Co jsou inteligentní smlouvy?

Zatímco technologie blockchain zavedla schopnost uživatelů po celém světě provádět transakce typu peer-to-peer, dalším problémem, který musí měnové systémy zvážit, je způsob, jak usnadnit složité finanční dohody. Pro uživatele kryptoměny absence centrální banky regulačního orgánu znamená, že musí být vždy uzavřeny dohody s důvěryhodnými stranami, protože nemusí být nutně vydány vrácení peněz nebo záruky.

Pojem „inteligentní smlouva“, který poprvé vytvořil Nick Szabo, označuje protokol navržený k digitálnímu usnadnění nebo vynucení plnění nebo vyjednávání dohody. V souvislosti s technologií blockchain umožňují inteligentní smlouvy provádět důvěryhodné transakce přes decentralizovanou síť, které jsou sledovatelné i nevratné.

Důležité je, že inteligentní smlouvy prováděné prostřednictvím technologie blockchain přes decentralizovanou síť nemusí nutně indikovat přítomnost „smlouvy“ v klasických termínech, ale mohou spíše odkazovat na soubor důvěryhodných principů, které lze navrhnout pro provozování aplikace nebo systému na decentralizovaná síť počítačů.

Inteligentní smlouvy konkrétně existují prostřednictvím technologie blockchain jako samovykonatelné dohody, které jsou zapsány do řádků kódu, a umožňují uživatelům udržovat dohody při zachování pseudonymity nebo anonymity. Jednoduše řečeno, chytré smlouvy dnes vedou uživatele kryptoměny při výměně cokoli hodnotného bezkonfliktním způsobem bez spoléhání se na prostředníka.

Největší rozdíl mezi inteligentními smlouvami a klasickými smlouvami spočívá v tom, že inteligentní smlouvy mohou nejen definovat pravidla nebo sankce dohody, ale mohou dále samostatně tyto dohody plnit a vymáhat stávající závazky.

Jak by mohly být použity inteligentní smlouvy?

Jako příklad může uživatel platformy kryptoměny použít inteligentní smlouvu k usnadnění dohody s jiným uživatelem.

Hypoteticky, pokud by obě strany dospěly k leasingové smlouvě, mohly by uzavřít specifika obchodu prostřednictvím chytré smlouvy, pokud by se rozhodly obchodovat v kryptoměně. Nájemce mohl platit nájem prostřednictvím digitální měny a pronajímatel by byl schopen dodat pronajaté aktivum po stanovenou dobu. Pokud pronajímatel neposkytne pronajaté aktivum včas, chytrý kontrakt bude schopen vrátit jakoukoli platbu

Nájemce mohl platit nájem prostřednictvím digitální měny a pronajímatel by byl schopen dodat pronajaté aktivum po stanovenou dobu. Inteligentní smlouva by mohla být použita k samostatnému dodání aktiva ve stanovenou dobu po zaplacení a pokud by pronajímatel neposkytl pronajaté aktivum včas, inteligentní smlouva by byla schopna vrátit nájemci vrácení jakékoli platby..

Díky práci na premisu „Kdy-Pak“ by inteligentní smlouvy mohly zajistit bezchybné doručení dohody. Inteligentní smlouvy lze nastavit na „autodestrukci“ nebo po určité době ukončit a do kódu, který je základem dohody, nemůže žádná strana zasahovat, aniž by upozornila druhou.

Technologie inteligentních smluv by mohla být v budoucnu použita k podpoře tisíců digitálních (a v některých případech skutečných) dohod, od pojistného, ​​majetkového práva, vymáhání úvěru a dalších finančních služeb..

Ačkoli inteligentní smlouvy nemohou zajistit skutečnou výměnu nebo dodání fyzického aktiva (jako je nemovitost, dům nebo jiná položka), jsou schopné podrobně popsat dohody a nastiňovat rozsah ujednání prostřednictvím decentralizované sítě.

Chytré smlouvy byly považovány za klíčový faktor zefektivnění několika průmyslových odvětví a v blízké budoucnosti by mohly ohrozit existenci několika důvěryhodných zprostředkovatelů nebo „prostředníků“..

Chytré smlouvy však nejsou dokonalé. Špatně postavená inteligentní smlouva může selhat při provádění dohody, jak byla původně navržena. Jejich nedostatek regulace a přijetí u soudů dále znamená, že v mnoha případech nelze dohody uzavřené prostřednictvím inteligentních smluv považovat za soudní, pokud by došlo k neúspěchu výměny.

Inteligentní smlouvy – pokud jsou správně vytvořeny – však mohou představovat budoucnost mnoha různých druhů transakcí nebo dohod. Inteligentní smlouvy svým uživatelům poskytují autonomii, důvěru, rychlost a přesnost a zajišťují bezpečnost prostřednictvím kryptografie. Inteligentní smlouvy mohou dále poskytovat obě zálohovací služby (protože informace se zaznamenávají na blockchainu) a mohou stranám ušetřit peníze tím, že zmírní potřebu prostředníka.

Jaké platformy podporují inteligentní smlouvy?

Ethereum představuje jednu z nejvýznamnějších platforem, kde lze vytvářet inteligentní smlouvy. Uživatelé, kteří chtějí vytvářet inteligentní smlouvy prostřednictvím Etherea, mohou kódovat dohodu a platit za výpočetní výkon v etheru (ETH).

V posledních měsících a letech se obdobně objevily další takové platformy, jako jsou EOS a NXT.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me