Těžba kryptoměny je vysvětlena

Dnes si vysvětlíme jeden z nejzákladnějších konceptů kryptoměny – těžbu. Pokud teprve začínáte v krypto světě, následující článek by pro vás měl velký význam.

Jsme si jisti, že pokud jste součástí světa digitálních financí nebo se jím plánujete stát, pravděpodobně jste tento výraz už slyšeli “hornictví” pár stokrát. Ale opravdu víte, co to znamená? Víte, jaké jsou výhody a nevýhody těžby? Je to koncept, který zůstane v nadcházejících letech?

Pokusíme se na všechny tyto otázky odpovědět. Pojďme!

Co je těžba kryptoměn?

Těžba kryptoměn je jednou z nejběžnějších metod ověřování transakcí prováděných přes blockchainovou síť a jejich přidávání do dlouhého veřejného seznamu všech transakcí, blockchainu.

Na oplátku jsou lidé odměněni kryptoměnou.

Těžba kryptoměn je proces, kterým se do stávající cirkulující nabídky přidávají nové mince. Těžba také zajišťuje síť, na které mince funguje, ověřováním transakcí.

Lidé, kteří těží mince, jsou známí jako horníci.

Jelikož neexistuje žádný ústřední orgán, který by kontroloval a zajišťoval peněžní zásobu, je tato kontrola a bezpečnost rozložena po síti, kterou horníci pomáhají udržovat.

Shrnout to, těžba kryptoměn zahrnuje dvě funkce, jmenovitě: přidání transakcí do blockchainu (zajištění a ověření) a také uvolnění nové měny.

Jak to všechno funguje?

těžba kryptoměn

Těžba kryptoměn je typ ověřovacího modelu, známého také jako POW nebo „proof-of-work“. Existují dva běžné typy ověřování, ale ten druhý, známý jako POS nebo „proof-of-stake“, si na chvíli necháme promluvit o modelu POW.

V modelu POW, který využívají kryptoměny jako Bitcoin, Bitcoin Cash a Litecoin, si podniky, skupiny nebo jednotlivci navzájem konkurují tím, že pomocí svých výkonných počítačů jako první řeší složité matematické problémy, které jsou součástí šifrovacího mechanismu.

Rovnice odpovídají skupině transakcí, známé jako blok. První jednotlivec, podnik nebo skupina, která řeší tyto rovnice a v procesu ověří přesnost transakce v rámci bloku, obdrží „blokovou odměnu“. Vyplácí se jako digitální tokeny měny, která se ověřuje.

Například v současné době je bloková odměna za bitcoin 12,5 žetonů. To znamená, že komukoli se podaří vyřešit rovnice pro blok, dostane zaplaceno 12,5 žetonů, což je více než 100 000 $.

Těžba kryptoměny krok za krokem

Pokusme se vysvětlit těžbu kryptoměny krok za krokem.

 1. Když je transakce provedena přes blockchain (například jeden uživatel chce poslat coiny na adresu jiného uživatele), jsou informace o transakci zaznamenány a vloženy do bloku.

 2. Aby mohli blok zašifrovat, musí horníci vyřešit složitou kryptografickou hádanku, aby našli kryptografický hash, který je pro daný blok vhodný. Aby měli horníci slušnou šanci ověřit a zabezpečit blok jako první, musí používat výkonný hardware specifický pro danou aplikaci.

 3. Když těžař zajistí blok, blok se přidá do blockchainu. Následuje ověření provedené jinými uzly (počítači) v síti v procesu známém jako konsensus.

 4. Pokud se horníkovi podaří úspěšně ověřit a zajistit blok, je odměněn nově vytvořenými mincemi. Proces odměňování za práci je znám jako Proof of Work.

Jaké jsou výhody těžby kryptoměny?

výhody těžby kryptoměny

Pojďme si promluvit o některých důvodech, proč se mnoho lidí chce stát horníky a vydělávat kryptoměnou.

 1. Vydělávat peníze – Všechno přichází na peníze! Na konci dne může být těžba velmi zisková, pokud bude provedena správně. Pro některé lidi by těžba mohla dokonce nahradit práci na plný úvazek. To je bezpochyby největší výhody spojené s kryptoměnou.
 2. Investice do hodnoty – Může kryptoměna selhat? Samozřejmě, že může. Může najednou dosáhnout vyšších hodnot? Ano, jistě. Trh je dynamický a nestálý. Bez ohledu na to, co se stane, si však špičkové počítače a těžaři vybavení drží svou hodnotu velmi dobře. To znamená, že pokud se rozhodnete opustit trh nebo se náhle zhroutí kryptoměna, na které jste pracovali, stále byste měli hodnotu v zařízení, které jste použili k těžbě měny.
 3. Bezpečnost – Kryptoměnu nelze odcizit. Můžete si být jisti, že peníze, které těžíte, zůstanou na vašem účtu v bezpečí.
 4. Být svým vlastním šéfem – Jakmile začnete pociťovat skutečné výsledky těžby kryptoměny a stanete se dobrým horníkem, můžete dokonce zvážit ukončení práce a nastavení vlastních hodin a pravidel práce. To je konečná svoboda, kterou mnoho lidí stále hledá, ale nikdy se tam nedostane.
 5. Postavte se proti centralizované regulaci – Kryptoměna je decentralizovaná a prakticky nevystopovatelná. To znamená, že horníci získávají soukromí, které potřebují, aby vydělali co nejvíce peněz a mohli si s penězi dělat, co chtějí. Existuje několik zemí, které zavedly určitá nařízení, nicméně kryptoměna je nakonec vsazena proti centralizované měnové regulaci.

A co nevýhody těžby kryptoměny?

 1. Amortizace – To je něco, čeho byste si měli být dobře vědomi, a to ještě předtím, než vůbec uvažujete o vstupu do světa kryptoměny. Kryptoměny nesou riziko ztráty své hodnoty, což automaticky změní vaše těžební aktivity na neziskovou investici.
 2. Elektřina – O tom jsme již diskutovali. Náklady na elektřinu mohou určitě poškodit vaše výdělky. Ve skutečnosti většina z vaší odměny pravděpodobně půjde na účty za elektřinu. Proto byste měli pečlivě zvážit poměr cena / odměna.
 3. Ztráta digitální peněženky – To se děje častěji, než si myslíte. Pokud zapomenete heslo své peněženky, budete z něj uzamčeni. Jakmile je uzamčen, nikdo vám nemůže obnovit přístup ani vám nevrátí částku, která je uvnitř.
 4. Dostat se do špatného těžařského bazénu – To je něco, čemu byste měli věnovat zvláštní pozornost. Existují případy nepoctivých organizátorů, kteří to řídí těžební bazény. Proveďte svůj výzkum a spojte se s těžební společností, která je již zavedena v investičním sektoru a má dobrou pověst. Jinak riskujete své výdělky.

Těžba kryptoměn

farma na těžbu kryptoměn

Proces se nazývá „těžba“, protože zahrnuje dobrovolníky, kteří přispívají k rozvoji blockchainu s velkým úsilím v naději, že získají odměnu. Dává to jen smysl, že horníci přispívají do blockchainů kvůli potenciálnímu zisku.

Největší starost o horníky však vždy byla rostoucí obtížnost hádanek při zajišťování bloků. Čím více hádanek bude vyřešeno, tím obtížnější bude další hádanka. Občas se obtížnost exponenciálně zvyšuje. Nejen to, ale konkurence je ještě těžší. Ve srovnání s dříve je nyní v odměně více lidí, což znamená, že o vítězství musí bojovat více počítačů.

Ještě jedna věc se stala problémem, pokud jde o těžbu. Ziskové organizace a instituce začaly investovat značné množství peněz do efektivního hardwaru. Nejen to, ale přesunuli své těžební soupravy do přehrad a zemí, kde je dodávka elektrické energie levnější.

Organizace s významným kapitálem investovaly do ASIC (Application Specific Integrated Circuits), které jsou speciálně navrženy tak, aby splňovaly přesné úkoly, zejména těžbu.

V počátcích těžby mohli těžaři dosahovat zisku jednoduše pomocí centrální procesorové jednotky domácího počítače nebo CPU. Používání konvenčních procesorů však dnes ve většině blockchainů jednoduše není ziskové.

V blockchainech, které používají Proof of Work, mohou potenciálně skončit s odměnou pouze jednotlivci, kteří jsou připraveni významně investovat do hardwarových zařízení a zdrojů elektrické energie..

Jak však bylo zmíněno, korporace vstoupily do těžební arény s plnou silou, aby zajistily velké snížení zisků z těžby. Na druhé straně se jednotlivci snaží v tomto prostoru soutěžit.

Jediným smysluplným závěrem, se kterým můžeme vzhledem k současné těžební situaci přijít, je rostoucí centralizace těžby. Tvorbu mincí zcela ovládla hrstka centralizovaných mocností, jako jsou banky a finanční organizace. Zdá se, že všichni kladou stejnou otázku; Pokud bude tvorba mincí centralizovaná, jak bude blockchain nadále přinášet decentralizovaná řešení pro obyčejné lidi?

Budoucnost těžby

těžba bitcoinů

V hornické krajině se toho děje hodně. Se zmíněnými obavami, včetně centralizace těžby a skutečnosti, že odměny nemohou vyrovnat náklady na hardware a elektřinu, přijímají novější blockchainy a altcoiny různé metody k omezení vlivu těžařů a odklonu od POW. Zatímco se zdá, že POW upřednostňuje největší hardwarové vybavení, novější schémata, jako je Proof of Stake (POS), již vydávají prohlášení, které odměňuje horníky na základě různých faktorů.

Ještě jedna věc, kterou Ethereum a další blockchainové systémy poháněné plynem dobře řešily, je takzvaná těžní neefektivita. Plyn-poháněné blockchainové systémy vyžadují, aby vývojáři připojili plyn k transakci. Tento plyn bude dodávat výpočetní výkon, dokud nebude transakce ověřena nebo dokud nedojde plyn. Toto je pro horníky považováno za bezpečnější způsob, jak přispět k řešení nových bloků. Tímto způsobem je eliminováno riziko plýtvání zbytečnou výpočetní energií a horníci mohou udržovat blockchain rychleji a efektivněji.

Závěrečná slova

Těžba kryptoměn se jistě stala jedním z nejzajímavějších a nejkontroverznějších témat v blockchainové komunitě.

Stav těžby ovlivňuje decentralizovaný stav, spolehlivost a hodnotu každé mince. Proto je důležité porozumět pojmu těžba a zda je to něco, co byste mohli zvážit.

Pokryli jsme hlavní koncepty a obavy související s kryptoměnou. Mějte na paměti, že kvůli rostoucí popularitě kryptoměny se mění mnoho aspektů trhu, včetně těžby. Někteří to dokonce říkají těžba je mrtvá, již.

Každá životní situace má vždy své výhody a nevýhody. Abyste se mohli dobře rozhodnout, musíte provést průzkum a před dokončením výběru důkladně zvážit dobré a špatné. Proto existují místa jako Obchodní vzdělávání kde se můžete dozvědět vše, co je třeba o kryptoměně vědět, a sami se rozhodnout, že je to něco, co byste mohli sledovat.

Chcete se dozvědět více o trhu s kryptoměnou a o tom, jak s ním obchodovat?

Zaregistrujte se do našeho kurzu obchodování s kryptoměnami!

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být zajímavý.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me