Překoná Ripple Ethereum?

V květnu 2018 Ethereum a Ripple zaujímají druhý a třetí slot tržní kapitalizací na CoinMarketCap, jen za Bitcoin

Mezi nimi je značná propast, a to nejen v tržní kapitalizaci.

Tržní limit společnosti Ethereum se pohybuje kolem 60 miliard dolarů s cenou ETH na USD 600 dolarů, zatímco tržní strop společnosti Ripple je kolem 24 miliard dolarů s cenou 0,60 USD / XRP. To je do značné míry funkce jejich divoce odlišných dodávek. Cirkulující nabídka Ethereum je téměř 100 milionů, zatímco Ripple je necelých 40 miliard. 

A pak je tu případ použití. Ethereum bylo navrženo jako platforma, na které by mohly být postaveny další technologie a tokeny blockchainu. Zvlnění, na druhé straně, bylo navrženo tak, aby umožňovalo bankám a dalším tradičním finančním institucím snadnější směnu peněz přes státní hranice. Ethereum je vysoce decentralizované, zatímco Ripple je model centralizované kryptoměny. 

Volba mezi Ripple a Ethereum z hlediska investic do značné míry závisí na tom, co očekáváte budoucnost kryptoměny vypadat krátkodobě i dlouhodobě. 

Případ decentralizované budoucnosti

Jako platforma závisí konečný úspěch Etherea do značné míry na decentralizovaných aplikacích, které jsou na něm postaveny. Jako předzvěst takzvaného Web 3.0 doufá Ethereum hostit novou generaci internetových titánů, jako je Facebook, YouTube a PayPal, v decentralizovaném formátu. 

To by v zásadě znamenalo aplikace pro každodenní použití vytvořené na blockchainu Ethereum, provádějící transakce v tokenech kompatibilních s Ethereum a využívajících Ethereum pro jeho výpočetní výkon. 

Krátkodobý pohled je do značné míry spojen s zdraví kryptoměny trh obecně. Ethereum má stále větší stabilitu decentralizovaných aplikací, ale žádná z nich v současné době nekonkuruje standardním internetovým aplikacím. Jelikož je druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, bude velká část krátkodobého růstu Etherea spojena se spekulacemi a investicemi do prostoru kryptoměny obecně. To znamená, že krátkodobé vyhlídky jsou omezeny faktory mimo kontrolu Etherea – vládní regulace, adopce, cena bitcoinů a další. 

Dlouhodobý pohled na Ethereum je trochu růžovější, ale neméně riskantní. Existuje možnost absolutně divokého růstu, pokud se Ethereum skutečně ukáže jako platforma a palivo pro příští generaci internetových aplikací s velkými vstupenkami. Přichází s několika důležitými upozorněními. Za prvé předpokládá, že základem nového internetu se stane Ethereum, nikoli konkurent. Předpokládá také, že spotřebitelé chtějí od začátku novou formu internetu. Myšlenka decentralizace je mezi technologickými literáty oblíbená, ale dosud nebyla filtrována na masy. Prostě očekávají, že internet bude fungovat, podobně jako elektřina v domácích zásuvkách. Nakonec předpokládá, že aplikace vytvořené na blockchainu Ethereum dosahují širokého využití. To má dvě složky samo o sobě. Vyžaduje přijetí nových aplikací Ethereum běžnými spotřebiteli a vyžaduje, aby stávající internetoví giganti, jako je Facebook, ztratili podíl na trhu. To je riskantní sázka, když vezmeme v úvahu peněžní náskok, který si většina těchto společností užívá.

PŘEČTĚTE si tržní kapitalizaci XRP – skutečný problém? Vše, co potřebujete vědět

Centrální síla

Zvlnění má poměrně úzce definovaný případ použití. Snaží se být přenosovým prostředkem volby pro banky, podniky a jednotlivce provádějící mezinárodní transakce. Současný systém často vyžaduje, aby banky nebo zpracovatelé plateb měli po ruce značné částky likvidity, a může dojít ke skluzu, pokud zpracování transakcí mezi dvěma měnami trvá dlouho. Zatímco se transakce zpracovávají, cena se může posunout, což nutí banku v zásadě sníst rovnováhu. Je to úzký případ použití, ale obrovský. Některé odhady samotného trhu remitencí – nebo převody od soukromých osob k jednotlivcům v jiných zemích – uvádějí velikost zhruba 600 miliard $ ročně. To vylučuje čistě mezibankovní transakce a mezipodnikové transakce, které jsou řádově větší. 

Tím se pro Ripple vytváří odlišný krátkodobý a dlouhodobý obraz, ačkoli oba jsou silně závislé na přijetí průmyslovým odvětvím. Pokud je Ripple široce přijímán jako metoda výběru platebního převodu, znamená to, že v relativně krátkém časovém období dosáhne obrovských krátkodobých zisků. Na druhou stranu jsou tyto zisky omezeny velikostí trhu. I když se jedná o velký trh, je v podstatě konečný. Jinými slovy, globální měnové převody pravděpodobně příliš nerostou, ať už bude zvlnění přijato či nikoli. Může pouze dosáhnout 100 procentního podílu na stávajícím trhu. Porovnejte to s Ethereem, které má velmi otevřený cíl. Jen málokdo mohl na začátku 90. let přesně předpovědět, jak velký a všudypřítomný – a lukrativní – se internet stane do roku 2018. Stejný druh potenciálu existuje i v Ethereu. 

Věc perspektivy

PŘEČTĚTE si plány konsorcia LG Corps a CBSG na konkurenční řešení Ripple, vyzkoušejte řešení přeshraničních plateb

Překoná Ripple Ethereum? Krátká a velmi nepopulární odpověď je, jako obvykle, že to záleží. Závisí to konkrétně na tom, zda se díváte na krátkodobé nebo dlouhodobé zisky. Z krátkodobého hlediska je pravděpodobnější, že Ripple než Ethereum porostou, protože má relativně krátkou cestu k adopci. Banky budou Ripple používat pro své obchodní transakce, nebo nebudou. Neexistují žádné nové aplikace, které by bylo možné vyvinout, jako je tomu v případě Etherea, takže krátkodobý cenový potenciál společnosti Ripple je skutečně založen na tom, jak dobře je mince uvedena na trh. 

Investoři využívající ethereum musí mít delší pohled. Nelze však předvídat, kdy nebo zda bude vyvinuta další velká aplikace blockbusteru Ethereum. Mohlo by se to velmi dobře odehrávat nyní a být vytlučeno kódem v nějaké koleji nebo garáži. Na druhou stranu to může být roky pryč – pokud se vůbec někdy stane. 

Závěrem lze říci, že pro každodenní investory představuje Ripple pravděpodobně lepší krátkodobou investici. Jeho cíle jsou jasné a jeho poslání dobře definované. Navíc by na trhu měla být dostatečná jasnost, aby investoři Ripple mohli na jednoduché časové ose zjistit, zda mince splňuje jejich očekávání. Cíle a poslání společnosti Ethereum jsou mnohem oblačnější, ale potenciálně mnohem větší.

Tyto dvě mince skutečně představují dva různé typy investorů. Investoři zvlnění pozorně sledují trh a jsou připraveni opustit trh, pokud jejich mince nebudou fungovat v přiměřeném časovém rámci tak, aby šňupali. Investoři do Etherea jsou zasněnější, s velkou vizí, i když o něco méně konkrétních plánů. Oba by potenciálně mohly v nadcházejících měsících a letech vydělat spoustu peněz. Velkou otázkou je, kdy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me