Úvod do obchodování kryptoměn: Tickers, markets, reading charts, a další

“Jsem v kryptoměně nový, vidím tyto obchodní grafy s čarami a čtu / slyším všechna tato módní slova, ale nemám tušení, co znamenají a / nebo kde začít.”

Pochopení Tickers / Markets

První věc, kterou musíte vědět, když se začínáte učit obchodovat s kryptoměnami, je, jak identifikovat jednotlivé coiny a různé trhy, na kterých s nimi můžete obchodovat. Webové stránky jako Tradingview.com a Investing.com jsou skvělá místa, kde začít, a nabízejí bezplatné grafy kryptoměny, které můžete analyzovat a zvládnout.

Ticker

Každá kryptoměna má svůj vlastní „ticker“ nebo zkrácený symbol, který se používá k její identifikaci při obchodování na burze nebo prohlížení obchodního grafu. Bitcoin má ticker „BTC“, Ethereum má ticker „ETH“, Litecoin ticker je „LTC“ atd. Tiket kryptoměny můžete zjistit jednoduše tak, že jej vyhledáte na webu Coinmarketcap.com nebo na jakémkoli jiném webu se seznamem mincí.

Ticker kryptoměny se nemění, je stejný na každé burze a nelze jej změnit.

Trhy

Při obchodování na burze nebo při analýze grafu kryptoměny jste omezeni na konkrétní fiat a kryptoměny, s nimiž lze obchodovat s jiným digitálním aktivem. Pojem „trh“ označuje tyto základní měny.

Bitcoin, Ethereum a USDT (Tether) jsou 3 hlavní trhy s kryptoměnami, se kterými se setkáte na burzách digitálních aktiv. Pro ty z vás, kteří Tether neznají, je to v podstatě verze amerického dolaru s virtuální měnou, která může být obchodována jako digitální fiat, kde je každý token USDT navázán na 1 skutečný USD, aby se stabilizovala jeho cena proti volatilitě kryptoměny.

To znamená, že pokud plánujete nákup / prodej nebo průzkum konkrétní mince, budete muset určit, ve kterém obchodním páru nebo „trhu“ byste to chtěli udělat. Například pokud máte zájem o nákup Stellar Lumens (XLM) ) a již vlastníte Ethereum, budete muset obchodovat na trhu XLM / ETH. Totéž platí, pokud máte zájem analyzovat cenu Stellar Lumen vůči Ethereum na obchodním grafu.

Zejména při obchodování na kryptoburze má drtivá většina platforem tendenci podporovat pouze kryptoměnové obchodní páry. Existují však některé burzy, které umožňují obchodování s fiat měnovými páry, ale jsou omezeny výhradně na hlavní cirkulující měny: americký dolar (USD), japonský jen (JPY), velká britská libra (GBP), korejský won (KRW) a čínský jüan (CNY). Při analýze nebo obchodování proti fiatovému párování měn používáte každý výše uvedený ticker přesně stejným způsobem, jako byste to dělali proti kryptoměně.

Úvod do svícnů a grafů

Takže teď, když rozumíte tomu, jak identifikovat a vyhledávat konkrétní kryptoměnová aktiva na každém trhu, je dalším krokem uchopení základních principů obchodního grafu a toho, co všechna data znamenají.

Nahoře je obrázek toho, jak vypadá typický graf obchodování s kryptoměnami.

Nejprve můžete podle tickerů v levém horním rohu zjistit, že se jedná o graf obchodování bitcoinů vůči americkému dolaru.

Ve spodní části grafu máte datum, po stranách cenu (která je v tomto případě v dolarech) a také cenovou linii v reálném čase, která vám řekne, za jakou cenu se BTC obchoduje.

Svíčky

Samotný graf se skládá ze „svícnů“ nebo „svíček“, které jsou obvykle zelené a červené barvy a slouží k vyjádření „cenové akce“ aktiva. Toto jednoduše odkazuje na cenovou aktivitu nebo směr aktiva, které se ubírá na trhu.

I když mohou vypadat velmi matoucí, svíčky jsou ve skutečnosti opravdu jednoduchý a efektivní způsob, jak představovat pohyby trhu aktiva. Zelené svíčky jsou známé jako „býčí“ svíčky, tj. Když uzavírací cena končí vyšší než otevírací cena. To znamená, že během určitého časového období hodnota aktiva vzrostla. Řádky nad a pod svíčkou se nazývají „knoty“ a představují nejnižší a nejvyšší cenové body, kterých aktivum dosáhlo během konkrétní svíčky.

Červené svíčky jsou známé jako „medvědí“ svíčky, kde konečná cena končí pod otevírací cenou. To znamená, že hodnota aktiva poklesla. Na výše uvedeném příkladu vidíte, že červená svíčka nemá nad sebou žádný knot. K tomu dochází, když aktivum nevzroste o více, než je otevírací cena. Totéž se může stát u knotů níže, pokud hodnota aktiva neklesne pod uzavírací / otevírací cenu.

Časová období

Vedle obchodního páru máte časové období každé svíčky. Časová období lze libovolně upravit na minuty, hodiny, dny, týdny, měsíce a roky.

Změnou časového období zvýšíte nebo zkrátíte dobu obchodování, kterou svíčka představuje.

Jedná se o užitečný nástroj, který vám umožňuje zobrazit vnitrodenní, denní, týdenní nebo měsíční grafy podle toho, o jaký typ obchodování máte zájem.

Pokud například nastavíte časové období na 5 minutové svíčky, můžete mnohem pozorněji sledovat cenovou akci a sledovat náhlé odchylky – to je skvělé, pokud se díváte na vnitrodenní obchodování a chcete otevírat a zavírat rychlé pozice.

Denní svíčky jsou proto užitečné pro dlouhodobé investory, kteří mají zájem o ‚HODLing ‘nebo o obchodování s aktivem po delší dobu.

Abychom tento bod rychle shrnuli, podle toho, jaký typ obchodování hledáte, určí, jaký druh časového rozsahu svíčky používáte. Krátkodobí investoři jsou na tom lépe, když používají svíčky v blízkém dosahu, kdekoli mezi 5 minutami a 2 hodinami. Střednědobí až dlouhodobí investoři budou mít tendenci používat cokoli od 4 hodin svíček dále.

Základní terminologie

Dobře, takže už jste možná v této příručce nebo během vlastního výzkumu slyšeli několik módních slov, která možná neznáte, z nichž některé jsou běžné obchodní podmínky a jiné se týkají výhradně kryptoměny. Níže je uveden seznam nejčastěji používaných termínů, se kterými se při obchodování, analýze a výzkumu kryptoměn nepochybně setkáte;

HODL: „Vydrž, drahý život“. Jedná se o velmi populární termín v krypto prostoru přizpůsobený pojmu „držet“. Toto slovo komicky odkazuje na situaci, kdy se kryptoměnoví investoři drží svého portfolia kryptoměn během prudkého poklesu trhu.

FUD: “Strach, nejistota, pochybnost”. Tento termín se používá, když mainstreamová média, jednotlivci nebo skupina šíří fámy / zprávy o nedostatcích na trhu nebo předpovídají medvědí poklesy, pokud pro jejich podporu neexistují dostatečné důkazy. Někdy se o těchto jednotlivcích nebo skupinách říká, že „šíří FUD“, aby vytvořili negativní odezvu na trhu.

Alt-Coiny: Tento termín znamená „alternativní coiny“ a lze jej použít k označení jakékoli kryptoměny, která byla vytvořena po bitcoinu. V zásadě je každá mince kromě bitcoinu alt-coin.

Tvrdé / měkké vidlice: Vidlice se vyskytují v blockchainových sítích z mnoha důvodů, obvykle když si vývojáři přejí provést zásadní změny v základních protokolech nebo když byl stávající blockchain poškozen / porušen.

Pevná vidlice: Trvalá změna, která vytvoří zcela nový blockchain, čímž bude starý řetěz zastaralý.

Měkká vidlice: Jedná se o dočasné divergence v blockchainu, které se používají k implementaci upgradů sítě a drobných úprav. „Starý řetěz“ i nový řetěz jsou stále navzájem kompatibilní.

SegWit: To znamená „Segregated Witness“ a jedná se o upgrade protokolu, který snižuje velikost bloku odstraněním informací o podpisu. Když se blockchainy jako Bitcoin a Litecoin v minulosti staly příliš „těžkými“, oba využily SegWit jako prostředek ke snížení velikosti bloků, aby pomohly se škálovatelností.

DLT: „Distributed Ledger Technology“. To se týká decentralizované povahy blockchainové technologie. Když se kdokoli synchronizuje s blockchainem jako „uzel“, má každý úplný záznam o každé transakci, která kdy proběhla přes danou síť. To znamená, že hlavní kniha je distribuována po celém světě a není držena výlučně žádnou stranou nebo organizací. Z tohoto důvodu je prakticky nemožné poškodit knihu blockchainu, protože byste museli jednotlivě měnit každou knihu uzlů.

Decentralizované: Tento termín uvidíte všude. Decentralizace odkazuje na koncept, že žádná jednotlivá entita, organizace nebo národ nemůže ovládat kryptoměnu kvůli DLT. To také znamená, že blockchainová síť nemá žádný jediný bod selhání, protože je distribuována identicky po celém světě tisícům lidí (obecně řečeno). Na rozdíl od fiat měn má drtivá většina kryptoměn konečné zásoby, s nimiž nemůže nikdo manipulovat ani je měnit, dokonce ani jejich vlastní tvůrci. Tvůrci kryptoměny také nedisponují schopností získávat nebo zmrazovat coiny, jakmile byly uvolněny po ICO na burzách.

ICO: To znamená „Initial Coin Offering“, což je krypto ekvivalent IPO v tradičním korporátním světě. ICO jsou zaměstnány krypto startupy, aby získaly počáteční počáteční kapitál, aby mohly začít vyvíjet službu nebo produkt. Žetony nebo mince se prodávají za velkoobchodní ceny, než se uvolní na burzách. ICO byly v poslední době důkladně prozkoumány kvůli velkému počtu „podvodných ICO“, které byly vytvořeny, aby podváděly peníze od nic netušících investorů.

Býčí / Medvědí: Náš první obchodní termín je možná nejpoužívanějším termínem, na který narazíte. „Bull, Bulls, Bullish“ jsou všechny součástí stejného výrazu, který se používá k identifikaci „kupujících na trhu“ a k označení pozitivně se pohybujícího trhu. Pokud aktivum roste v ceně, je považováno za „býčí“.

Medvědí je tedy opak. Medvěd je prodejce / někdo, kdo jedná proti kupci na trhu. Medvědí trhy nastávají, když prodejci přemohou kupující.

Sentiment trhu: Tento termín se používá k popisu tónu trhu. Pokud aktivum získává dobře, řekli byste, že existuje „býčí / pozitivní sentiment na trhu“. Alternativně, pokud má aktivum špatný výkon, řekli byste, že „sentiment trhu je medvědí“.

Podpora / Odpor: Při analýze obchodního grafu si začnete všímat, že existují běžné cenové oblasti, kde se cena vrací / snaží se prorazit. To je míněno podporou a odporem. Oblast podpory je konkrétní cenový bod, kde aktivum „spočívá“, obvykle po medvědím poklesu. Oblast odporu je cena, kterou aktivum neprojde výše, a je často terčem býčích obchodníků při zahájení „býčího běhu“.

Uptrend / sestupný trend: Uptrend je jednoduše, když svíčky postupně stoupají v grafu po určité časové období, obvykle v případě býčího sentimentu na trhu. Sestupný trend je opakem tohoto pohybu a je obvykle způsoben poklesem poptávky aktiva.

Obrácení: Toto je docela samozřejmý termín. Zvrat je, když aktivum najde podporu po klesajícím trendu a začne cestovat zpět nahoru. To lze také použít k popisu náhlého medvědího poklesu poté, co aktivum dosáhne bodu nejvyšší ceny.

Řádky trendu podpory / odporu

Jak již bylo zmíněno dříve, identifikace linií podpory a odporu je pro každého investora životně důležitá při rozhodování, zda obchodovat či nikoli. Nalezení těchto řádků vám poskytne pevný základ pro podrobnější analýzu aktiva.

Podíváme-li se znovu na graf BTC / USD níže za více než 1 den svíček, vidíme velmi jasnou linii podpory a odporu, které hrály důležitou roli při formování cenové akce bitcoinu za posledních několik měsíců.

Nejlepší způsob, jak identifikovat oblast odporu, je nakreslit čáru spojující všechny nejvyšší výšky cenové akce. Někdy zjistíte, že čára ne vždy dokonale zapadá mezi určité body a možná budete muset ignorovat určité anomální svíčky, ale stále budete mít dobrou představu o tom, kde bude cenová akce v budoucnu pravděpodobně bojovat..

Totéž platí pro hledání linek podpory; nakreslete čáru, která spojuje tolik nejnižších spodních bodů, kolik najdete. Tato úroveň se také někdy označuje jako „základní podpora“ a může být skvělou oblastí pro otevření pozice, pokud se aktivum v minulosti odrazilo od stejné oblasti.

Jak můžete vidět v grafu výše, bitcoin dokázal při třech různých příležitostech odrazit od své základní podpory. To z toho dělá silnou základní úroveň podpory. Je však třeba poznamenat, že základní podpory mohou selhat, pokud medvědí opozice přemůže býčí obchodníky; takže se nemůžete vždy spolehnout na dobré podpůrné linie, abyste mohli přesně předpovídat trh. Totéž lze říci i pro oblasti silného odporu.

Existují také příležitosti, kdy se odpor nebo podpora může v daném období „otočit“ a působit jako opak. Tyto řádky obvykle procházejí cenovou akcí a někdy mohou poskytnout vodítka, že se trend obrátí.

Ve stejné tabulce BTC / USD můžete vidět příklad této úrovně „překlopení odporu / podpory“. Při této příležitosti bitcoin prorazil klesající úroveň odporu a místo toho jej začal používat jako podpůrnou oblast; později tuto podporu odsunout a začít býčí couvání.

Základní Fibonacciho retracement

Slavný renomovaný italský matematik Leonardo Fibonacci objevil na počátku 13. století nesmírně důležitou sekvenci čísel. Posloupnost čísel měla širokou škálu neuvěřitelných aplikací v algebře, geometrii a později byla použita k vysvětlení přírodních jevů, jako je to, jak rostliny kvetou a ulity šneků.

V průběhu 20. století si obchodníci s akciemi začali všímat, že budoucí úroveň podpory a odolnosti lze zjistit pomocí určitého rozsahu čísel ze sekvence Fibonacci; zejména 0,236 (nebo 23,6%), 0,382 (38,2%), 0,5 (50%) a 0,618 (61,8%).

Tento obchodní nástroj je stále velmi populární, a to i na dnešním vysoce volatilním a často nepředvídatelném trhu kryptoměn. Tento indikátorový nástroj můžete použít mnoha různými způsoby k předpovídání všech druhů různých vzorů, ale prozatím se zaměříme na jeho základní aplikaci.

Při použití Fibonacciho retracementu budete chtít identifikovat horní i dolní bod v grafu za určité časové období, které chcete analyzovat. Na výše uvedeném grafu BTC / USD byl použit nejvyšší bod od začátku května 2018, který byl měřen až k nejnižšímu cenovému bodu na 5 856 USD. Zde můžete jasně vidět, jak předpokládaná úroveň podpory Fibonacci a úrovně odporu hrály důležitou roli při obnově bitcoinu z nejnižšího cenového bodu a kde bitcoin pravděpodobně v budoucnu najde podporu a medvědí prodejní tlak.

Úvod do MACD, RSI a klouzavých průměrů

Nyní, když rozumíte oblastem podpory / odporu a Fibonacciho retracementu, je nyní čas podívat se na 3 nejčastěji používané ukazatele obchodníky na trhu; MACD, index relativní síly (RSI) a klouzavé průměry.

MACD

MACD znamená „Moving Average Convergence / Divergence“. Patří do skupiny indikátorů známých jako „zaostávající“ indikátory, což znamená, že vykresluje data po na mapě došlo k určitému pohybu. Indikátor MACD je však chlebem každého obchodníka, pokud jde o měření síly a budoucího směru aktiva.

MACD se skládá ze dvou klouzavých průměrů (MA), „rychlejší“ MA a „pomalejší“ MA. První sleduje cenovou akci mnohem blíže než druhá, což nám umožňuje vyvodit závěry z trhu, když se tyto dva vzájemně ovlivňují.

Když rychlejší MA konverguje (nebo prochází výše), pomalejší MA, předpokládáme, že za aktivem získává hybnost nákupu. Když se rychlý MA rozchází (prochází níže), pomalejší MA, předpokládáme, že prodejní hybnost získává.

Existuje také horizontální 9denní MA linka známá jako „signální linka“, která se používá k určení nákupních a prodejních signálů. Když oba MA projdou pod signálním vedením, předpokládáme, že celková hybnost klesá a předpokládáme, že získává, když přejde výše. To je doprovázeno histogramem, který je umístěn podél linie a představuje sílu a trvání pohybu.

V grafu BTC / USD nad MACD je dolní indikátor. Zde vidíte, že oba MA jsou vysoko nad signální linkou, přičemž rychlejší MA se odtahuje od pomalejšího MA. To je dobrý signál pro silný moment nákupu za BTC právě teď.

Index relativní síly (RSI)

Indikátor RSI je opakem MACD v tom, že je součástí skupiny známé jako „přední“ indikátory. To znamená, že používá určitý vzorec k předvídání cenových pohybů předem.

RSI je oscilátor, který cestuje mezi nulou a 100. Uvnitř tohoto rozsahu je indexový kanál, který běží mezi 30 a 70. Když hodnota RSI překročí 30, předpokládáme, že aktivum je „přeprodané“ – což znamená, že aktivum má obchodování pod očekávanou tržní hodnotu a měl by se brzy zotavit. Když hodnota RSI překročí 70, předpokládáme, že aktivum je „překoupeno“ – to znamená, že se aktivum obchoduje nad jeho vnímanou tržní hodnotou a obvykle se koriguje zpět do kanálu brzy po opuštění.

Ve výše uvedeném grafu BTC / USD můžete vidět, že BTC již byl v předchozím tržním pohybu přeprodán a blíží se opět překročení 70. Mimo jiné nám to říká, že poptávka po bitcoinech je vysoká a že aktivum má za sebou silnou nákupní dynamiku.

Klouzavé průměry

Většina obchodníků má tendenci používat dva typy klouzavých průměrů, jednoduché klouzavé průměry (SMA nebo jen MA) a exponenciální klouzavé průměry (EMA).

Jediným rozdílem mezi těmito dvěma je to, že EMA dávají větší váhu novějším cenovým bodům, zatímco SMA aplikuje stejnou váhu na všechny cenové body. Ve výše uvedeném příkladu používáme EMA.

Libovolný klouzavý průměr lze upravit na různé délky – nízká hodnota (5,10,15 atd.) Vám poskytne velmi blízký klouzavý průměr ve vztahu k cenové akci, zatímco vyšší hodnota MA (50,200,500,1200 atd.) Vám dá mnohem širší průměrná čára. Podobně jako v časových obdobích lze délku klouzavého průměru upravit tak, aby vyhovovala jakémukoli typu obchodování, které byste chtěli provádět / sledovat. Vždy budete chtít použít alespoň 2 klouzavé průměry, abyste získali podobné referenční body, které získáte na indikátoru MACD.

Pokud se díváte na vnitrodenní obchodování s bitcoiny, s největší pravděpodobností se podíváte na BTC / USD na svíčky od 5 do 30 minut a použijete dva MA nebo EMA nastavené na něco jako 10/25. To znamená, že jeden MA sleduje průměrně 10 svíček, zatímco druhý sleduje průměrně 25. Pokud nižší hodnota konverguje nad vyšší hodnotu MA, můžete předpokládat, že se trh pohybuje vzestupně. Alternativně, pokud 25 MA začne procházet 10 MA, pak vám to dá dobrou známku medvědího trhu.  

Pokud se díváte na obchodování denních grafů, jako je ten výše, pak je nejlepší použít kombinaci 50/200 MA nebo EMA. Když 50 MA překročí 200 MA, je to známé jako „Golden Crossover“ a je obecně považováno za velmi silný nákupní signál. Pokud 200 MA překročí 50 MA, je to známé jako „Kříž smrti“ a naznačuje silný prodejní tlak medvědů.

Základní trojúhelníkové, vlaječkové a vlajkové vzory

Konečně máme výběr základních vzorů, které se někdy tvoří v cenové akci aktiva a které mají tendenci předzvěst býčích nebo medvědích pohybů trhu dříve, než k nim dojde.

V této fázi stojí za to zopakovat, že když začnete analyzovat trh s kryptoměnami, budete chtít před provedením své predikce / přesunu kombinovat VŠECHNY tyto jednotlivé faktory..

Trojúhelníkové vzory

Obecným pravidlem pro všechny vzory je, že pokud svíčky vstoupí do vzoru zdola, je pravděpodobné, že budou pokračovat vzhůru (vzestupně). Pokud svíčky vstoupí do vzoru shora, obvykle pokračují dolů (medvědí).

Vlajkové vzory

Vlajkové vzory se vyznačují rovnoměrnou podporou klesání / klesání a úrovně odporu. Cenová akce může někdy uvnitř těchto vzorů cestovat velmi dlouhou cestu a zpočátku může být obtížné ji zjistit.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me