Satoshi Nakamoto: Co o něm víme?

O 10 let později je identita Satoshi Nakamota stále úplným tajemstvím a stále nejsme schopni vytvořit úplný obraz o tom, kdo by mohl být.

Vše, co o něm víme, pochází z bitcoinů bílý papír, fóra a e-maily, z nichž většina je stále k vidění online. Nikdo, s kým pracoval, se s ním osobně nesetkal.

Nakamoto zmizel v roce 2011 a přestal psát na fóra a psát e-maily a nic víc od něj neslyšel.

Záleží však na identitě Satoshi Nakamota?

Ano, Nakamoto je odhaduje se, že má 1 milion bitcoinů, což je docela dost, zvlášť když uvážíme, že v oběhu bude vždy jen 21 milionů.

V době psaní tohoto článku by se to stalo Čisté jmění Satoshi Nakamota z roku 2019 přibližně 10,5 miliardy USD.

A co víc, kdyby Nakamoto najednou prodal celou svou zásobu, hodnota bitcoinu by mohla klesnout na neuvěřitelně nízké hodnoty.

Proto Bitcoin byl obviněn z toho, že je Ponziho schématem, protože tvůrce a zakladatel vlastní tak významný podíl.

Je však třeba zmínit, že tento bitcoin se od doby, kdy Nakamoto zmizel, zatím nepohyboval.

Co tedy víme o identitě Satoshi Nakamota?

Satoshi Nakamoto nikdy nedokončil bitcoiny

satoshi nakamoto a bitcoin

Někteří odborníci tomu věří Bitcoin nebyl nikdy skutečně dokončen a mohl být propuštěn příliš brzy.

Tvrdí, že bílá kniha o bitcoinech a velká část Nakamotova psaní online na to působí dojmem Bitcoin byl experiment nebo prototyp do lepší verze.

Podporuje to také skutečnost, že Nakamoto stále provádí mnoho změn v bitcoinech a po spuštění bitcoinu navrhl mnoho dalších.

Nakamoto sám provedl mnoho změn ve zdrojovém kódu a jen zřídka uváděl důvod, proč podle zdrojů, které s ním úzce spolupracovaly, což nepomůže při jeho odhalení.

Možná posledním důkazem toho, že Nakamoto nikdy nedokončil bitcoin, je to, že ho nikdy nemělo používat tolik lidí a že bojuje se škálováním.

Je velmi možné, že jako prototyp měl být testován pouze u malé skupiny lidí.

Rozdělení bitcoinů

Po Nakamotově zmizení se v komunitě bitcoinů začaly objevovat zlomeniny, když se komunita pokoušela překonat problémy se sítí související s rychlostí, bezpečností a obávanou otázkou škálování.

Dva hlavní faktory, které vedly k neshodám ohledně toho, jak by bitcoiny měly postupovat bez Nakamota, byly SegWitx2 (Segregated Witness) a Lightning Network.

Jak se bitcoiny měnily, lidé se dohadovali, jestli to stále je bitcoin, protože se tolik změnil oproti původní vizi Nakamota.

To vedlo k rozdělení bitcoinů na bitcoiny a bitcoinové hotovosti, který měl bloky osmkrát větší. Bitcoinová hotovost tak mohla zpracovat více transakcí v jednom bloku a zkrátit tak dobu transakce.

To bylo něco, co Nakamoto již mnohokrát zmínil jako životaschopný způsob, jak pokračovat ve škálování bitcoinů.

Úspěch Bitcoin Cash byl natolik skvělý, že dokonce převedl Rogera Vera, běžně označovaného jako Bitcoin Jesus, aby se zapojil, a nyní je jednou z hlavních tváří propagace Bitcoin Cash.

Změna zatím fungovala. Bitcoin Cash je nyní schopen zpracovat 61 transakcí za sekundu, což je podstatně rychlejší než u bitcoinů 7. Lidé však uvedli obavy ohledně bezpečnosti Bitcoin Cash.

Změny se tím nezastavily. Bitcoinová hotovost, stejně jako bitcoiny před ní, se nadále měnila a přijímala funkce, jako jsou chytré smlouvy.

Kritici z toho nebyli spokojeni a znovu tvrdili, že bitcoinová hotovost se příliš změnila. To pak vedlo k dalšímu rozdělení a vytvoření Bitcoin SV (Satoshi Vision).

Co víme o Nakamotově identitě?

satoshi nalamoto identita

Nakamoto prohlašoval, že je z Japonska, a narodil se 5. dubna 1975, což by z něj udělalo 44 let od roku 2019.

Navzdory japonskému jménu se mnozí domnívají, že díky své dokonalé angličtině pocházel z jiného prostředí a že žádný z jeho dokumentů, včetně bílé knihy, nebyl napsán v japonštině..

Další teorie je, že byl možná japonský Američan jak údajně předpokládal Hal Finney, jeden z prvních jedinců zapojených do bitcoinu.

Někteří si toho všimli Nakamoto někdy používaná britská angličtina a že to může znamenat, že byl ze země společenství.

Dokonce použil britské fráze jako „krvavě tvrdý“, což mnozí považovali za známku toho, že není Američan.

Rovněž se obecně věří, že jeho původ musel pocházet z cypherpunk hnutí který se velmi podílel na konceptech souvisejících s ochranou soukromí.

Dále k tomu, většina lidí tomu věří Satoshi Nakamoto byl pseudonym, což by se hodilo k myšlence, že pochází z hnutí cypherpunks.

Někteří se domnívají, že název Satoshi Nakamoto pochází od společností Samsung, Toshiba, Nakamichi a Motorola.

Pomocí prvních částí Samsung a Toshiba můžete udělat satoshi as prvními částmi Nakamichi a Motorola, můžeš udělat Nakamota.

Nakamoto také používal anonymní e-mailové služby a používal Tor k registraci domény Bitcoin.org, což dále zdůrazňuje skutečnost, že ochrana soukromí pro něj byla velmi důležitá.

Proč Satoshi Nakamoto zmizel?

To může mít něco společného s povahou Nakamota, který možná pochází z hnutí cypherpunks, kteří se velmi zajímali o soukromí na internetu, a může to být prostě to, že Nakamoto chtěl žít soukromý život.

nicméně, někteří tomu věří Nakamoto záměrně zmizel, aby se bitcoiny více decentralizovaly.

Tím, že se odstranil, odstranil ústřední entitu, s níž se většina lidí vztahovala, když došlo k problémům, které musely být řešeny. Mohl nechat bitcoin stát se jeho vlastní věcí vyvinutý lidmi.

Méně lichotivou hypotézou však je, že si chtěl zachovat soukromí a viděl vzlétnutí bitcoinů, které ve skutečnosti utekly se svým 1 milionem bitcoinů.

Viz také: 5 lidí, kteří se stali milionáři z bitcoinu

Kdo je Satoshi Nakamoto? Nejlepší čtyři možné identity

Existuje několik možných identit Satoshi Nakamota. Žádný z nich však nelze prokázat.

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto

Dorian je Japonec-Američan, jehož rodné jméno je Satoshi Nakamoto a který pracoval s vládou USA jako systémový inženýr na klasifikovaných obranných projektech a byl také vyškolen jako fyzik.

Nicméně, Dorian agresivně popírá, že je Nakamoto a tvrdí, že o bitcoinu nikdy neslyšel, dokud nebyl dotázán, zda je vynálezcem.

Zajímavé však je, Dorian žil přibližně 1,6 mil od Hal Finney který se výrazně podílel na tvorbě bitcoinů.

To znamená, že je široce tomu věřili DorianJméno je čistě náhoda nebo že to byl snad placka, která odvádí pozornost od skutečného Nakamota.

Dorian také nemá žádné pozadí v cypherpunkovém hnutí.

Hal Finney

hal finney

Hal Finney byl kryptograf, který pracoval na časném prototypu kryptoměny. On byl zapojen do hnutí cypherpunk a od začátku se velmi zajímal o bitcoiny.

Do značné míry se zapojil do Nakamota při vytváření bitcoinů a byl snad jedním z největších přispěvatelů k tomu, kromě Nakamoto sám.

Finney byl dokonce prvním příjemcem prvních bitcoinů v transakci od Nakamota po spuštění sítě.

V roce 2009 byla Finney diagnostikována amyotrofická laterální skleróza, běžně označovaná jako ALS nebo Lou Gehrigova choroba.

Pak v roce 2014 Finney zemřel. Někteří lidé věří, že může souviset s Finneyho smrtí a zhoršujícím se zdravím NakamotoZmizení.

Existuje také teorie, že Nakamoto byl Nick Szabo, ale Finney provedl veškerou práci s kódováním. Je však třeba zmínit, že Finney psal v C a bitcoin byl kódován v C++.

Je také možné, že jméno Satoshi Nakamoto bylo vybráno proto, že poblíž pobýval Dorian Nakamoto, a kdyby ho někdo hledal, našli by Doriana, ne Finneyho.

Craig Steven Wright tvrdí, že je Satoshi Nakamoto

Craig Steven Wright

Původně Wired a Gizmodo vyvedli Craiga Stevena Wrighta jako Nakamota a ten to původně popřel. Během několika měsíců však tvrdil, že to byl on.

Víra je v to Wrighte vytvořil bitcoin s počítačovým forenzním analytikem Davidem Kleimanem, ale kritici poukázali na to, že toto pole nemá nic společného s kryptoměnou.

Je zajímavé, že se tomu věří Wrighte vlastní přibližně 1,1 milionu bitcoinů a v jednu chvíli se předpokládá, že to bylo až 10% z celkové nabídky.

Počet je podobný tomu, o kterém se předpokládá, že jej vlastnil Nakamoto. Předpokládá se však, že částka ve vlastnictví Wrighta pochází od těžební společnosti, kterou spoluvlastnil s Kleimanem.

Wright je také Australan a jak bylo uvedeno výše, bylo známo, že Nakamoto někdy při psaní používal britskou angličtinu. Australská angličtina obsahuje britské a americké prvky, což by to mohlo vysvětlit.

V rozhovor s BBC však Wright řekl, že by dokázal, že je Nakamoto, nebyl schopen předložit žádné důkazy, které by to podpořily od té doby.

Wrightovo tvrzení, že je Nakamoto, se dříve považovalo za podvod ale od roku 2019, Wrighte se pokusil patentovat bitcoin na jeho jméno v USA a je žalovat lidi za urážku na cti ve Velké Británii, kteří tvrdí, že tomu tak není Nakamoto.

Wright je nyní také zapojen do projektu Bitcoin SV.

Nick Szabo

Nick Szabo

Szabo je počítačový vědec, právní pracovník, kryptograf a je známý pro vytváření konceptu inteligentních smluv.

Přibližně v době, kdy se vyvíjel bitcoin, Szabo pracoval na velmi podobném projektu s názvem BitGold a dokonce publikoval článek o BitGoldu týden před spuštěním bitcoinu v roce 2009.

BitGold je velmi podobný projekt jako bitcoin. Zde je jen několik podobností:

 • Použijte algoritmus Proof of Work;
 • Elektronický systém peer to peer;
 • Nevyžaduje třetí stranu;
 • Před zahájením dalšího bloku je nutná shoda;
 • K přijímání mincí je třeba vyřešit kryptografické hádanky;
 • Nové mince jsou opatřeny časovým razítkem.

Je také velmi zajímavé, že ze všech projektů, které byly zmíněny v Nakamotově bílé knize, nebyl BitGold uveden, navzdory všem obrovským podobnostem.

Szabo je také známým uživatelem pseudonymů a jeho iniciály NS jsou stejné. Je možné, že si chtěl zvolit pseudonym podobný svému.

nicméně, Nick Szabo není známo, že je schopen psát v C++, Bitcoinový kódovací jazyk.

Navzdory tomu, někteří tomu věří Szabo může být mozek za touto myšlenkou a on pracoval s někým jiným, potenciálně Hal Finney, který to kódoval.

Pomocí stylometrie, což je studium toho, jak lidé formulují psaný jazyk, podobnosti v tom, jak Nakamoto a Szabo psát si a používat angličtinu byly nalezeny.

Mezi tyto podobnosti patří:

 • Vložení dvou mezer na začátek věty;
 • Začněte větami „Je třeba si to všimnout“;
 • „Úroveň“ následovaná podstatným jménem;
 • Použijte frázi „samozřejmě“, aniž byste oddělili čárky;
 • Fráze „lze charakterizovat“;
 • „Časové razítko“ použité jako sloveso.

Je však třeba říci, že někdo mohl napodobovat jeho styl psaní.

Je dokonce možné, že Satoshi Nakamoto utrhl většinu práce Nicka Szaba, proto je styl psaní podobný a proč takový podobný projekt nebyl uveden v bílé knize.

Szabo je také jednou z mála osob, se kterými komunikoval Nakamoto aby neuvolnil jeho e-maily a někteří si všimli, že jeho online přítomnost po vydání bitcoinu prakticky zmizela.

John McAfee tvrdí, že zná Nakamotovu identitu

John McAfee je kontroverzní osobností společnosti McAfee zabývající se bezpečností softwaru.

On byl velmi hlasitý Cvrlikání když tvrdí, že zná pravou identitu Nakamoto, účinně říká, že pokud Nakamoto neodhalí svou identitu, McAfee ano.

McAfee věří Satoshi Nakamoto je sbírka lidí, nicméně, autor bílé knihy o bitcoinech napsal jeden muž, který žije v USA.

Také říká, že je důležité vědět, kdo je Nakamoto, protože lidé jako Craig Wright mohou falešně tvrdit, že je to on, a to může být nebezpečné.

Ve svých tweetech, Zdá se, že McAfee také naznačuje, že tým lidí za bitcoiny byl indický v e-mailu, který nahrál při komunikaci s někým, kdo prohlašoval, že je Nakamoto.

Mnoho lidí však nevěří, že McAfee ví, kdo je Nakamoto, a že se mu pozornost prostě líbí.

Skupina lidí

satoshi nakamoto je skupina lidí

Je velmi možné, že Satoshi Nakamoto nebyl jen jeden člověk, ale skupina lidí. Někteří dokonce tvrdili, že práce na kódování bitcoinů byla tak dobrá, že to pravděpodobně neudělala jen jedna osoba.

To by také mohlo vysvětlit, proč se jeho používání angličtiny někdy mění z USA do Velké Británie.

Mohl by Satoshi Nakamoto zemřít?

Je velmi možné, že Nakamoto jednoduše zemřel, a proto zmizel.

To je možné za dvou okolností; zaprvé, pokud jde o Hal Finney a potenciálně ve vztahu k Dave Kleiman který pracoval po boku Craiga Wrighta a zemřel v roce 2013.

Opravdu potřebujeme znát Nakamotovu identitu?

Lidé, jako je John McAfee, věří, že by svět měl vědět, o koho jde, a může mít dobrý názor na lidi, kteří se vydávají za Nakamota.

Může být také důležité zjistit, kdo je Nakamoto, aby jim zabránil vyložit 1 milion bitcoinů, které vlastní, a potopit ceny bitcoinů.

Může se stát, že pokud se taková událost stane, bude jen relevantnější zjistit, o koho jde.

Pokud by však byla odhalena Nakamotova identita, mohou mu hrozit životy nebo může být zatčen daňovými úřady nebo jinými organizacemi kvůli zločinům, ke kterým došlo, jako je nákup nelegálních předmětů na internetu za bitcoiny.

Klíčové body

Pokud si z tohoto článku něco pamatujete, udělejte z toho tyto klíčové body.

 • Satoshi Nakamoto vlastní přibližně 1 milion bitcoinů. Pokud by byl tento bitcoin prodán, zničilo by to cenu.
 • Několik jednotlivců by mohlo být Nakamoto. Nic z toho nelze doposud prokázat.
 • Bitcoinová hotovost a Bitcoin SV se odštěpily od bitcoinu, aby byly v souladu s NakamotoNápady. Jeho důležitost je diskutabilní.
 • Je vysoce pravděpodobné, že Satoshi Nakamoto byla skupina lidí. To by mohlo vysvětlit pár věcí o jeho osobnosti.

Pokud jste rádi četli tento článek z Obchodní vzdělávání, prosím dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by to mohlo také zajímat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me