Vzestup kryptoměny: Stále potřebujeme banky?

Již více než rok kryptoměna rychle roste v popularitě. Nyní je klíčovým finančním bodem rozhovoru a jednoho dne může nahradit celé bankovní odvětví, jak ho v současné době známe. Ve skutečnosti popularita rostla tak rychle, že si mnozí začali klást otázku, zda vůbec banky vůbec potřebujeme.

Bankéři a banky nejsou v dnešní době drženi v obzvláště příznivém světle, zejména ne těmi, kteří obviňují bankovní chamtivost za finanční újmu, kterou utrpěli během světové hospodářské krize v roce 2008. Peter Daisyme se již na tuto otázku podíval, takže na Trading Education budeme analyzovat jeho myšlenky a zjištění.

Co přesně banky dělají?

co banky dělají

Než se ponoříme do pravděpodobnosti, že banky nahradí kryptoměny, podívejme se, na co přesně banky potřebujeme. Banky hrají šest hlavních rolí:

1. Financování a půjčky

Banky jsou světovým zdrojem financování číslo jedna pro spotřebitele i podniky. Jsou nedílnou součástí toho, že umožňují lidem nakupovat nad rámec jejich stávajících prostředků a dlouhodobě investovat – zejména hypotéky.

2. Vedení záznamů a správa transakcí

Banky fungují jako zprostředkovatelé všech druhů drobných i velkých finančních transakcí, ať už mezi vašimi vlastními účty, nebo jiným stranám. Vedou také podrobný protokol o všech takových transakcích.

3. Bezpečné ukládání měny

Banky fungují jako bezpečná zóna pro uložení vašich peněz, pokud nejsou používány. Bez bank byste mohli být nuceni ukládat hotovost fyzickým způsobem, který je mnohem méně likvidní a bezpečný.

4. Výměna měn

Banky vám umožňují směnu vaší měny za jinou měnu na libovolném místě, které si přejete.

5. Zajištění finanční stability

Centrální banky jsou odpovědné za dohled nad řadou klíčových ekonomických funkcí, jako je stanovení a kontrola úrokových sazeb a inflace. Toho je dosaženo tiskem a distribucí nových zdrojů peněz v případě potřeby.

6. Dohled nad finančními tahy a upisování

Investiční banky vám mohou pomoci při provádění velkých finančních tahů, jako jsou akvizice mezi podniky. Pomáhají také při upisování.

Lidé si také přečetli: Je bitcoin v roce 2018 stále užitečnou investicí?

Kam se banky mýlí?

kde se banky mýlí

Když analyzujete všechny tyto účely, zdálo by se, že banky jsou nenahraditelné. Proč bychom je tedy chtěli nahradit? Zde jsou tři hlavní důvody, proč:

1. Vysoké poplatky

Banky jsou v zásadě podniky a jejich cílem je dosáhnout zisku z jakýchkoli peněz, které drží. Kromě výnosů z investování fondů také generují vysokou úroveň peněz prostřednictvím široké škály různých poplatků. To zahrnuje poplatky za výběr, zaslání peněz na zahraniční účet, přečerpání účtu nebo jednoduše vlastnictví účtu. Tyto poplatky se často mohou zdát přemrštěné a zbytečné.

2. Lidský faktor

Banky jsou samozřejmě řízeny lidmi. Každý bankéř bude mít svou vlastní osobní agendu: možná se bude snažit posunout banku novými směry nebo vygenerovat vyšší částky peněz od stávajících zákazníků. Ať tak či onak, lidská stránka bankéřů vede k chamtivosti, která zase nabízí horší služby pro zákazníky.

3. Pomalost

Bankovní systém určitě měl svůj čas na slunci. Po mnoho let banky nabízely rychlost a pohodlí daleko nad rámec jakéhokoli alternativního způsobu ukládání hotovosti a provádění plateb. Ale to už neplatí: ve srovnání s kryptoměnami se procesy bank prostě nemohou srovnávat v rychlosti, pohodlí a nákladech.

Mohlo by se vám také líbit: 4 běžné chyby, které obchodníci na Forexu dělají

Kde mohou kryptoměny vyplnit mezery?

kde mohou kryptoměny vyplnit mezeru

Kryptoměny v žádném případě nenabízejí okamžitou náhradu celého bankovního systému. Mohly by však přinést změnu v těchto klíčových oblastech:

Výměna měny

V současné době lze kryptoměny okamžitě vyměnit za řadu měn po celém světě. Jak se šíří jejich popularita a vlády je začínají lépe regulovat, měly by být kryptoměny k dispozici pro okamžitou výměnu i v mnoha dalších měnách.

Zabezpečení a skladování

Kryptoměny lze ukládat pomocí různých mobilních zařízení, online služeb a elektronických peněženek. Všechny jsou šifrované a chráněné heslem. Aby někdo jiný získal přístup k vašim kryptoměnám, potřeboval by hardware a řadu složitých hesel.

Zabezpečení transakcí

Pokud obchodujete s kryptoměnami pro jiné kryptoměny nebo se zbožím nebo službami, máte prospěch z technologie distribuované účetní knihy. Tím se zašifrují všechny transakce, které proběhnou, a pomůže vám je udržet v naprosté anonymitě. Pokud by se někdo pokusil manipulovat s tímto řetězcem a získat přístup k vašim finančním prostředkům, bylo by to snadné zjistit.

Viz také: Fortune Stories of Crypto Kings

Kde kryptoměna zaostává?

kde kryptoměna zaostává

Zde jsou některé z funkcí, které kryptoměny v bankovním sektoru v současné době nemohou nahradit.

Úloha centrální banky

Kryptoměny nemohou nahradit určité role centrální banky, jako je stanovení úrokových sazeb nebo kontrola inflace. Zatímco tato decentralizace je přesně to, co je dělá tak přitažlivými pro mnoho, z dlouhodobého hlediska by se to určitě mohlo ukázat jako problematické.

Úloha investičních bank

Stále potřebujete finanční odborníky, kteří lidem usnadní a provedou investiční příležitosti.

Půjčky a financování

Nelze říci, že by kryptoměny dokázaly zvládnout ekonomicky výhodné funkce, jako je vydávání půjček a financování velkých nákupů. I když by se to v budoucnu mohlo změnit, brzy k tomu nedojde.

Nenechte si ujít: The Ultimate Summer Reading List for Investors

Jak by vypadal svět bez bank?

svět bez bank

Nyní jsme se podívali na výhody a nevýhody nahrazování bank kryptoměnami, pojďme se podívat na to, jak by svět skutečně vypadal, kdyby ke změně došlo.

Růst půjček typu peer-to-peer

Bez žádných bank, které by nabízely financování hypoték a dalších významných nákupů, bychom zaznamenali ještě větší nárůst půjček P2P. Hledání půjček od přátel, členů rodiny a dalších bohatých jednotlivců by bylo mnohem běžnější.

Ztráta lidské inteligence

Pracovníci v bankách poskytují spotřebitelům i podnikům nepřeberné množství informací o finančním rozhodování. I když můžete namítnout, že tyto znalosti lze jednoduše přenést online nebo zpřístupnit prostřednictvím neustále se rozvíjející technologie AI, rozhodně bychom ztratili lidský kontakt.

Finanční nestabilita (alespoň v krátkodobém horizontu)

Jakmile si lidé zvyknou na kryptoměny, projeví se jejich volatilita. Pokud by se kryptoměny zmocnily, viděli byste ze dne na den obrovské přepětí a pokles hodnoty. To by mohlo vést k bezprecedentní inflaci a výraznému poklesu spotřebitelských výdajů.

Další krok: Přestaňte praktikovat špatné obchodní návyky!

Co kdyby banky postupovaly s dobou?

Spíše než si vybrat mezi jedním nebo druhým, možná je možné najít zdravou střední cestu. Banky již mají zavedenou infrastrukturu a jsou oporou globálního finančního systému: kryptoměny jednoduše představují přirozený směr digitální evoluce. Proč by tedy banky nemohly hledat začlenění výhod kryptoměn do služeb, které nabízejí?

Díky pečlivé implementaci by mohly výrazně snížit transakční poplatky, zvýšit transparentnost a zlepšit bezpečnost. Některé banky již hledají způsoby, jak toho dosáhnout. Změna je dlouhá cesta, ale to nemusí být špatná věc, protože samotné kryptoměny jsou stále v relativně raných fázích vývoje. Možná, jak budou dospívat, bude prostor pro jejich integraci do staromódního bankovního systému, na který jsme tak zvyklí.

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být zajímavý.

Tento článek byl původně publikován dne due.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me