Ripple VS Stellar Lumens: Co sdílejí a jak se liší

Stellar Lumens (XLM) and Ripple’s (XRP) jsou dvě digitální aktiva, která mají společné pozadí v tom, že byla vytvořena stejnou osobou – Jed McCaleb. To vede k několika zjevným podobnostem. 

Obě kryptoměny však mají také zásadní rozdíly, které by veřejnost měla znát. Do roku 2013 byl americký programátor McCaleb sloužícím členem a technickým ředitelem společnosti Ripple Company. V roce 2014 založil Stellar společně s Joyce Kim, aby usnadnil snadnou a levnou výměnu digitálních aktiv. 

Stellar VS Ripple v kostce

Hvězdný

The Hvězdná síť je open-source software, který funguje na základě licence Apache. Uživatelé se mohou integrovat do volně použitelné sítě pomocí API dostupných na jejích webových stránkách. V ideálním případě je síť Stellar rychlejší a utěsnění transakce trvá 2 až 5 sekund. Funguje na konsensuálním mechanismu, který řeší problémy dosažením konsensu v síti. Důležité je, že Stellar cílí na jednotlivce jako na svou uživatelskou základnu.

Přečtěte si také: Nejlepší hvězdné peněženky a cenová předpověď Stellar XLM na období 2021–2025

Vlnění

The Zvlnění sítě cílí na finanční odvětví jako na svou uživatelskou základnu Cílem této sítě je zapojit regulační orgány, centrální banky a státní pokladny z různých zemí z celého světa. Ripple Network je centralizovanější než Stellar.

Přečtěte si také: Nejlepší zvlněné peněženky v roce 2021

Zvlnění VS Stellar Podobnosti

Nejprve fungují mince XRP i XLM podobným způsobem na základě jejich mechanismu zpracování plateb a použitých nativních aktiv. Každá kryptoměna však má své odlišné vlastnosti, které ji oddělují od druhé. XRP se zaměřuje na globální převod peněz založený na blockchainu, díky kterému funguje spíše jako Western Union, Moneygram a další, které převádějí fiat měnu na mezinárodní úrovni. Obě kryptoměny sdílejí podobný cíl spojit globální bankovní odvětví, aby bylo efektivnější. 

Mnoho lidí věří, že díky společnému pozadí byla Stellar XLM vidličkou XRP od Ripple, a proto se jí ve všech směrech líbí. To je zavádějící, protože každá kryptoměna funguje na odlišném kódu. I když to vzniklo z Ripple, Stellar vyvinul po svém spuštění vlastní kód, který jej odděluje od XRP. Obě digitální aktiva pohodlně zakřivily své mezery v odvětví převodu peněz, přičemž společnost Ripple usnadnila převody fiat peněz mezi finančními institucemi. Na druhé straně Stellar funguje jako prostředek digitálního přenosu majetku mezi jednotlivými uživateli.

Zvlnění VS Stellar Provozní rozdíly

Ripple byl navržen jako nezisková síť, která provádí převod měn. Digitální mince XRP je úložiště hodnoty, které mohou uživatelé využít k usnadnění plateb. Jedná se o třetí největší kryptoměnu z hlediska tržní kapitalizace, což je pozice, kterou si už nějakou dobu udržuje.

Ripple se zaměřuje na propojení bank, podniků, burz a dalších platebních platforem prostřednictvím své sítě RippleNet. Síť má v současné době více než 100 bank pod pásem. Některé instituce, které již existují, zahrnují Bank of America.

Na druhé straně Stellar, i když poskytuje platební služby, pracuje v rámci neziskové organizace Stellar Development Foundation. Stellar Lumen (XLM) má a tržní kapitalizace přes 4,2 miliardy USD, což je devátá největší kryptoměna.

Zatímco Ripple prosazuje ambiciózní cíl, Stellar zahrnuje nezištný tah s cílem posílit postavení uživatelů v nerozvinutých zemích. Zaměřuje se na nebankové komunity, které nemají přístup ke službám převodu peněz. To zase zlepšuje finanční začlenění a nakonec pomáhá bojovat proti chudobě.

Stellar v současné době spolupracuje s partnery na Filipínách a v Evropě ve snaze podpořit své pevné cíle. Nadace plánuje v blízké budoucnosti rozšířit své služby na africký kontinent. Open-source kód sítě je otevřen pro kohokoli, kdo jej může upravovat nebo distribuovat.

Firemní kultura obou společností je navíc odlišná. Komunita Ripple zaměstnává téměř 200 zaměstnanců, zatímco Stellar je konzervativní a pracuje s přibližně 20 nebo 30 profesionály. Zatímco zaměstnanci Ripple se obávají marketingu, Stellar využívá vývojáře třetích stran. Tyto provozní rozdíly tyto dvě kryptoměny značně oddělují.

Technické rozdíly

Kromě provozních rozdílů obojí XLM a XRP mají také technické rozdíly. Například Ripple využívá konsensu o korektnosti s nezávislou sítí serverů, která ověřuje transakce. Na druhou stranu je Stellar, stejně jako neminovatelná mince, decentralizovanější než Ripple. 

Následující tabulka shrnuje:

Vlnění Hvězdný
Škálovatelnost Vysoce škálovatelné Vysoce škálovatelné
Transakční náklady Velmi nízký Velmi nízký
Rychlost transakce Velmi rychle Velmi rychle
Případ použití Finanční instituce  Komunity / jednotlivci
Filantropie Sloužit akcionářům Ukončit globální chudobu
Typ entity Zisk-řízený Neziskové
Firemní vize Centralizované řízení Distribuovaná kontrola

S vyvrcholením provozních, technických a protokolových rozdílů obě platformy pracují na přijetí technologie a inovace blockchain. Stellar XLM i XRP společnosti Ripple mají za cíl vyřešit problémy v reálném životě a přispět ke komunitě kryptoměn.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me