Soukromé klíče: Co jsou zač a proč jsou důležité?

Soukromé klíče jsou tvořeny čísly a písmeny, slouží k jedinečné identifikaci uživatelů, což jim umožní provádět zabezpečené transakce.

Soukromý klíč kryptoměny jednoznačně identifikuje, ověřuje a uděluje vám přístup k vašemu účtu a umožňuje vám utratit nebo odeslat kryptoměny ve vaší peněžence. To znamená, že pokud ztratíte soukromý klíč, přijdete o svá aktiva. Naštěstí existují metody, které vám pomohou ukládat vaše soukromé klíče, jak bude vidět později.

Soukromý klíč vs. veřejný klíč – jaký je rozdíl?

Soukromé klíče jsou NE veřejné klíče. Veřejný klíč nebo adresa umožňuje ostatním uživatelům identifikovat vás a váš účet během transakce.

Analogicky je veřejný klíč jako číslo bankovního účtu, které ostatní mohou znát a vyžadují, aby s vámi obchodovalo. Na druhé straně je soukromým klíčem váš PIN kód, který potřebujete pro přístup ke svému bankovnímu účtu v bankomatu. Tento tajný PIN kód byste měli znát jen vy, protože kdokoli, kdo ho zná, může vybírat prostředky z vašeho účtu.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak k této technologii došlo, podívejte se na můj rozhovor s jedním z průkopníků kryptografie veřejného klíče – Whitfield Diffie.

Otec kryptografie: Whitfield Diffie

Jak se generují soukromé klíče?

Platforma nejprve vygeneruje soukromý klíč pomocí náhodných matematických sekvencí. Odtud se vygeneruje veřejný klíč.

Jak přistupujete ke své kryptoměně pomocí soukromého klíče?

Jakmile máte účet v kryptoměně a soukromý klíč, máte k kryptoměně přístup dvěma způsoby:

  1. Navštivte spolehlivý web Digital Ledger Technology (DLT) pomocí internetového prohlížeče a přihlaste se ke svému účtu pomocí svého soukromého klíče. Web potvrdí, že účet odpovídá soukromému klíči, a umožní vám prohlížet a provádět transakce online. Tato metoda přímého přihlašování prostřednictvím prohlížeče je však nepohodlná, protože při každém provedení transakce musíte zadat všechny alfanumerické znaky vašeho soukromého klíče; nebo
  2. Použijte peněženku na kryptoměnu. S touto peněženkou budou všechny vaše soukromé klíče uloženy a bude k nim přistupováno pomocí jednodušší ověřovací fráze. Peněženka poskytne soukromý klíč při provádění transakce. Existuje několik druhů peněženek, ve kterých jsou uloženy vaše soukromé a veřejné klíče, např.

• Desktop peněženka např. Peněženka Exodus

• mobilní peněženky např. Enjin peněženka

• Hardwarová peněženka např. Ledger Nano X, Trezor Model T

• Softwarová peněženka, např. Electrum peněženka

Hardwarové peněženky kryptoměnyHardwarové peněženky kryptoměny

Když už mluvíme o peněženkách, uslyšíte také lidi, kteří zmiňují „horké peněženky“ a „studené peněženky“. Zpočátku to může znít matoucí, ale jednoduše se odkazuje na to, zda jsou připojeni k internetu nebo ne. Hot peněženky jsou připojeny k internetu, zatímco studené peněženky nejsou.

Kliknutím sem se dozvíte více o horkých a studených peněženkách a jejich výhodách a nevýhodách.

Co je počáteční fráze / obnovovací fráze? Co to má společného s vaším soukromým klíčem?

V našem výukovém videu s nastavením peněženky budete mít krok, kam si budete muset zapsat a uchovat řetězec slov v bezpečné úschově. Toto se nazývá vaše počáteční fráze. Úvodní fráze je obecně 12 nebo více anglických slov, která se používají k zašifrování vašeho soukromého klíče do srozumitelnějšího formátu (tj. Místo řetězce písmen a čísel). Proto, kdokoli, kdo má přístup k vaší počáteční frázi, má přístup k vašemu soukromému klíči.

Jak mohu udržet svoji počáteční frázi v bezpečí?

Vaše počáteční fráze (nebo obnovovací fráze) je v podstatě váš soukromý klíč, ale šifrované ve srozumitelnějším formátu. Proto je zásadní chránit jej před hackery a zloději. Zde je několik tipů a triků, které byste mohli zvážit, abyste je udrželi v bezpečí.

Nahrávání vaší počáteční fráze:

  • Zapište si své soukromé klíče pomocí pera s permanentním inkoustem a papírem, který by se nerozmazal nebo nezpůsobil vyblednutí inkoustu (např. Papír, na který jsou obvykle vytištěny účtenky).
  • Laminování papíru, na kterém je zaznamenána vaše fráze, aby nedošlo k poškození vodou.
  • Vyhněte se kartám, které vám poskytli výrobci peněženek, aby si zapisovali vaši počáteční frázi, tj. Nepoužívejte karty pro obnovení poskytnuté řekněme Ledger k záznamu vaší počáteční fráze. Tímto způsobem se pokusí zlodějům složitější skládat skládačky.
  • Může o tom být debata, ale někteří navrhli mít více než 1 kopii počáteční fráze pro případ, že by se ztratila.
  • Pro ty, kteří se obávají používání pera a papíru. Některé společnosti jako např Kryptosteel která prodává zařízení s kovovými dlaždicemi, na kterých můžete zaznamenat své obnovovací semeno.
  • Někteří dokonce přišli s nápadem zapamatovat si celou frázi sami, nebo nechat své důvěryhodné přátele a rodinu zapamatovat si několik slov.

Potvrzení úvodní fráze: Doporučujeme, abyste po zkopírování úvodní fráze frázi potvrdili pomocí následujících kroků. Nejprve k odeslání malého množství kryptoměny na generovaný veřejný klíč, poté k odstranění účtu ze zařízení. Nakonec znovu importujte svůj účet do zařízení. Pokud ve svém zařízení vidíte stejné množství kryptoměny, potom počáteční fráze správně odpovídá vašemu účtu.

Ukládání vaší počáteční fráze: pokud máte několik kopií vaší počáteční fráze, můžete ji uložit na několik samostatných míst, která jsou ideálně bezpečná před prvky a není zřejmé, že je najdete. Dalším osvědčeným postupem je také ponechat počáteční frázi na odděleném místě od hardwarové peněženky.

Fráze seed / recovery vám poskytuje přístup k vašim soukromým klíčůmFráze seed / recovery vám poskytuje přístup k vašim soukromým klíčům

Co se stane, když ztratíte soukromý klíč?

Ztratíte-li svůj soukromý klíč, nebudete mít přístup k žádným prostředkům na svém účtu. Z důvodu bezpečné povahy a náhodných matematických sekvencí použitých ke generování soukromého klíče nebude nikdo schopen obnovit váš soukromý klíč a následně ani kryptoměny.

Je proto vhodné, abyste svůj soukromý klíč uchovali velmi bezpečně.

Použití hardwarové peněženky s kryptoměnou může zabránit ztrátě vašeho soukromého klíče.

Při nastavování peněženky a synchronizaci s účty musí uživatelé nastavit frázi pro obnovení 18 až 24 slov. Tato fráze pro obnovení se poté použije k obnovení vašeho zařízení a následně vašeho soukromého klíče.

Kryptoměna soukromé klíče a kybernetická bezpečnost

K vašim fondům má přístup kdokoli, kdo má přístup k vašemu soukromému klíči. To je stejné pro frázi pro obnovení.

Proto buďte opatrní, abyste nikomu neprozradili svůj soukromý klíč. Měli byste také dávat pozor, abyste nedopatřením nedali zlodějům přístup k vašim finančním prostředkům uložením online fráze pro obnovení nebo jejím pořízením.

Jednou z možností, jak zabránit krádeži, je uložit soukromý klíč offline do papírové peněženky.

Ukládání soukromého klíče na papírovou peněženkuNěkteří lidé tisknou své soukromé klíče na kousek papíru a udržují je v bezpečí. Toto se nazývá „papírová peněženka“

Závěr

Soukromý klíč kryptoměny je jedinečný identifikátor, který odlišuje váš účet kryptoměny od ostatních. Generuje veřejný klíč, který vaši obchodní partneři použijí k transakci s vámi, a umožňuje vám přihlásit se a obchodovat s nimi.

Proto byste měli zajistit, aby vaše počáteční fráze / obnovovací fráze a tím i vaše soukromé klíče zůstaly v bezpečí.

Aktualizováno 30. března 2020: Přidány 2 nové oddíly „Co je počáteční fráze / obnovovací fráze? Co to má společného s vaším soukromým klíčem? “ a „Jak mohu udržet svoji počáteční frázi v bezpečí?“

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me