Jak zjistit, zda máte virus Bitcoin Miner

První počítačový virus se objevil „ve volné přírodě“ (mimo specializované počítačové laboratoře) v roce 1982 a napsal jej deváták. Od té doby byly napsány stovky tisíc virů a stále přicházejí. Jednou z novějších iterací je virus bitcoin miner. Možná jste o nich slyšeli a zajímalo by vás, co jsou zač a jak zjistit, zda máte virus bitcoinového mineru.

Pokud ano, čtěte dále…

Co je těžba bitcoinů?

Pravděpodobně víte, že bitcoiny a další kryptoměny fungují na blockchainech a že někteří lidé vydělávají krypto těžbou. Ale možná nerozumíte tomu, co v této souvislosti vlastně „těžba“ je. Blockchainy fungují tak, že vytvářejí složité matematické hádanky, které musí počítač vyřešit. Majitelé počítače, který s řešením přijde jako první, jsou odměněni bitcoiny. To je to, co to znamená „těžit“ bitcoiny.

Hádanky se časem stávají stále obtížnějšími, což znamená, že k jejich řešení potřebujete výkonnější počítače. Na začátku to s obyčejným PC zvládl kdokoli, ale teď je to prostě nemožné. Těžba bitcoinů v současné době vyžaduje speciální počítače, které stojí za spoustu peněz. Tyto počítače se nazývají horníci.

Co je to bitcoin miner virus?

Název napovídá, že jde o virus, který infikuje bitcoinové horníky. Nakonec počítačový virus infikuje počítače. Ale není tomu tak. Malware pro těžbu bitcoinů jsou vlastně viry těžit bitcoiny. Nyní se možná ptáte „Ale není těžba bitcoinů něco, co lidé dělají pro peníze? Co je za problém?”.

Jak jsem vysvětlil výše, Těžba bitcoinů na běžném PC již není možné, protože hádanky jsou příliš složité, a proto je speciální těžební zařízení požadavkem. Pokud však vlastníte mnoho počítačů je můžete propojit a vytvořit jeden velmi výkonný superpočítač. Někteří velmi neetičtí programátoři napsali viry, které unesou počítače jiných lidí a nutí je, aby pro ně těžily bitcoiny. Pokud je váš počítač infikován, může to být právě teď… pro někoho jiného!

Tyto viry nejsou jen těžbou bitcoinů. Váš počítač může bez vašeho vědomí těžit Ripple, Monero nebo jakýkoli jiný altcoin. Vytváření zisku pro osobu, která virus vyrobila. Technicky správnějším termínem by tedy byl „malware pro těžbu kryptoměny“, ale protože bitcoiny jsou nejcílenějším tokenem, název „bitcoin miner virus“ se jen zasekl..

Jak se šíří viry bitcoin minerů?

Malware pro krypto těžbu se šíří stejně jako jiné viry. Mohou být staženy z neoficiálních softwarových úložišť, odeslány prostřednictvím služeb sdílení souborů peer-to-peer, zaslány e-mailem jako zjevně normální dokumenty atd.. 

Platí zde stejná obecná doporučení, jak se vyhnout běžným virům: stahujte programy pouze z důvěryhodných, oficiálních zdrojů, neotevírejte odkazy ani dokumenty od neznámých odesílatelů, aktualizujte antivirový software atd..

Jak zjistit, zda máte virus bitcoin minerů?

Nejprve se využívá těžba mnoho napájení počítače. Pokud virus způsobí, že váš procesor provede práci, zjistíte, že váš počítač je pomalý, zaostalý a možná dokonce nepoužitelný. Dojde také k vážnému přehřátí. Teplo může být tak intenzivní, že může poškodit váš procesor, RAM nebo základní desku.

Pokud se váš počítač vypíná z přehřátí nebo se stále zpomaluje, může být infikován. Pokud chcete rychle zkontrolovat, zda nedochází k těžbě bitcoinů, měli byste se podívat na využití CPU a RAM. Ve Windows to vidíte ve správci úloh. Otevřete jej stisknutím kláves CTRL + ALT + DELETE. V systémech Linux vyhledejte monitor systému vaší distribuce. Snímek obrazovky níže zobrazuje Linux Mint 19.2 „Monitor systému“. Všechny zobrazují stejná obecná data:

jak zjistit, zda máte bitcoin miner virus

Klíčem je podívat se na seznam spuštěných procesů a zjistit, kolik CPU a RAM používají. Pokud proces využívá hodně energie počítače, podívejte se na jeho název. Pokud je to něco divného, ​​co nepoznáváte nebo si nepamatujete instalaci, může to být váš virus!

jak zjistit, zda máte bitcoin miner virus

Graf zdrojů by ukazoval konstantní vysoké využití CPU a sítě.

Ale ne všechny viry bitcoin minerů cílí na váš procesor. Některé z nich umožňují těžbu grafickým čipům vašeho počítače (GPU). V takovém případě nebude výkon vašeho počítače tak silně ovlivněn jako v předchozím. Většinu času budete moci na počítači pracovat stejně jako vy vždy. Při používání graficky náročných programů, jako jsou hry nebo balíčky CAD, však budete trpět zpožděním, pomalým výkonem a vynecháním snímků. S tímto druhem viru nebudou správci úkolů nebo monitory systému k ničemu, protože nebudou zobrazovat data o využití GPU.

Aby toho nebylo málo, váš počítač může infikovat nedávno popsaný typ malwaru pro těžbu kryptoměny aniž byste do něj instalovali nějaké soubory.

Tyto poslední dva druhy mohou být výzvou k odhalení a zbavení se, ale dá se to zvládnout.

Jak odstranit virus Bitcoin miner?

Odstranění malwaru krypto těžby lze provést ručně. To však vyžaduje značné technické dovednosti, protože nejde jen o nalezení a odstranění spustitelného souboru. Budete také muset ručně upravit systémový registr a riskovat zděšení počítače.

Používání antimalwarového softwaru je jednodušší a mnohem méně riskantní. Ne všechny antivirové programy dokážou detekovat a odstranit virus Bitcoin miner. Některé programy, které mohou odstranit malware pro těžbu kryptoměny, jsou SpyHunter, ReImage, Malwarebytes, antivirus Comodo a DrWeb. DrWeb má verze pro Windows, Mac, Linux a dokonce i Android. A antivirus Comodo tvrdí, že dokáže odstranit těžařský malware bez souborů.

Závěrem…

V tomto článku jste se naučili, jak zjistit, zda máte virus bitcoinového mineru a někdo používá váš počítač k vydělávání peněz bez vašeho vědomí. Pokud vaše oblíbené hry náhle začnou padat rámečky, neběhejte si jen koupit novou grafickou kartu. Pokud je váš počítač pomalý a přehřívá se a vaše účty za elektřinu jsou najednou mnohem vyšší, nyní víte, co se může dít a co dělat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me