Rychlost nebo bezpečnost? Co je pro kryptoměnu důležitější?

Co je důležitější? Rychlost nebo bezpečnost? Debata rozděluje kryptoměnu na celá léta.

Vedlo to dokonce některé nadšence kryptoměn k rozdělování stávajících kryptoměn a zahájení nových. Ve skutečnosti se to stalo s bitcoiny a bitcoinovými hotovostmi (o tom trochu více).

Někteří tvrdí, že zvýšením rychlosti obětujete bezpečnost a jiní tvrdí, že pokud nemáte rychlost, nikdo nebude mít zájem o používání kryptoměny.

Samozřejmě existují kryptoměny, které tvrdí, že nabízejí rychlost i bezpečnost. To však může být docela těžké dokázat, dokud kryptoměnu nepřijme mnoho uživatelů.

Rychlost kryptoměny stále zaostává

rychlost transakce kryptoměny

Technologie blockchain je často uváděna jako bytost teoreticky rychlejší než tradiční bankovní systémy. Ve skutečnosti, tento slib ještě nesplnil.

Blockchain může být rychlejší proto, že je přímější. Vyjmutím prostředníka – bank – jsou transakce přímější.

Při převodu peněz mezi bankami je zapojeno mnohem více složek. Podívejme se na příklad někoho, kdo převádí peníze příteli v jiné bance.

Nejprve budou peníze převedeny z vašeho účtu do vaší banky.

Poté musí vaše banka mít účet v jiné bance a vložit peníze na tento účet.

A nakonec mohou být peníze převedeny z bankovního účtu vaší banky v druhé bance na příjemce.

Problém je ještě komplikovanější, když vaše banka nemá bankovní účet v bance vašeho přítele, což může vyžadovat zapojení třetí banky.

To platí zejména při zasílání peněz do zahraničí.

nicméně, rychlost blockchainových transakcí je stále velmi, velmi pozadu. Ve srovnání s Visa, jedním z největších zprostředkovatelů transakcí, je většina kryptoměn daleko pozadu.

Visa údajně zvládne přibližně 24 000 transakcí za sekundu. Bitcoin na druhé straně dokáže zpracovat pouze 7 transakcí za sekundu.

Ačkoli je bitcoin nejoblíbenější kryptoměnou, v žádném případě není nejrychlejší.

Zvlnění je možná nejrychlejší a spravuje údajně 1 500 transakcí za sekundu, což je ještě rychlejší než PayPal, který dokáže spravovat pouze 193 za sekundu.

Stellar, Bitcoin Cash, Litecoin a Ethereum jsou také známy jako rychlejší než bitcoiny.

Pokud však žádná z těchto kryptoměn nebude schopna dosáhnout stejné rychlosti jako Visa, nebude to skutečně způsob, jak usnadnit transakce.

Teprve potom budou lidé s větší pravděpodobností přijímat kryptoměnu.

Rychlost může být zavádějící

Proč tedy každá kryptoměna tvrdí, že je schopna provádět rychlejší transakce než tradiční bankovnictví?

To je místo, kde to může být docela matoucí; existuje mnoho typů rychlostí transakcí.

  • Teoretická rychlost transakce. Toho může kryptoměna teoreticky dosáhnout, když běží na plnou kapacitu.
  • Požadovaná skutečná rychlost transakce. To je to, co vývojový tým tvrdí, že kryptoměna je v té době schopná. Mohou však postrádat důkazy, které by to podpořily.
  • Průměrná rychlost transakce. V průměru je toho kryptoměna schopná.
  • Skutečná rychlost transakce. Co je kryptoměna v té době skutečně schopná. To se samozřejmě obvykle může změnit.

Chcete-li získat jasnou představu o tom, co kryptoměna ve skutečnosti dokáže, je nejlepší se zaměřit na skutečná rychlost transakce nebo průměrná rychlost transakce.

Mnoho vývojářů tvrdí, že jejich kryptoměna může dosáhnout úrovní kolem 50 000 transakcí za sekundu.

Dokud však tyto kryptoměny nebudou fungovat na maximální kapacitu a nebudou optimalizovány k dosažení těchto úrovní, nebudeme vědět, zda je to možné.

Může tomu tak být při dosažení deklarovaných nebo teoretických rychlostí transakce může systém dokonce selhat a přestat fungovat.

Navíc stojí za zmínku, že mnoho z těchto rychlostí se počítá v testovacích sítích.

To je problém, protože údajně 57% času není možné efektivně otestovat, jak dobře něco funguje v laboratorním provozu.

Laboratorní provoz nikdy správně neodráží skutečné prostředí.

Tyto testovací sítě pravděpodobně vytvoří pouze skutečné podmínky. Možná nebudou brát v úvahu mnoho věcí. Ve skutečnosti se časy mohou lišit kvůli přetížení.

A konečně, jen aby byly věci více matoucí, jsou časy, které se zobrazují, často průměrné. To znamená, že skutečné číslo může být vyšší nebo nižší nebo jednoduše nekonzistentní.

Jsou však skutečně důležité rychlosti transakcí?

rychlost bitcoinové transakce

Stojí za to si položit otázku, proč nám vlastně záleží na rychlosti transakcí. Opravdu na nich vůbec záleží?

Ano i ne.

Záleží na tom v tom smyslu, že díky rychlejším rychlostem transakcí se budeme cítit bezpečněji, a to jak jako odesílatel, tak jako příjemce.

Nebudeme nad námi viset problémy s penězi. Navíc jsou určitě důležité pro ty, kteří potřebují převést peníze na jinou stranu.

Například nákup domu. Možná budete muset nejprve obdržet peníze od banky a poté je poslat prodejci. Pomalé transakce mohou být problematické a mohou dohodu vyfouknout.

V určitých bodech měl bitcoin extrémně nízkou rychlost transakcí. V některých případech až čtyři dny. Takové zpomalení jakékoli kryptoměny sníží pravděpodobnost úspěchu hlavního proudu.

Je však opravdu nutné soutěžit s těmi, jako je Visa? I když to může být nejrychlejší způsob převodu peněz, za kryptoměnou je spousta dalších výhod.

Na zabezpečení je snadné zapomenout

Kryptoměna může být bezpečnější než současný systém, který máme. Internet, i když provádí transakce rychleji, může být nespolehlivý, pokud jde o přenos informací.

Když se video, které sledujete, začne ukládat do vyrovnávací paměti, je to nespolehlivost internetu. Pokud se to samé stane během transakce, může to vymazat.

Naštěstí ve většině případů budou finanční prostředky vráceny a transakce bude neplatná. To však stále vyvolává mnoho otázek.

Technologie blockchain, protože je ověřena každým uzlem současně, tento problém nemá. Systém nikdy nemůže selhat, pokud nebudou všechny uzly odebrány ze sítě současně.

Centralizované systémy, jako je Visa, tento problém mají, protože je musí projít každou transakcí. Na cestě do Visa i z Visa k přijímači je šance, že se věci mohou pokazit.

Bitcoin vs. Bitcoin Cash: Pomalé a bezpečné vs. rychlé nezabezpečené?

bitcoin vs bitcoin cash

Je také důležité zmínit debatu o bitcoinech a bitcoinových hotovostech. Bitcoin Cash byl vytvořen z rozdvojení bitcoinového blockchainu.

Byl vytvořen z neshody ohledně nejlepšího způsobu škálování bitcoinů.

Bitcoin má řadu problémů souvisejících se škálováním, které zpomalily časy transakcí. Čím více uživatelů jej přijme, tím pomalejší bude.

Navíc, čím blíže se bitcoiny dostanou k dosažení maxima coinů, tím těžší se budou těžit, což dále snižuje rychlost transakcí.

Debata, která vedla k rozdělení bitcoinových hotovostí z bitcoinů, byla v souvislosti s SegWit2x (Segregated Witness) a blesková síť.

Ti, kteří později vytvořili bitcoinovou hotovost, věřili, že bitcoiny už ve skutečnosti nejsou bitcoiny a příliš se změnily.

Místo toho ukázali na Spisy Satoshi Nakamota, zejména jeho četné zmínky, že bitcoin může mít ve skutečnosti větší bloky, které by prodlužovaly časy transakcí.

Vývojáři bitcoinové hotovosti se poté rozhodli rozdělit bitcoiny a implementovat původní změny navržené Nakamotem.

Dnes, Bitcoin Cash má bloky, které jsou osmkrát větší než bitcoinové. To znamená, že mohou usnadnit osmkrát tolik transakcí najednou, což zkrátí dobu transakce.

V roce 2018 byl bitcoin schopen spravovat pouze sedm transakcí za sekundu Bitcoin Cash dokázal spravovat 61, což je významné zlepšení.

Přesto je 61 ve srovnání s 24 000 za sekundu společnosti Visa neporovnatelné.

Je bitcoinová hotovost víceméně bezpečná?

Jedním z hlavních problémů bitcoinové hotovosti je to, že kritici tvrdí, že je kvůli větším blokům méně bezpečná než bitcoin.

Stačila by jen jedna škodlivá transakce v rámci bloku, která by zrušila všechny transakce v něm. Protože bitcoinová hotovost má větší bloky, ovlivnilo by to více transakcí.

Zdá se, že větší bloky se mohou rovnat menší bezpečnosti. Dopad takového incidentu může dokonce rozdělit blockchain na dva.

A to se velmi dobře mohlo stát s Bitcoin Cash.

V roce 2018 vývojář Cory Fields objevil obrovskou chybu: pokud by byl toxický blok přijat do blockchainu, vytvořil by úplné selhání konsensu a rozdělil blockchain na dva.

Naštěstí však byla chyba opravena, než s ní bylo možné manipulovat.

Pro Fields mu znovu potvrdil, že na blockchainu Bitcoin Cash stále existují katastrofické chyby.

Také stojí za to přemýšlet, jestli větší bloky znamenají, že se může pokazit více věcí.

Zrychlení kryptoměny navíc může znamenat jejich zjednodušení, aby byly méně těžké, aby mohly rychleji pracovat. Ale jejich zjednodušením mohou být méně bezpečné.

Většina hackerů nemá nic společného se samotnou kryptoměnou

kryptoměna hacks

Samozřejmě, zatímco jim lidé bitcoiny hackli a ukradli, Bitcoin jako síť nebyl nikdy hacknut.

Většina bezpečnostních problémů souvisejících s kryptoměnou se týká burz, které jsou napadeny hackery, nikoli samotné kryptoměny.

Proto také je bezpečnější obchodování s kryptoměnou jako a CFD místo výměny.

To však neznamená, že to tak bude vždy a bezpečnost by nikdy neměla být přehlížena jako důležitý problém.

Vývojáři se musí rozhodnout, co je důležitější: rychlost nebo bezpečnost

Mělo by se rozhodnout, protože pokud se nadšenci kryptoměny nedohodnou, co mají dělat, budou se i nadále štěpit na menší a menší zlomky.

Příklad bitcoinu a bitcoinové hotovosti tím nekončí. Debata také zahrnuje Bitcoin SV (Satoshi Vision).

Bitcoin SV je rozdělení od Bitcoin Cash. Tvrdí, že bitcoinová hotovost se příliš změnila, konkrétně zmiňují změny, jako je přidávání chytré smlouvy.

Pokud se skupiny budou nadále rozdělovat a pokoušet se najít lepší způsoby, jak se vypořádat s rychlostí, bezpečností a dalšími problémy, znehodnotí to vyhlídku na převzetí kryptoměny jako životaschopnou alternativu k nekrytým penězům.

Existuje již údajně více než 2 000 různých kryptoměn, které se snaží překonat bitcoiny.

Bez zabezpečení nezáleží na rychlosti

Pokud síť nemůže bezpečně fungovat, nezáleží na tom, jak rychle má fungovat. I když se rychlost může časem stát problémem, jedna bezpečnostní chyba může celou věc srazit.

Existují lidé, kteří tvrdí, že rychlost může přinést bezpečnost. Pokud nebudou brány v úvahu rychlosti sítě, mohou přepracované nástroje způsobit zranitelnost, na kterou lze zaútočit.

Rychlost i bezpečnost jsou důležité a vzájemně se ovlivňují.

To znamená, že rychlost je nejdůležitější pro použitelnost a zabezpečení pro fungování celé sítě.

Argument se zdá být, čím více investujete do zabezpečení, tím nižší rychlost získáte, ale čím vyšší máte rychlost, tím méně je síť zabezpečená. Je nutná zdravá rovnováha.

Klíčové body

Pokud si z tohoto článku něco pamatujete, udělejte z toho tyto klíčové body.

  • Visa je stále mnohem rychlejší než jakákoli kryptoměna. Visa zvládne 24 000 za sekundu, zatímco bitcoiny mohou spravovat pouze 7.
  • Rychlost transakce může být zavádějící. Existuje mnoho různých způsobů, jak lze odhadnout rychlost transakce, což může být matoucí.
  • Hackování kryptoměny je ve většině případů na burzách. Kryptoměna je velmi bezpečná, burzy na druhé straně nejsou.
  • Bez zabezpečení nezáleží na rychlosti. Nezáleží na tom, jak rychle kryptoměna může fungovat, pokud nemůže slíbit, že vaše peníze udrží v bezpečí.

Pokud jste rádi četli tento článek z Obchodní vzdělávání, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli, o kom si myslíte, že by to mohlo zajímat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me