stake), který vylučuje těžbu.
 • Zvýšily se také tarify za dovoz ASIC (těžební stroje).

Jaké jsou realistické výhody těžby?

krypto těžba

 • Stále můžete vydělávat peníze. Samozřejmě, to je ono, pokud jsou vaše náklady na elektřinu nízké, máte správné vybavení a těžíte správnou kryptoměnu.
 • Je to zábava pro lidi, kteří geekují nad počítači a milují pohrávání a hraní s hardwarem a počítačovým vybavením.

Spolu se všemi výhodami, které kryptoměny přicházejí, s nimiž můžete nakonec skončit na konci své těžební činnosti. Mezi ně patří:

 • Decentralizace
 • Vysoká úroveň soukromí
 • Uloženo v digitální peněžence
 • Rychlé a levné transakce
 • Univerzální rozpoznávání úrovně
 • Přístup ke všem

Mám jít na těžbu??

Měli byste tedy začít těžit v roce 2019 (nebo pokračovat, pokud se tomu už nějakou dobu věnujete)? Odpověď zcela závisí na konečném cíli, který máte na mysli. Například pokud vás zajímá těžba pro zábavu nebo vzdělávací účely, pak jděte do toho. Pokud si však chcete vydělat peníze, těžba kryptoměny pro vás nemusí být v tomto okamžiku to nejlepší.

Všechno se odvíjí od potenciálních rizik a odměn. Když se na věc podíváme objektivně, rizika a nevýhody v tomto okamžiku převažují nad těžební těžbou.

Největší věc, která ovlivňuje ziskovost těžby, je cena jakékoli kryptoměny, o kterou máte zájem. Přemýšlejte však o něčem jiném. Čím více horníků začne těžit a čím více bude zisková, tím bude obtížnější. Mějte na paměti, že je navržen tímto způsobem. Zvýšení obtížnosti matematických rovnic a snížení odměn na polovinu v určitých časech zní pro mnoho nadšenců kryptoměn jako situace bez výhry.

Další věc, kterou můžete udělat, je hledat kryptoměny, které stojí za to těžit a které vám mohou skutečně přinést nějaké zisky. Použijte své těžební zařízení k těžbě nových mincí, které se těží snadněji než bitcoiny. Zvláště pokud tyto nové mince mají něco zvláštního, díky čemuž mohou v budoucnu vzrůst. V dnešní době vychází tolik unikátních kryptoměn, každý s jedinečnými vlastnostmi a možnostmi.

Pokud však máte zájem o bitcoin, přidělte procento svého příjmu na nákup bitcoinů.

Jedná se o lepší alternativu než těžba bitcoinů, protože se v posledních několika letech stále více centralizuje, což vede k obavám o jeho budoucnost.

Pokud jste se vzdali těžby bitcoinů, prodejte svůj hardware a kupte si nový k těžbě alternativ, jako je Dash nebo Monero.

Jaké jsou alternativy k těžbě?

alternativy k těžbě

Pokud vás například zajímají bitcoiny, ale hledáte alternativy k těžbě, stačí si koupit bitcoiny nebo uzavřít leasingovou smlouvu s bitcoinovou těžební společností, která vám každý měsíc dá procentní podíl. Tímto způsobem stále získáte výhodu rostoucích cen bitcoinů a nemusíte dělat nic doma.

Co jiného můžete dělat?

Pokud stále chcete být součástí komunity kryptoměn, ale po všem, co jste doposud četli, si nemyslíte, že těžba je pro vás dobrá volba, můžete získat několik kryptoměn.

 • Zaregistrujte se pro ICO: ICO představují nový způsob získávání kapitálu k financování nových podniků. Hodnota nové mince je vázána na celkovou hodnotu společnosti. Nákup má počáteční počáteční cenu, ale existuje mnoho lukrativních bonusů. Můžete si koupit i se svou stávající kryptoměnou.
 • Provádění průzkumů: Pořizování průzkumů se stalo velmi populární metodou, jak vydělat kryptoměnu zdarma. Existuje několik webových stránek a aplikací, které si můžete stáhnout a které vám budou platit v kryptoměně za přijímání průzkumů.
 • Airdrops: Některé peněženky nabízejí kromě bezplatných krypto nabídek k vytvoření peněženky na jejich platformě i airdropy. K účasti na výsadku nemusíte dělat nic, kromě vlastní peněženky. Jedná se o vysoce poutavou a efektivní strategii, jak získat více uživatelů a dát stávajícím kryptoměnu zdarma.

Závěrečná slova

Ve světě kryptoměn se toho dělo hodně a věci se mění a transformují, jak mluvíme. Těžba kryptoměn je jen jedním z aspektů, které zažívají značný posun. Je těžba kryptoměn mrtvá, ačkoli?

Obrovské těžební farmy se mohou množit pouze tam, kde jsou ziskové, a to v oblastech, kde jsou nízké náklady na elektřinu. To dělá centralizovaná těžba kryptoměn.

Jednotliví horníci si stěžují, že sotva dostanou polovinu toho, na co byli zvyklí, když začínali. Jejich investice do hardwaru nelze vydělat zpět a těžba kousek po kousku se odtahuje od jednotlivců a jde přímo do obrovských společností a institucí.

Nejen to, ale s prostředí se stalo příliš konkurenceschopným. Jak ceny prudce vzrostly, do hry se dostávalo stále více horníků a po celém světě se začaly objevovat další transakce. Kvůli konkurenci může trvat několik let, než vaše domácí zařízení ověří pouze jeden blok transakce.

Kromě toho se Ethereum a další kryptoměny stahují z těžařů ASIC a přecházejí na Proof of Stake, což eliminuje těžbu.

Jedná se o trend, o kterém si mnozí myslí, že bude pokračovat kvůli rizikům 51% útoků a skutečné možnosti těžařů potenciálně ovládajících minci.

Dnes jste toho o těžbě slyšeli hodně. Je jen na vás a vašich cílech, abyste se rozhodli, zda je těžba něčím, o čem se v budoucnu rozhodnete, či nikoli.

Pamatujte, že kryptoprostor se vyvíjí a vy se musíte vyvíjet s ním. Možná nastal čas prodat vaše těžební zařízení a investovat do kryptoměny jiným způsobem.

Děkujeme, že jste si přečetli náš článek.

Chcete se dozvědět více o dalších kryptoměnách a o tom, jak s nimi obchodovat?

Zaregistrujte se do našeho kurzu obchodování s kryptoměnami!

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být zajímavý.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me